A A+ A++

W okresie pandemii Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają znaczącą rolę w stabilizacji nowej i trudnej dla naszego kraju sytuacji. Teraz można dołączać do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i stać się bohaterem swojej lokalnej społeczności.

W momencie pojawienia się w naszym kraju pandemii spowodowanej koronawirusem, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zmieniła swój model działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Rozpoczęła się ogólnopolska operacja Odporna Wiosna.

Codziennie setki żołnierzy niosło pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebowali. Wspierali kolejne instytucje i placówki. Wielu Terytorialsów opuściło swoje domy i rodziny, by z biało-czerwoną na ramieniu pojawiać się w miejscach, które często były ogniskami wirusa. Epidemia nie wygasła, działania żołnierzy też nie.

Jak zaznacza dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, bataliony: 61 w Grójcu, 62 w Radomiu, 64 w Płocku i 65 w Pomiechówku, stanęły na wysokości zadania.

fot. materiały prasowe

– Dziś z dumą możemy powiedzieć, że niemal 100% żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w działaniach, mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ten trudny czas pokazał, że w szeregach mazowieckiej brygady są ludzie pełni pasji, heroizmu, a przede wszystkim niezawodni – podkreśla płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najbliższe szkolenie podstawowe rozpoczyna się 29 czerwca w Kaziuniu, a zakończy przysięgą wojskową, która odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kolejne zaplanowane są w terminach: 3-18 października, 28 listopada – 13 grudnia.

– Rozpoczęliśmy odmrażanie szkoleń. Nasi żołnierze powrócili do ćwiczeń rotacyjnych i poligonowych. Ruszyły też szkolenia dla nowych ochotników. Czekamy na ludzi, którzy utożsamiają się z naszą maksymą i chcą wspierać swoją społeczność, chcą stać się cichymi bohaterami – dodaje płk Przemysław Owczarek.

fot. materiały prasowe

Dla kogo są Wojska Obrony Terytorialnej?

O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać Terytorialsami.

Podstawowe wymagania to, m.in.:

  • obywatelstwo polskie,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • pełnoletniość,
  • niekaralność,
  • niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej,
  • nieposiadanie przydziału kryzysowego.

fot. materiały prasowe

System szkolenia

Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16-dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób niemających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Obydwa szkolenia otwierają 3-letni cykl.

W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w a trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały.

W celu wstąpienia do Wojsk obrony Terytorialnej należy udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w WOT badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisji kwalifikacyjnej.

Jak wygląda szkolenie płockich żołnierzy? [FILM, ZDJĘCIA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWerewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest zwiastun #1 PC
Następny artykułUrodziły się pierwsze dzieci z powiatowego programu in vitro