Na co powinien konsument zwrócić uwagę przy wyborze etycznej i zielonej bankowości? Zespół MoneyTransfers.com zebrał 5 kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę, a które są oznakami bardziej odpowiedzialnych praktyk bankowych. Obejmują one wyszukiwanie banków o określonym statusie b-korporacji (spółek, które formalizują swoją odpowiedzialność społeczną), co oznacza, że spełniły one zestaw standardów wydajności, odpowiedzialności i przejrzystości w różnych obszarach swojej działalności; przyjrzenie się wszelkim inwestycjom, które są publicznie znane, aby sprawdzić, czy są one zgodne z Twoimi wartościami; oraz sprawdzenie, czy bank prowadzi programy raportowania lub offsetowania emisji, aby mieć lepsze pojęcie o szerszym wpływie banku.
1. Sprawdź, czy bank posiada status B-korporacji, co oznacza, że stosuje on politykę zrównoważonego rozwoju społecznego i przestrzega normy środowiskowe.
2. Sprawdź strukturę banku, gdyż może mieć ona wpływ na to, czy zrównoważony rozwój jest jego priorytetem.
3. Sprawdź, czy bank nie popełnił żadnych wykroczeń finansowych. Po prostu wpisz hasło {Twój bank} + skandal w Google’a.
4. Bank inwestuje pieniądze swoich klientów. Upewnij się, że zasady tych inwestycji są transparentne.
5. Jak każda organizacja, banki zostawiają ślad węglowy, które mogą zechcieć zmniejszyć lub zrównoważyć. Sprawdź ich sprawozdania i zobowiązania.
– Nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił wzrost zainteresowania opinii publicznej bankowością społecznie odpowiedzialną, podobnie jak inwestowaniem ESG (Environmental, social, and corporate governance) – komentuje Jonathan Merry, CEO MoneyTransfers.com.
– Dla każdego konsumenta etyczne zachowanie jego banku, lub takie które przynajmniej jest on w stanie tolerować, może mieć inne znaczenie. Dla niektórych ważnym czynnikiem będzie finansowanie projektów związanych z ropą naftową i gazem, a raporty takie jak Banking on Climate Chaos mogą pomóc im w podjęciu bardziej świadomych decyzji. Dla innych ważne może być finansowanie zrównoważonych projektów w innych obszarach, np. poprzez przekazywanie środków na programy kompensacji emisji dwutlenku węgla. Mamy nadzieję, że te wskazówki pozwolą konsumentom podjąć dobre decyzje na drodze do znalezienia najbardziej etycznego banku – dodaje.
Przykłady etycznych banków
Polska
Autopromocja
Specjalna oferta letnia
Pełen dostęp do treści “Rzeczpospolitej” za 5,90 zł/miesiąc
KUP TERAZ
• mBank – wyróżniony jako Gwiazda ESG (Environmental, social, and corporate governance), w konkursie Gwiazdy Bankowości.
• ING Bank Śląski, rownież wyróżniony jako Gwiazda ESG w konkursie Gwiazdy Bankowości.
• Santander Bank Polska został laureatem w konkursie „Etyczna Firma”.
• BNP Paribas – już od 2011 roku bank ten za kluczowy priorytet uznał działania wokół zapobiegania zmianom klimatu i podjął zobowiązanie do rozszerzenia działań na rzecz różnorodności biologicznej, wody, powietrza, zasobów naturalnych i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Inne kraje
• Triodos Bank, b-korporacja, został uznany za najbardziej etyczny bank w Wielkiej Brytanii w badaniu Ethical Consumer w 2021 roku
• UK building society – brytyjskie towarzystwo budowlane Nationwide było największą instytucją, która zajęła najwyższe miejsce w tym samym badaniu. Podkreślono, że ma co najmniej 75 proc. swoich aktywów w nieruchomościach mieszkalnych, co oznacz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS