A A+ A++

Trwałe uzależnienie od alkoholu jest groźną chorobą. Wpływa nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale także na życie wszystkich członków jej rodziny. Najbardziej cierpią najbliżsi członkowie rodziny uzależnionego, w tym jego małżonek, dzieci i rodzeństwo. To właśnie tym osobom często udaje się zmotywować alkoholika do podjęcia leczenia. 

Czy warto motywować do leczenia?

Dla osób najbliższych alkoholikowi może to być trudne wyzwanie. Najczęściej alkoholik nie chce przyznać się do swojej choroby i twierdzi, że ma nad nią pełną kontrolę. Może to wynikać z różnych mechanizmów zaprzeczania i iluzji. W miarę postępu choroby alkoholowej, uzależniony zaczyna izolować się od wszelkich negatywnych bodźców, które są wysyłane w jego stronę. 

Osoba uzależniona może również ignorować lub zaprzeczać objawom płynącym z organizmu. Należy pamiętać, że alkoholik nie potrafi już kontrolować swoich emocji, a jest w stanie kontrolować negatywne emocje. Efektem tego jest ogólne cierpienie. Często może być ono spowodowane dużą ilością bodźców, których nie można zatrzymać. Osoba uzależniona szuka ukojenia i pocieszenia w alkoholu. 

Jak motywować do podjęcia leczenia?

Ważne jest, aby spróbować przekonać osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Istotne jest, aby być cierpliwym, konkretnym, życzliwym i okazywać zainteresowanie. Można namówić osobę uzależnioną do uczestnictwa w grupowych lub indywidualnych sesjach interwencyjnych. Może to zwiększyć motywację do podjęcia leczenia. Dobrym pomysłem jest również przypomnienie uzależnionemu o wspaniałych chwilach w jego życiu, które teraz są częścią jego przeszłości, mimo że nie było ich przed rozpoczęciem uzależnienia. 

Alkoholik może nie zdawać sobie sprawy, jak wiele pieniędzy traci z powodu swojego uzależnienia. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie rozmowy z alkoholikiem, ale nie w ostry sposób. Wyjaśnij mu, że jest wyjście z sytuacji. 

Istnieją sprawdzone sposoby leczenia, które sprawdziły się w przypadku wielu osób. Dobrym pomysłem, w ramach przygotowania do każdej rozmowy z osobą uzależnioną, jest przeczytanie książek, które są poświęcone tego typu uzależnieniom. Pamiętaj, że niealkoholik i użytkownik alkoholu widzi świat inaczej niż osoba nieuzależniona. Inaczej widzi komunikaty i słowa. Rozmowy z alkoholikiem kończą się w niezamierzony sposób, ponieważ on lub ona zupełnie inaczej interpretuje argumenty i słowa skierowane do nich.

Jak można pomóc alkoholikowi?

Po pierwsze, trzeba być konsekwentnym, stanowczym i cierpliwym. Jest to niezbędne w kontaktach z alkoholikiem. W przeciwnym razie łatwo można stracić motywację do rozmowy z nim i przekonania go do podjęcia leczenia. Jeśli alkoholik odmawia podjęcia leczenia, ważne jest, aby podjąć kroki w celu ograniczenia spożycia alkoholu. Nie będzie to łatwe, gdyż alkoholik ma popęd do picia alkoholu. Tak zwany “głód alkoholowy” jest często silny. Częściej prowadzi do impulsywnego picia bez ograniczeń. 

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Można pomóc mu znaleźć alternatywne zajęcie, aby nie musiał tyle pić. Zajęcie to nie powinno być zbyt wymagające, gdyż byłoby to niesprawiedliwe. Możliwe jest odzwyczajenie alkoholika od alkoholu poprzez stworzenie harmonogramu pracy lub innych zajęć. 

Odmowa leczenia może stanowić zagrożenie dla zdolności alkoholika do agresywnych lub gwałtownych zachowań i może utrudniać życie innym osobom z jego otoczenia. Odwyk jest w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem. 

Warto jednak spróbować przestać pić, jeśli alkoholik odmawia pójścia na specjalistyczne leczenie. Choć nie jest to najlepsza opcja, często może być jedynym wyjściem. Wymaga to wiele determinacji, zwłaszcza ze strony rodziny alkoholika. Muszą oni ciężko pracować, aby pokonać uzależnienie i utrzymać swoje zdrowie psychiczne. Profesjonaliści mogą zaoferować wsparcie dla rodziny osoby uzależnionej od alkoholu.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy 🙂
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEpic Games Store. Nowe gry dostępne za darmo do pobrania
Następny artykułWłochy – Anglia w 5. kolejce Ligi Narodów. Relacja na żywo