W Dniu Europy mała zagadka. Co jest nie tak na tym zdjęciu? Zrobiłem je w czerwcu w 2023 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie wraz z innymi przedstawicielami programu Young Elected Politicians Europejskiego Komitetu Regionów uczestniczyłem w European Youth Event.
Zdjęcie przedstawia instalację znajdującą się w budynku Winstona Churchilla w kompleksie Parlamentu Europejskiego we francuskim Strasburgu. Co może być na nim nie tak? Przykładowo:
- jest tam gwiazda z flagą Wielkiej Brytanii, której nie ma już w UE
- brakuje gwiazdy z flagą Chorwacji, która do UE wstąpiła w 2013 r.
- złośliwi by dodali, że instalacja podkreśla francusko-niemiecką dominację w UE 😉
To oczywiście jedynie pewien symbol, jeden z wielu, jakie można w unijnych instytucjach znaleźć. Przeoczenia i pomyłki zdarzają się wszędzie. Niemniej już na poważnie, w Dniu Europy, na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego warto spróbować odpowiedzieć na pytanie jak wyobrażamy sobie funkcjonowanie Unii Europejskiej. Bo o to w tych wyborach chodzi a nie o krajowe sympatie czy antypatie polityczne. Zachęcam więc do zapoznania się ze spojrzeniem poszczególnych polskich sił politycznych na to, jaka powinna być UE i tym kierować się podczas głosowania 9 czerwca, bo będzie to miało istotne przełożenie również na naszą codzienność i portfele.
Osobiście uważam, że UE powinna być gospodarczo-polityczną (w tej kolejności) wspólnotą niepodległych państw narodowych szanującą suwerenność swoich członków. UE powinna wrócić do swoich korzeni, które dziś – 9 maja – wspominamy, czyli do koncepcji Roberta Schumana, gdzie gospodarcze więzy i polityczna współpraca miały być gwarancją pokoju w Europie.
Unijna agenda nie powinna być zdominowana przez kwestie ideologiczne, dążenie do osłabienia suwerenności państw członkowskich (ograniczanie zasady jednomyślności w kolejnych obszarach) czy też próby dyscyplinowania rządów wskazanych demokratycznie przez obywateli tylko dlatego, że nie płyną w głównym brukselskim nurcie.
Potrzeba więc refleksji nad kierunkiem europejskiej integracji, być może kroku w tył, aby na spokojnie wyciągnąć wnioski z szeregu kryzysów, które wystąpiły w UE w minionych 10 latach.
Swobodę podróżowania i szukania pracy w całej UE można bowiem zachować (często wymachuje się tym, by przysłonić resztę ważnych zagadnień – często niewygodnych dla próbujących to zakrzyczeć) bez oddawania Unii decyzyjności w sprawach dotykających naszej suwerenności (np. polityki międzynarodowej, migracyjnej czy podatkowej).
My – wyborcy – również dajmy sobie szansę na refleksję i ocenę, kto będzie najlepiej reprezentował naszą osobistą wizję Unii Europejskiej przez kolejne 5 lat kadencji unijnych władz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS