Badacze zastanawiają się, czy dzięki wiedzy z zakresu mechaniki kwantowej będzie się dało skuteczniej niż dotąd – lub w zupełnie nowy sposób – zamieniać informację na pracę mechaniczną. Polski fizyk prezentuje narzędzia matematyczne, które ten dział fizyki (termodynamikę kwantową) przybliżą do eksperymentu.
Publikacja dr. Kamila Korzekwy z UJ i dr. Matteo Lostaglio o tej tematyce otrzymała dwa wyróżnienia redakcji „Physical Review Letters” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism fizycznych na świecie.
Dr Korzekwa próbuje lepiej zrozumieć, jak na poziomie kwantowym działa druga zasada termodynamiki. Zasada ta, w jednym ze sformułowań mówi, że: „Nie jest możliwy proces, którego jedynym skutkiem byłoby pobranie pewnej ilości ciepła ze zbiornika i zamiana go w równoważną ilość pracy”. Cechą naszego Wszechświata jest bowiem to, że entropia – którą można sobie wyobrazić jako miarę nieuporządkowania – zawsze rośnie w czasie. Nie można więc „porządkować” układu (a dokładniej zmniejszać jego entropii), nie zużywając przy tym energii (bo jednocześnie zwiększa to entropię w jakimś innym miejscu).
„Dla mnie pytania o drugą zasadę termodynamiki to pytania o fundamentalny aspekt Wszechświata. Z tym prawem wiąże się to, że wszystko się będzie psuło, wszyscy umrzemy, wszystko dąży – zgodnie ze strzałką czasu – ku zniszczeniu. Pytanie, dlaczego tak jest – również na poziomie praw fizyki kwantowej” – opowiada w rozmowie z Nauką w Polsce dr Korzekwa.
Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95961%2Cjak-zaprzac-mechanike-kwantowa-wydajnie-zmieniac-informacje-w-uzyteczna
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS