Odnawialne źródła stały się bardzo istotnym elementem w światowej produkcji energii. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, która coraz bardziej rozpowszechnia się zarówno w Polsce jak i w Europie, jest fotowoltaika, która przetwarza energię, pochodzącą z promieniowania słonecznego w prąd. Jest to sposób na oszczędzenie bardzo dużych ilości pieniędzy, a także bardzo ekologiczny sposób pozyskania energii elektrycznej, praktycznie nie mający negatywnego wpływu na środowisko.
Jak to jest zrobione?
Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku elementów – modułów fotowoltaicznych (czyli paneli), które montuje się na dachu budynku, zaraz obok urządzenia zwanego falownikiem, które zmienia pozyskaną energię słoneczną w postaci prądu stałego na przemienny, czyli ten, który wykorzystywany jest przez urządzenia biurowe, czy artykuły gospodarstwa domowego (a także żarówki itd.). W przypadku nadmiaru prądu zmiennego, falownik może oddać część energii do okolicznej sieci elektrycznej, chyba że nie jest do niej podłączona.
W takim przypadku, instalacja fotowoltaiczna ma jeszcze jeden istotny element – akumulatory energii. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie, głównie ze względu na koszty, które należy ponieść przy zakupie tego elementu, dlatego nowi użytkownicy decydują się najczęściej na podłączenie do sieci. Za tym rozwiązaniem przemawia jeszcze jedna kwestia – magazynowanie prądu na zewnętrznych magazynach energii jest darmowe.
Dla kogo i komu?
Nie ma już chyba miejsca na ziemi, które nie korzystałoby z dobrodziejstwa jakim jest energia elektryczna. Fotowoltaika jest sposobem na pozyskanie energii elektrycznej, który nie jest obwarowany praktycznie żadnymi restrykcjami pod względem tego, kto może jej używać. Każdy może zainstalować panele fotowoltaiczne, zarówno urzędy czy przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne czy instytucje użyteczności publicznej (tj. policja, szpitale). Bez względu na to, w jaki sposób wykorzystuje się działanie paneli słonecznych, fotowoltaika jest sposobem na oszczędzenie sporych pieniędzy. Rzecz jasna, trzeba mieć ku temu warunki, a jedynym koniecznym, jest posiadanie miejsca, na którym można zamontować całą instalację.
Jak to działa?
W przypadku użytkowania instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać o tym, aby wykorzystywać ją jak najbardziej efektywnie. Wszystkie czynności, które wymagają dużego zużycia prądu – prania, zmywanie, praca pompy cieplnej czy ładowanie akumulatora do auta, powinny być wykonywane za dnia, wtedy, gdy dostęp do promieni słonecznych jest największy. Wieczorem, gdy panele nie pracują, gospodarstwo domowe (bądź innego rodzaju budynek/zbiór pomieszczeń) czerpie energię elektryczną z tych rezerw, które panele solarne pozyskały za dnia i zmagazynowały w sieci bądź akumulatorach. Tkwi w tym pewien haczyk – nie można pobrać 100% tego, co nasza instalacja oddała do sieci, jest to zazwyczaj około 80% wartości.
Rzecz jasna, zużycie energii różni się w zimie i w lecie, zwłaszcza, gdy ogrzewanie pomieszczeń opiera się na działaniu energii elektrycznej. Jednak w tym przypadku, jest to również ogromna oszczędność – ostatnie zimy nie były zbyt srogie, a panele fotowoltaiczne działają nawet przy dużym zachmurzeniu (choć, oczywiście działają krócej, ze względu na długość dnia i zimowe przesunięcie czasu).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS