A A+ A++

Tekst i zdjęcie:

Po fast foodowym szale, który stopniowo ogarniał cały świat wraz z rozwojem sieci McDonald’s, byliśmy już świadkami zwrotu w stronę żywności slow – zamiast smażonych na głębokim oleju frytek zaczęto promować świeże warzywa i owoce. Nie trzeba było długo czekać, aż powstanie połączenie tych skrajnie różnych idei street foodu – do Polski powoli wkracza moda na przekąski w japońskim stylu.

Czym jest handroll?
Handroll jest nietypowym połączeniemm sushi i… burrito! Przepis na to synkretyczne danie powstał w Australii i stamtąd przywędrował do Europy za pośrednictwem zachwyconych nim turystów. W Polsce dopiero zaczyna się pojawiać, a już zrobił prawdziwą furorę, zwłaszcza wśród miłośników kuchni azjatyckiej. Handrolla robi się łatwiej i szybciej niż zwykłe sushi, co więcej: do jego zjedzenia nie potrzeba talerzy ani pałeczek. Jest pomyślany tak, by służył jako zdrowa i smaczna przekąska, którą każdy może zrobić samodzielnie, a jeśli brakuje mu zdolności i cierpliwości do zawijania liści nori – kupić i zjeść w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię… Pierwsze w Warszawie miejsce serwujące ten przysmak – Handroll.pl – ma już kilka lokalizacji, a to dlatego, że jest bezkonkurencyjne wśród street foodowych barów.

Prosty przepis na handrolla
Jeśli masz więcej czasu, organizujesz domówkę lub po prostu lubisz eksperymenty kulinarne, bez problemu zrobisz handrolla we własnej kuchni. Będzie ci potrzebne to samo, czego używasz do przygotowania tradycyjnego sushi, a więc: sprasowane liście alg morskich, ryż do sushi, ocet ryżowy, sos sojowy, wasabi i twoje ulubione dodatki, np. łosoś, tuńczyk, krewetki, awokado, papryka, ogórek, sałata itp. Nie zapomnij też o macie bambusowej, bez której nie sposób zwinąć sushi w rulon.

Zacznij od dokładnego przepłukania ryżu (możesz użyć całej torebki, czyli 400 g). Wodę wymień dwa lub trzy razy, aż stanie się przezroczysta, a ryż śnieżnobiały. Następnie odstaw ryż na ok. 20 min. Po upływie tego czasu ponownie zalej go wodą tak, by jej poziom nie przekraczał wysokości 1,5 cm nad poziomem ryżu. Gotuj pod przykryciem przez 25 min (na małym ogniu), a pokrywki nie zdejmuj nawet po ugotowaniu (niech ryż poleży tak jeszcze przez 15 min). Kiedy wystygnie, wymieszaj go z 3 łyżkami octu ryżowego, a będzie już gotowy do rozprowadzania na liściach nori, które powinny być ułożone na macie bambusowej. Wklepuj go małymi porcjami tak, by tworzył na algach cienką warstwę. Najwygodniej będzie, jeśli przygotujesz sobie naczynie z zimną wodą, w którym od czasu do czasu będziesz mógł moczyć ręce. Z jednej strony zostaw trochę wolnego miejsca, żeby rulon bez problemu skleił się po zwinięciu. Kiedy już rozprowadzisz ryż, ok. 2 cm od brzegu wyznacz palcem tunel, wzdłuż którego będą ułożone składniki. Posmaruj go wasabi, a następnie zacznij kłaść pokrojone w drobne paski warzywa i owoce morze. Na koniec zwiń sushi, pomagając sobie matą. Pozostawioną końcówkę sprasowanych alg zwilż wodą, aby przykleiła się do reszty rulonu. Tak przygotowanego sushi nie musisz już kroić – handroll jest gotowy i możesz zabrać do ze sobą w drogę!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRabsztyn – zamek słońcem malowany
Następny artykułJak dobrać buty do biegania