Konsultacje lekarskie online stały się nowym paradygmatem w opiece zdrowotnej. Ale dokąd zmierzają? Najnowsze innowacje w technologii telemedycznej pomagają lekarzom pracować bardziej efektywnie, kontrolować pacjentów dzięki urządzeniom do zdalnego monitorowania, a nawet wykorzystywać robotykę, aby zapewnić specjalistyczną opiekę w miejscach, gdzie wcześniej nie była ona możliwa.
Dokąd zmierzają konsultacje lekarskie online?
Telemedycyna wykazała wielką zdolność do poprawy świadczenia opieki medycznej. Konsultacje lekarskie online umożliwiają zdalne połączenie ze specjalistami w celu uzyskania pomocy w nagłych wypadkach, pozwalają pracownikom służby zdrowia uniknąć kontaktu z patogenami i zapewniają ciągłość opieki nad pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. Zarówno świadczeniodawcy, jak i administratorzy służby zdrowia oraz pacjenci zdali sobie sprawę z wygody, poziomu jakości i innowacyjności, jakie ta technologia może wnieść do sposobu świadczenia opieki zdrowotnej.
Telemedycyna umożliwia zespołom opieki zdrowotnej uproszczenie rutynowych badań kontrolnych i ciągłego monitorowania pacjentów oraz zapewnienie większej ilości bezpośredniej opieki tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Dzięki konsultacjom lekarskim online poprawiono zdolność dostawców usług medycznych do przyjmowania większej liczby pacjentów bez konieczności osobistej obecności. Podczas gdy obecnie wielu lekarzy korzysta z prostych wideokonferencji do konsultacji lekarskich online, następna generacja technologii konsultacji online będzie miała do zaoferowania znacznie więcej. Lekarze będą wykorzystywać przetwarzanie języka naturalnego do automatycznego sporządzania notatek podczas konsultacji, będą zdalnie interweniować podczas nagłych wypadków, a pacjenci na całym świecie będą mogli korzystać z wysokiego poziomu opieki, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
Technologie przyszłości w konsultacjach lekarskich online
IoT w telemedycynie
W dobie Internetu rzeczy (IoT) ultraszybka łączność oznacza, że różne urządzenia i sprzęt medyczny mogą łączyć się z serwerem lub chmurą. W rezultacie możliwa jest lepsza opieka zdalna, ponieważ do dyspozycji jest więcej danych. Pacjenci mogą korzystać w domu z urządzeń wearables i innych urządzeń medycznych do monitorowania ciśnienia krwi, temperatury i tętna, a następnie przesyłać wyniki do analizy przez lekarza. Świadczeniodawcy mogą wprowadzać notatki pacjentów, wypisywać recepty i dodawać inne dane, do których farmaceuci i specjaliści mają łatwy dostęp z dowolnego miejsca.
Urządzenia nadające się do noszenia śledzą parametry życiowe pacjenta przez cały dzień i przesyłają dane do chmury w celu łatwej, bieżącej oceny zarówno przez samego pacjenta, jak i przez lekarza. Zyskują na tym pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy mogą lepiej zarządzać swoim zdrowiem i uniknąć wizyty na oddziale ratunkowym. Gdy pacjenci nie czują się dobrze lub mają jakiekolwiek obawy, mogą umówić się na konsultację lekarską online i szybko uzyskać ereceptę.
Zapytaliśmy ekspertów w tej dziedzinie z portalu e-recepta.net o wypowiedzenie się w kwestii erecept:
“Erecepty są bezkonkurencyjne w porównywaniu z tradycyjnym systemem i mamy pewność, że jest to rozwiązanie, które stanie się nieodłączną częścią rewolucji w systemie zdrowotnym. Erecepty pozwalają zaoszczędzić czas, pieniądze, wysiłek i nerwy spowodowane udaniem się do tradycyjnych placówek. W przypadku erecepty możliwe jest uzyskanie jej z dowolnego miejsca i urządzenia podłączonego do Internetu, od specjalistów dostępnych w całej Polsce. “
Jakie inne zastosowania ma IoT? Ratownicy medyczni mogą używać urządzeń do wykonywania elektroencefalografów (EGG), elektrokardiogramów i innych odczytów, a następnie przesyłać je do personelu szpitala w trakcie podróży. Specjaliści mogą udzielić porad dotyczących natychmiastowego leczenia, a personel może lepiej przygotować się na przybycie pacjenta. Możliwość natychmiastowej reakcji na nagłe przypadki może uratować życie, zwłaszcza w przypadku ataku serca lub udaru.
Sztuczna inteligencja (AI) w konsultacjach lekarskich online
Sztuczna inteligencja (AI) również wnosi nowe możliwości do telemedycyny. Na przykład AI może dostarczać podpowiedzi ułatwiających poznanie historii pacjenta podczas konsultacji lekarskiej online, dynamicznie dostosowując pytania na podstawie odpowiedzi. Algorytmy AI mogą również wspomagać diagnozę, zwłaszcza w przypadku takich schorzeń jak czerniak. Inne narzędzia oparte na AI mogą oferować spersonalizowane przypomnienia o lekach i zalecać rutynowe kontrole stanu zdrowia w oparciu o dane z osobistego monitoringu.
Możliwości sztucznej inteligencji następnej generacji pozwolą na zintegrowanie z systemami IoT jeszcze większej ilości danych zdrowotnych, pomagając w wykrywaniu wzorców sygnalizujących potencjalne problemy. Na przykład, systemy mogą pomóc w codziennym monitorowaniu ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Regularne mierzenie temperatury pacjenta, gdy dochodzi on do siebie w domu po operacji, pozwala lekarzom na szybkie działanie w przypadku infekcji. Wszystkie te możliwości są szczególnie korzystne dla pacjentów mieszkających na terenach wiejskich, gdzie wizyty kontrolne twarzą w twarz wymagają podróży.
Roboty w dziedzinie telezdrowia
Robotyka w opiece zdrowotnej może pomóc w zdalnym monitorowaniu pacjentów i umożliwić specjalistom konsultowanie przypadków w szpitalach w małych miejscowościach. Na przykład, autonomiczne roboty mogą podróżować do pacjentów w pokojach na oddziałach szpitalnych, umożliwiając lekarzom zdalną interakcję z pacjentami. Niektóre roboty mogą podążać za lekarzami podczas ich obchodu, udostępniając informacje na żywo specjalistom połączonym zdalnie, którzy mogą udzielać cennych informacji. Inne roboty pozwalają chirurgom zdalnie asystować przy operacjach, widząc to samo, co chirurg wykonujący zabieg.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS