A A+ A++

Niestety, ale śmierć to zawsze szok dla rodziny i bliskich osób zmarłego. Bez względu na jej przebieg uczucie pustki i złości zostaje z nami na długo. Dużym wyzwaniem jest jednak zgon, który nastąpi w domu, wówczas nie tylko musimy zadbać o odpowiedni pochówek, lecz również o odpowiednią dezynfekcję po zgonie w celu usunięcia chorobotwórczych drobnoustrojów. Wyzwaniem, jakim jest organizacja pogrzebu, powinniśmy zająć się od razu po śmierci denata. Jak zorganizować pogrzeb dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Zgon w domu — co robić krok po kroku?

Gdy wiemy, że nasz bliski jest chory, a lekarze nie dają mu szans na wyleczenie, te ostatnie dni życia spędza zazwyczaj w domu. Zazwyczaj otaczamy go opieką i stwarzamy jak najlepsze warunki bytu. W takich chwilach ważne jest, aby chora osoba miała dostęp do wygodnego miejsca do snu oraz spokój, a także dostęp do medykamentów oraz dobrej opieki medycznej.
Istnieją również przypadki, w których to zgon w domu jest dla nas zaskoczeniem. Możemy tutaj podkreślić dwie kwestie. Pierwszą jest sytuacja, gdzie mieszkamy ze zmarłym i nagle dochodzi do zgonu, na przykład z powodu ataku serca, bądź jest to samobójstwo. W tym drugim przypadku procedury po śmierci są bardziej skomplikowane. Na miejsce powinniśmy wezwać nie tylko karetkę pogotowia, lecz również policje.

Samotna śmierć w domu — wyzwania społeczne na nadchodzące lata

W takich przypadkach prowadzone są czynności związane z ustaleniem szczegółów zajścia. Wezwanie odpowiednich służb jest również konieczne, gdy znajdziemy martwą osobę w jego własnym mieszkaniu. Samotna śmierć w domu to coraz częstsze zjawisko. Często w takich przypadkach o tym, że ktoś zmarł, dowiadujemy się przez uciążliwy smród utrzymujący się na klatce schodowej. Wówczas sąsiedzi interweniują, bezpośrednio szukając firmy sprzątającej po zamarłych lub dzwonią do rodziny. Na miejsce przyjeżdża policja wraz z lekarzem sądowym, który na celu ma stwierdzenie, w jakich okolicznościach i kiedy doszło do zgonu.

Wybór firmy pogrzebowej — zaufaj specjalistom

Po wiadomości o śmierci bliskiego osoby mamy za zadanie zorganizować pochówek. Jednak, jeśli nigdy tego nie robiliśmy, jest to dla nas dość skomplikowane. Dużym wyzwaniem jest to, aby wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy. Jednak na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, czy jest ona zlokalizowana blisko naszego domu, ponieważ jest wówczas szansa, że jej pracownicy szybciej odbiorą ciało denata. Od tego czynnika zależny jest również czas, w którym będzie zorganizowany pochówek. Oczywiście ważne są również polecenia i rekomendacje od znajomych, którzy korzystali z usług polecanego domu pogrzebowego.

Na co zwróć uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Warto również sprawdzić listę najbliższych zakładów pogrzebowych i opinie o nich w Internecie i na forach. Jednak zdajemy sobie sprawę, że często ta decyzja podejmowana musi być szybko i nie ma czasu na dogłębną weryfikację. Czytając opis dobrej firmy pogrzebowej, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:
  • dostęp do rzetelnych informacji na temat wszystkich usług;
  • przejrzysta oferta i z góry określone ceny usług;
  • profesjonalna obsługa klienta;
  • kaplica pogrzebowa;
  • kremacja zwłok;
  • w miarę nowy karawan pogrzebowy;
  • bezproblemowy dostęp do kostnicy;
  • kompleksowa pomoc np. pomoc przy załatwieniu spraw urzędowych.

Jak wybrać firmę sprzątającą po zmarłych osobach?

Z doświadczenia techników sprzątających mieszkania po zmarłych wynika, iż wiele osób zastanawia się, na czym polega specjalistyczne sprzątanie po zgonach? Dlaczego tak właściwie powinniśmy je wykonać profesjonalnie i dlaczego nie robić dezynfekcji po zmarłym samodzielnie? Otóż ciało człowieka po śmierci to idealne środowisko dla bytowania i rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów.
Procesy w nich zachodzące przez utratę układu odpornościowego, nie są w żaden sposób kontrolowane. Zwłoki ulegają gniciu, a z godziny na godzinę wydziela się coraz więcej trujących związków chemicznych. Przyciągają one także stawonogi, które uznają je za pożywienie, a muchy plujki z odległości kilkunastu kilometrów potrafią wyczuć zapach rozkładających się zwłok, gdzie błyskawicznie składają jaja, z których wykluwają się larwy — czerwie. Jak radzą fachowcy, po zgonie absolutnie nie wolno otwierać okien i wietrzyć, zanim technicy, nie wykonają dezynfekcji mieszkania. Podczas wyboru firmy sprzątającej po zwłokach należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
  • jakość obsługi telefonicznej podczas pierwszego kontaktu;
  • dostępność terminu realizacji czyszczenia mieszkania po zgonie;
  • cena dezynfekcji po zmarłej osobie;
  • zakres usług, który obejmuje cena sprzątania;
  • referencję;
  • czas na rynku i opinię klientów.

Na czym polega dezynfekcja mieszkania po zgonie?

O profesjonalizmie firm sprzątających po zgonach świadczą specjalistyczne szkolenia oraz renomowany sprzęt do dezynfekcji, które są do ich dyspozycji. Dzięki dobrze przeprowadzonej dezynfekcji po zgonie jesteśmy w stanie efektywnie pozbyć się wszystkich niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji toksycznych tj. jak trupi jad czy związki chemiczne.

Trupi jad jest toksyczny i może prowadzić w najmniejszym wypadku do zatrucia pokarmowego. Przestrzeganie zasad BHP, czy sprawdzone metody dezynfekcji po śmierci to podstawa usługi na sprzątanie mieszkania po zgonie. Jak wybrać odpowiedni podmiot sprzątający po śmierci? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jej doświadczenie i fakt, jakich metod używa do odkażania pomieszczeń oraz jak długo jest na rynku. Przedsiębiorstwo Kastelnik oferuje sprzątanie po zgonie już od 2013 roku, a dezynfekcję wykonuje z użyciem innowacyjnych metod. Należą do nich m.in.: ozonowanie po zmarłym, zamgławianie nadtlenkiem wodoru, czy czyszczeniem suchym lodem. Warto analizować najlepsze firmy na rynku, właśnie pod wyżej opisanym kątem.
Zgon w domu — co dalej? Akt zgonu, zasiłek pogrzebowy
Organizowanie pogrzebu to ciężka i traumatyczna sytuacja dla bliskich zmarłego. Jeśli chcemy zorganizować pochówek, musimy pamiętać o pewnych kwestiach formalnych. Po znalezieniu ciała powinniśmy zawiadomić pogotowie bądź zadzwonić do lekarza rodzinnego, który wyda nam kartę zgonu. Następnie na podstawie karty, udając się do Urzędu Stanu Cywilnego, otrzymamy akt zgonu. Z nim możemy załatwić ceremonię pogrzebową oraz ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Koszt pogrzebu szacuje się na 7-18 tys. złotych. Przy czym koszt pogrzebu z kremacją to podobny wydatek około 15 tys. złotych. Cennik usług pogrzebowych jest różny i jest to kwestia indywidualna każdego domu pogrzebowego.
Niewątpliwie zgon w domu to doświadczenie, które może okazać się dla nas niezwykle traumatyczne. W takiej sytuacji często nie myślimy logicznie i po prostu nie wiemy co robić. Bez względu na to, w jaki sposób doszło do śmierci, lepiej sprawy związane z pochówkiem powierzyć profesjonalistom, tak aby móc w spokoju przeżyć dzień pogrzebu.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszustwo na ,,domek w Zakopanem”
Następny artykułMercedes czuje się pokrzywdzony?