Kupując mieszkanie, zwracamy uwagę na jego metraż, rozkład, ekspozycję okien, standard wykończenia. Nie bez znaczenia są też rozwiązania zastosowane w samej nieruchomości. Coraz więcej osób chce mieszkać na nowoczesnych, proekologicznych osiedlach, które zagwarantują technologie obniżające rachunki za prąd i wodę. Przy zakupie nie można jednak zapominać o jeszcze jednak ważnej kwestii, jaką jest lokalizacja. Jaką wybrać? Czym się kierować?
Najlepsza lokalizacja mieszkania – w jakiej dzielnicy kupić mieszkanie?
Lokalizacja to ten element, który w znaczny sposób wpływa na cenę nieruchomości, a także jej późniejszą atrakcyjność na rynku najmu. Inwestycje położone w prestiżowych dzielnicach czy na luksusowych osiedlach potrafią kosztować o wiele więcej niż średnia cena mieszkania w mieście, ale też za wyższą kwotę można je wynająć.
Zazwyczaj najdroższe są apartamenty w centrach dużych miast. Nie zawsze jednak tak jest. W Lublinie czy Olsztynie większym prestiżem cieszą się peryferyjne dzielnice. Jest to wynikiem tego, że w centrum dominują starsze zaniedbane kamienice, które nie są atrakcyjne dla nabywców. Inaczej przedstawia się sytuacja w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku, gdzie zrewitalizowane kamienice to jedne z najdroższych nieruchomości.
Różnorodność ta sprawia, że wybierając lokalizacje mieszkania, dobrze jest zapoznać się ze specyfiką miasta i jego dzielnic. Nie zawsze to, co podpowiada nam intuicja, będzie najlepszym wyborem. Warto też pamiętać, że charakter poszczególnych dzielnic na przestrzeni lat się zmienia. Przykładem jest tu gdańskie Brzeźno, które jeszcze kilkanaście lat temu nie było atrakcyjną lokalizacją, dziś zaś bliskość morza powoduje, że powstają tu ekskluzywne nieruchomości mieszkalne.
Lokalizacja mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?
Kupując mieszkanie pod inwestycje, na początku warto ustalić, komu będzie chciało się je wynajmować. Jeśli lokal ma być oferowany na rynku najmu krótkoterminowego, najkorzystniejsza będzie lokalizacja blisko centrum miasta i jego głównych zabytków. Pożądane są też lokale w niewielkiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego, a także lotniska. Turyści wynajmujący apartamenty zwracają też uwagę, aby w okolicy nie brakowało restauracji, klubów, barów, kawiarni, instytucji kultury. Najlepiej, jeśli da się do nich dotrzeć w czasie krótkiego spaceru, ewentualnie szybko dojechać komunikacją miejską – jej przystanki powinny się również znajdować w niedalekiej odległości od mieszkania.
Dobra lokalizacja wymagana jest również w przypadku mieszkań oferowanych w ramach najmu długoterminowego. Deweloperzy w Siemianowicach Śląskich chcącym wynajmować mieszkania na dłużej proponują lokale na kameralnych, nowoczesnych osiedlach przyjaznych mieszkańcom. Ich lokalizacja gwarantuje łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość zaplecza usługowo-handlowego (sklepy, apteki, supermarkety, lokalne targi, usługi kosmetyczne, bankowe, lekarskie). Chcąc wynajmować rodzinom z dziećmi, plusem będą żłobki, przedszkola i szkoły w najbliższym promieniu. Pod najem studencki sprawdzą się natomiast mieszkania w pobliżu kampusów i wydziałów uczelni wyższych.
Bliskość komunikacji miejskiej, łatwe połączenie z centrum miasta, bogate zaplecze usługowe i handlowe, a także sąsiedztwo kin, teatrów, klubów fitness, siłowni, terenów zielonych to najważniejsze cechy dobrej lokalizacji mieszkania pod wynajem. Warto również zwrócić uwagę na to, aby lokal znajdował się w bezpiecznej dzielnicy, która ma dobrą opinię. Sprawi to, że łatwiej będzie go wynająć i uzyskać za niego wyższą cenę.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS