Jak znaleźć grób przodka po nazwisku? Zrób to przez internet
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, wiele osób może poszukiwać grobów, w których spoczywają ich bliscy. Znalezienie konkretnego miejsca spoczynku może być niezwykle trudne zwłaszcza wtedy, gdy nie byliśmy w nim przez dłuższy czas. Na szczęście z pomocą przychodzą liczne strony internetowe, które udostępniają wyszukiwarki grobów. Zwykle pozwalają one na znalezienie miejsca pochówku po nazwisku. Z których serwisów warto skorzystać?
Jedną z takich stron internetowych jest grobonet.com. Jak wynika z informacji podanych w serwisie, jest to “Ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych”, która została połączona z bazą ponad 2500 polskich cmentarzy. Aby wyszukać konkretny grób, należy wpisać imię i nazwisko zmarłej osoby. Dla uzyskania bardziej szczegółowych wyników trzeba podać również miasto oraz województwo.
Innym portalem, na którym można znaleźć grób przodka po nazwisku, jest strona ecmentarze.pl. Działa podobnie do serwisu Grobonet – wystarczy wpisać dane zmarłej osoby, by po chwili otrzymać wynik z lokalizacją miejsca pochówku (o ile dane miejsce znajduje się w bazie).
Miejsce pochówku można również wyszukać na stronach dedykowanych dla konkretnych miast. Przykładami takich stron są: cmentarze-gdanskie.pl, Wyszukiwarka cmentarna na poznan.pl czy wyszukiwarka osób pochowanych na stronie mapa.um.warszawa.pl.
Czy da się znaleźć zlikwidowany grób?
Niekiedy zdarza się, że poszukiwany przez nas grób przodka został zlikwidowany. Taka sytuacja następuje wówczas, gdy rodzina pochowanej osoby nie przedłuży ważności grobu po 20 latach. Czy wtedy da się znaleźć zlikwidowane miejsce spoczynku?
Okazuje się, że rozwiązanie sprawy może być niezwykle trudne. Zazwyczaj po likwidacji grobu, miejsce na cmentarzu trafia do kogoś innego. Żeby uzyskać więcej szczegółowych informacji dotyczących zlikwidowania miejsca pochówku, należy skontaktować się z zarządem cmentarza, na którym była pochowana bliska osoba. Sprawa komplikuje się, gdy nie wiemy, gdzie konkretnie został pochowany nasz przodek. Bez tej informacji, odnalezienie zlikwidowanego grobu może okazać się niezwykle trudne lub nawet niemożliwe.
Jak znaleźć przodków do drzewa genealogicznego?
Pracując nad drzewem genealogicznym swojej rodziny, możemy mieć trudności ze znalezieniem informacji o dalszych przodkach. Konkretnych metryk możemy szukać w urzędach stanu cywilnego odpowiedniego dla miejsca urodzenia i zamieszkania poszukiwanych przodków. Odpisy aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu mogą uzyskać między innymi zstępni danej osoby, czyli dzieci, wnuki bądź prawnuki. Warto wspomnieć, że akty urodzenia starsze niż 100 lat i akty małżeństw i zgonów starsze niż 80 lat są przekazywane do Archiwów Państwowych.
Zobacz również:
Jak jeszcze można znaleźć przodków do drzewa genealogicznego? Można skorzystać z różnych darmowych stron internetowych, które oferują możliwość między innymi sprawdzenia występowania nazwiska w bazach. Jedną z takich stron jest geneszukacz.genealodzy.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS