A A+ A++

Wekowanie to świetny sposób na przedłużenie żywotności produktów spożywczych, w szczególności mięsnych. Wydaje się być skomplikowanych procesem, jednak wbrew pozorom to nic trudnego. Jak samodzielnie zawekować mięso do słoików? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Na czym polega wekowanie?

Wekowanie to proces pasteryzacji żywności, świetny sposób na przedłużenie przydatności do spożycia wielu gotowych potraw czy przetworów. Wekowanie polega na konserwowaniu żywności poprzez gotowanie ich w słoikach z wieczkiem oraz gumową uszczelką. Wekowanie jest szczególnie przydatne wtedy, gdy brakuje czasu na przygotowanie obiadu lub podczas wakacyjnego wyjazdu. Wystarczy sięgnąć po słoik gotowego sosu czy mięsnych klopsików, by w kilka minut przyrządzić konkretne danie. Tyndalizacja to też rewelacyjny sposób na zakonserwowanie żywności, która została np. po świętach. Jak się zabrać za wekowanie mięsa i na co zwrócić uwagę?

Czytaj również: Jak zrobić mięso w słoiku?

Wekowanie mięsa krok po kroku

  • Najpierw należy przygotować mięso, które chcemy zawekować – mogą to być na przykład polędwiczki w sosie, galareta mięsna czy klopsiki. Istotne są dwa elementy: mięso i zalewa. Jeśli chcemy zawekować resztki pieczeni bez sosu, możemy zalać je bulionem. 
  • Kolejnym krokiem jest wyparzanie słoików i nakrętek. Naczynia nie powinny być w żadnym przypadku uszkodzone ani wyszczerbione.
  • Następnie należy umieścić w słoiku kawałki mięsa i zalać sosem bądź inną zalewą, zostawiając kilka centymetrów wolnej przestrzeni pod nakrętką.
  • Należy przetrzeć słoiki jeśli zostały ubrudzone – to ważne, bo gwint słoika oraz nakrętka muszą być czyste i suche. Dodatkowo można przetrzeć te miejsca spirytusem, aby mieć pewność, że powierzchnia została dob … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobot Ictal diagnozuje padaczkę. Polski wynalazek pomoże tysiącom chorych
Następny artykułDni Częstochowy z nagrodami dla tych, którzy wzmacniają potencjał miasta (zdjęcia)