A A+ A++

Nowoczesny salon w kolorach ziemi. Fot. Shutterstock

Kwadratowy czy okrągły stolik kawowy z desek – który łatwiej zrobić?

Jak zrobić stolik DIY, który będzie ozdobą na tarasie lub w industrialnym wnętrzu? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, jak ma prezentować się jego drewniany blat. Niestety, ale niektóre konstrukcje drewniane są trudniejsze do wykonania od innych. Wymarzone meble mogą nie tylko kosztować nas poświęcenie dużej ilości czasu, ale też wymagać zaawansowanych narzędzi do obróbki drewna, frezowania otworów i innych precyzyjnych prac. Warto więc dostosować projekt do naszych możliwości.

W przypadku stolika kawowego podstawowe pytanie brzmi: jaki blat wybrać? W praktyce do wyboru mamy wersję kwadratową/prostokątną lub okrągłą. W przypadku ostatniej problematyczne będzie docięcie desek w taki sposób, by tworzyły interesujący nas kształt.

Jak zrobić blat stolika z desek?

Jeśli nieco przeraża nas konieczność samodzielnego wyrównania desek, to z powodzeniem możemy wykorzystać gotowe półprodukty. Gdzie ich szukać? Owszem, można kupić gotowy blat o wybranym kształcie u stolarza. Jakie wady ma takie rozwiązanie? Poza wysoką ceną dokuczliwe jest to, że rezygnujemy tu właściwie z pracy DIY. Jak zrobić stolik kawowy samemu?

Jaki materiał wybrać?

Stolik kawowy może być wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Podstawowym i najbardziej dostępnym surowcem będą palety. Kupując je, otrzymujemy gotowe moduły dla tworzenia mebli takich jak stolik kawowy, ale też komoda lub narożnik. Bardzo łatwe jest połączenie poszczególnych elementów. Można wykorzystać kołki drewniane sprzedawane z myślą o łączeniu mebli, ale znacznie prostsze będzie wykorzystanie śrub lub zwyczajnych wkrętów. Przy skręceniu lub sklejeniu blatu górnego przydatne będą deski odbite z innej palety. Przytwierdzając je obok siebie otrzymujemy równą powierzchnię. W najprostszej wersji nie potrzeba nawet robić nóg – wystarczy skręcić ze sobą trzy palety jedna na drugiej. Ich wysokość będzie odpowiednia dla postawienia kawy czy talerza z ciastem.

A co jeśli marzy nam się stolik kawowy o okrągłym blacie? Możemy zakupić gotowy element np. wykonany z drewna klejonego, ale też posłużyć się np. blatem zrobionym ze szpuli po kablach. Otwory, ślady po gwoździach i mocowaniach, w niektórych meblach uznawane za wadę, będą się doskonale prezentować w przypadku industrialnego stolika z drewna.

Oczywiście w obu przypadkach niezbędne będzie skorzystanie ze szlifierki lub papieru ściernego. Powierzchnie trzeba przecież oczyścić i wygładzić tak, by można je było użytkować bez obaw o zranienie drzazgą. Dzięki takiej obróbce stoliki do salonu i stoły do salonu są nie tylko ładniejsze, ale też w pełni bezpieczne.

Stolik kawowyStolik kawowy Fot. shutterstock

Nogi stolika kawowego. Jak je wykonać?

Blat stolika musi opierać się na solidnych nogach. Najprostszym rozwiązaniem jest zastąpienie ich przez trzy palety przymocowane jedna na drugą. Można pod nimi zamocować kółka meblowe, które ułatwią przesuwanie. W przypadku okrągłego blatu możemy posłużyć się gotowymi nogami meblowymi z metalu – mogą mieć kształt rury lub być złożone z potrójnych prętów zbiegających się u końca nogi. Bardzo stylowo wyglądają stoliki DIY oparte na dwóch prostokątnych nogach wykonanych z profili metalowych. Jeśli posiadamy sprzęt i umiejętności – możemy dociąć odpowiednie kawałki, zespawać je i pomalować czarną farbą. Alternatywą jest zakup gotowych produktów.

Jak wykończyć stolik kawowy?

Wykonując stolik kawowy DIY nie tylko nadajemy drewnu kształt, ale też musimy zadbać o jego trwałość. Poszczególne gatunki mają różną tolerancję na oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Także podatność na penetrację przez szkodniki jest różna: np. popularna sosna stanie się ich łupem znacznie szybciej, niż dąb czy topola. Niezbędne jest więc odpowiednie zaimpregnowanie mebla.

Impregnacja i stworzenie powłoki ochronnej

Warto stosować impregnat, który wniknie w strukturę drewna i zabezpieczy je przed szkodnikami, grzybami i pleśnią. Ochronę przed wilgocią może zaś stanowić lakier o dowolnym efekcie wykończeniowym – połyskliwy, matowy lub satynowy. Niekiedy wybiera się też farbę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDane + innowacja = przepis na stały sukces w zmiennym świecie
Następny artykułCoraz więcej cyberataków na firmy