A A+ A++

Jak zrobić ogórki małosolne?

Ogórki małosolne to w rzeczywistości nie do końca ukiszone ogórki. Są twarde i surowe w środku. Ich przygotowanie nie jest trudne, powinniśmy jednak pamiętać, by wybrać ogórki ze sprawdzonego źródła. Nie polecamy kupować warzyw w supermarkecie. Na przetwory najlepsze będą ogórki szklarniowe, bez nawozów i środków grzybobójczych. Wybieramy jędrne, świeże okazy bez przebarwień o długości ok. 10 cm.

Najlepsze naczynie do kiszenia ogórków to dębowa beczka lub kamionkowy garnek. Mało kto ma jednak pod ręką beczkę, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać również duży szklany słoik czy plastikowe wiaderko (oczywiście z atestem). Unikamy aluminiowych, teflonowych, emaliowanych i nierdzewnych garnków.

Ogórki małosolne są gotowe po 2-3 dniach. Nie chcecie czekać? Wystarczy odciąć ogórkom końcówki i ponakłuwać warzywa widelcem. Niektóre panie domu nacinają ogórki lub po prostu kroją je w plasterki.

Zobacz też: Nietypowy dodatek do ogórków małosolnych

Ogórki małosolne po ok. 6-8 dniach staną się ogórkami kiszonymi. Jeśli chcesz, by pozostały jędrne i chrupiące, wstaw naczynia do lodówki. Proces fermentacji zatrzymasz również, jeśli poddasz je pasteryzacji.

Przygotowanie: ogórki umyj pod bieżącą, zimną wodą i usuń szypułki. Na dnie słoika ułóż koper, ząbki czosnku, obrany korzeń chrzanu i ewentualnie dwa listki z krzaka czarnej porzeczki. Ułóż ogórki dość ciasno w słoju. Sól rozpuść w gorącej wodzie i zalej nią ogórki, tak, by wszystkie znalazły się pod jej powierzchnią. Połóż na wierzchu talerzyk, by ogórki nie wypłynęły na powierzchnię. Będą gotowe po dwóch dniach.

Metoda na sucho jest od dawna praktykowana w Rosji. Wystarczy zamknąć ogórki z przyprawami w torebce i zostawić na noc. Przygotuj 1 kg ogórków gruntowych, korzeń chrzanu, kilka gałązek kopru, 2 liście laurowe, 2 kulki ziela angielskiego, 4 ząbki czosnku, 2 łyżeczki soli. Będziesz również potrzebować torby na mrożonki o pojemności 3-4 l.

Ogórki umyj, osusz i wrzuć do torby. Dodaj obrany i pokrojony w mniejsze kawałki korzeń chrzanu i pozostałe składniki. Zamknij torebkę, potrząśnij nią i włóż na kilka godzin do lodówki. Następnie przełóż do cieplejszego miejsca. Po 12-24 godzinach możesz cieszyć się już smakiem pysznych ogórków małosolnych. Przechowuj je w lodówce.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGNiG wprowadza polecenie zapłaty online
Następny artykułMarka odzieżowa szyje koszule z hotelowych prześcieradeł