Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Choć zadanie jest trudne, nie wydaje się niemożliwe. Są jednak pewne warunki, które musi spełnić auto. Jakie?
Czarne tablice rejestracyjne: zniknęły 1 maja 2000 roku
1 maja 2000 roku rzeczywistość na polskich drogach nieco zmieniła się. Powód? To po tym dniu w wydziałach komunikacji w całym kraju zaczęły być wydawane białe tablice rejestracyjne. Co z czarnymi? Zostały wycofane z produkcji, ale i obrotu – jednak nie od razu. W wydziałach komunikacji zalegała pula czarnych tablic rejestracyjnych. Po 1 maja 2000 roku kierowca miał zatem wybór. Mógł zdecydować się na czarne lub białe oznaczenia.
Czarne tablice rejestracyjne dziś zadają… szyku!
Początkowo – gdy to czarne tablice rejestracyjne dominowały na polskich drogach – kierowcy nie zwracali na nie większej uwagi. Były zbyt popularne. Dziś – po ponad dwóch dekadach od zmiany – czarnych tablic rejestracyjnych zostało tyle co na lekarstwo. A dzięki temu stały się czymś na kształt motoryzacyjnego gadżetu i sposobu na wyróżnienie samochodu używanego. Zatem jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Mamy złą i dobrą informację. Więcej w kolejnym akapicie.
Zobacz również:
Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Kup samochód używany!
Zła jest taka, że w wydziałach komunikacji kierowca nie wyrobi nie tylko czarnych blach, ale nawet ich wtórników! Dobra jest jednak taka, że nikt i nigdy nie zmuszał właścicieli pojazdów posiadających czarne tablice do ich wymiany. To oznacza, że kupującemu może udać się znaleźć używane auto wyposażone w czarne blachy i wcale nie będzie musiał ich zdawać w czasie rejestracji.
Jak zachować czarne tablice rejestracyjne?
- podczas rejestracji kupujący nie wnosi o zmianę numerów – gdy pochodzi z tego samego powiatu, co sprzedający,
- gdy pochodzi z innego powiatu, nie musi przerejestrowywać pojazdu, może jedynie zgłosić w urzędzie jego zakup – zgłoszenie chroni przed karą za nieprzerejestrowanie.
Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Wtórniki musisz zrobić… sam!
Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne w razie zgubienia lub zniszczenia? No tutaj metody są już raczej półlegalne. Wydziały komunikacji nie produkują wtórników. Wtórnik można jednak zamówić np. w jednym z portali aukcyjnych. Tak, oznaczenia takie będą w świetle prawa podrobione. To akurat będzie jednak ciężko wykazać funkcjonariuszom czy diagnoście. Czarne tablice rejestracyjne nie posiadają bowiem np. nalepek homologacyjnych, które stwierdzają ich oryginalność.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS