Mleko owsiane to idealna propozycja dla wegan i osób, które nie tolerują laktozy. Ten pyszny roślinny napój to bogactwo witamin, minerałów i błonnika, dlatego warto włączyć go do codziennej diety. Mleko owsiane możesz przygotować samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Napoje roślinne już dawno zdobyły serca miłośników zdrowej żywności. Dlaczego? Są lekkostrawne, wegańskie i nie zawierają laktozy, dzięki czemu mogą je pić także osoby nietolerujące tradycyjnego mleka. W sklepach znajdziemy wiele mlecznych zamienników, które doskonale sprawdzają się w codziennych posiłkach. Jeszcze do niedawna największą popularnością na rynku cieszyło się mleko sojowe, jednak szala popularności coraz bardziej przechyla się w stronę jego silnego konkurenta – mleka owsianego. Ten pyszny produkt najbardziej ze wszystkich napojów roślinnych przypomina mleko krowie. Mleko na bazie owsa jest dobrze tolerowane przez alergików, pasuje do wielu dań i ma szereg właściwości zdrowotnych.
Mleko owsiane – co to takiego?
Mleko owsiane to roślinny napój wytwarzany na bazie ziaren owsa lub z gotowych płatków owsianych. Choć potocznie nazywamy go mlekiem, produkt ten nie posiada w swoim składzie żadnych składników odzwierzęcych. Naturalny napój owsiany na mlecznobiały kolor i delikatny, neutralny smak. Ze wszystkich dostępnych na rynku roślinnych produktów, mleko owsiane najbardziej przypomina tradycyjne mleko. Dzięki płynnej, klarownej konsystencji doskonale sprawdza się jako baza roślinnych koktajli, dodatek do wegańskiej latte, składnik ciast, naleśników i zdrowych deserów. Mleko owsiane można też z powodzeniem pić samodzielnie jako orzeźwiający, odżywczy napój.
Właściwości mleka owsianego – dlaczego warto je pić?
Napój owsiany to świetne źródło witaminy A, D witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza i wapnia. Jest niskokaloryczny (jedna szklanka to ok. 130 kcal), zawiera niewiele tłuszczu za to dostarcza organizmowi dużą dawkę beta-glukanów, czyli rozpuszczalnego błonnika, który reguluje poziom cholesterolu we krwi, przyspiesza trawienie i pomaga zachować smukłą sylwetkę. Mleko na bazie owsa wzmacnia układ nerwowy, zapobiega osteoporozie i anemii. Dzięki wysokiej zawartości fitoskładników, zwalcza stany zapalne, działa antybakteryjnie, a także chroni organizm przed chorobami nowotworowymi i udarem mózgu. Napój owsiany docenią nie tylko weganie i osoby nietolerujące laktozy – jest odpowiedni dla każdego, kto dba o zdrową, zbilansowaną dietę.
Kto powinien sięgać po mleko owsiane?
Mleko owsiane jest w 100 proc. roślinne, dzięki czemu stanowi świetną propozycję dla wegan. Choć napój ten potocznie nazywany jest „mlekiem”, w rzeczywistości nie zawiera on białek mlecznych ani laktozy, więc jest odpowiedni dla osób, które nie mogą spożywać tradycyjnego mleka i jego przetworów. W przeciwieństwie do wielu innych napojów roślinnych, mleko owsiane jest dobrze tolerowane przez alergików – z pewnością docenią je osoby uczulone na soję i orzechy. Napój owsiany często poleca się pacjentom z miażdżycą i podwyższonym cholesterolem, bo zawarte w nim beta-glukany skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Mleko na bazie owsa sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Zawarty w nim błonnik reguluje pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i wywołuje uczucie sytości na długi czas, dzięki czemu nie musimy sięgać po przekąski między posiłkami.
Choć często mówi się, że w mleku owsianym nie ma glutenu, osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej powinny wybierać napoje oznaczone jako bezglutenowe. Sam owies faktycznie nie zawiera glutenu, ale często znajduje się na tych samych liniach produkcyjnych, na których pojawiają się też inne zboża. Żeby uniknąć ryzyka spożycia produktów zanieczyszczonych glutenem, należy sięgać po mleko owsiane z znakiem przekreślonego kłosa. Ta sama zasada dotyczy płatków, z których chcemy przygotować własne mleko owsiane – bezpieczne dla osób eliminujących gluten są jedynie te, które posiadają odpowiedni certyfikat.
Jak zrobić mleko owsiane o neutralnym smaku?
W sklepach można znaleźć wiele wariantów napojów owsianych, jednak ich cena jest zwykle dość wysoka. Na szczęście przepis na mleko owsiane jest bardzo prosty, dzięki czemu bez problemu przygotujesz je w domu – i to bardzo niewielkim kosztem. Do przyrządzenia napoju będą ci potrzebne jedynie płatki owsiane, a także blender i gęste sitko, które możesz zastąpić też zwykłą pieluszką tetrową lub bawełnianą ściereczką. Zobacz,* jak zrobić domowe, naturalne mleko owsiane krok po kroku*.
Składniki:
- 1 szklanka płatków owsianych
- 3 szklanki przegotowanej wody
- Szczypta soli
Przygotowanie:
Szklankę płatków owsianych wsyp do miski, zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut.
Po upływie tego czasu odcedź płatki owsiane na sitku, wrzuć je do blendera i wlej trzy szklanki wody. Ilość wody możesz dowolnie modyfikować, w zależności od tego, jaką konsystencję napoju chcesz uzyskać.
Blenduj płatki z wodą przez 2 minuty na najwyższych obrotach. Pod koniec mieszania wsyp do dzbanka szczyptę soli – dzięki temu mleko zyska bardziej wyrazisty smak.
Żeby mleko stało się bardziej klarowne, możesz przefiltrować je przez gęste sito, tetrową pieluszkę lub bawełnianą ścierkę.
Napój owsiany jest gotowy. Przechowuj go w lodówce i wypij przed upływem trzech dni od przygotowania.
Słodkie mleko owsiane z miodem, daktylami i cynamonem – jak je przygotować?
Wśród miłośników roślinnych napojów jest wielu amatorów słodkich smaków. Specjalnie dla nich producenci tworzą mleko z dodatkiem wanilii, czekolady, cynamonu lub aromatu migdałowego. Słodkie napoje można dodawać do kawy, płatków śniadaniowych, deserów, albo pić je samodzielnie. Marzysz o tym, żeby przyrządzić własny smakowy napój owsiany? Spieszymy z pomocą! Przetestuj nasz prosty przepis na mleko owsiane słodzone miodem i daktylami, z delikatną nutą cynamonu.
Składniki:
1 szklanka błyskawicznych płatków owsianych
1 łyżeczka miodu
Kilka suszonych daktyli
Szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Płatki owsiane wsyp do blendera.
Wlej wodę, dodaj miód, cynamon i kilka daktyli (jeżeli nie są drylowane, nie zapomnij wcześniej usunąć z nich pestek).
Blenduj wszystkie składniki przez 2 – 3 minuty.
Następnie przecedź napój przez gęste sitko, żeby zyskał idealnie klarowną konsystencję.
Słodkie mleko owsiane jest gotowe. Przechowuj je w lodówce i wypij przed upływem trzech dni.
Zastosowanie mleka owsianego – do czego można je wykorzystać?
Napój owsiany to doskonały zamiennik tradycyjnego mleka. Świetnie się pieni i w przeciwieństwie do innych roślinnych napojów, nie warzy się pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu można go śmiało dodawać do kawy lub kakao. Na bazie mleka owsianego przygotujesz pyszne koktajle owocowe, naleśniki, desery i ciasta. Napój wspaniale smakuje z dodatkiem płatków śniadaniowych, muesli lub jako składnik pysznej jaglanki z owocami.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS