A A+ A++

Rozpoczęcie swojej działalności to często ekscytujący moment. Start-upy to taki model przedsiębiorstwa, przy którym jeśli chce się osiągnąć biznesowy sukces, to wymaga to wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Jak założyć swój start-up?

Grafika: freepic.com

Czym jest start-up?

Start-up to nowopowstała firma, które cechuje się głównie innowacyjnością i jest w trakcie poszukiwania swojego modelu biznesowego. Finansowanie takiej działalności odbywa się na zasadzie m.in. środków osób, które ją założyły, funduszy czy crowdfundingu. Ten typ przedsiębiorstwa ma na celu zaprezentowanie unikatowego produktu lub usługi, które wraz ze start-upem pojawią się na rynku.

Start-up kojarzy się głównie z młodymi osobami, ale tak naprawdę każdy, niezależnie od wieku, może go założyć.

Jak zdobyć pieniądze na start?

Jest kilka sposobów, aby uzyskać finansowanie start-upów.

  1. Crowdfunding, czyli zrzutki założone na ten cel. O crowdfundingu mówi się również, jako o finansowaniu społecznym – to przedstawienie społeczności swojego pomysłu, produktu czy usługi skutkuje – jeśli się spodoba – otrzymaniem pieniędzy.
  2. Inkubatory albo akceleratory powstały po to, aby wspierać start-upy. Finansowanie jest jednym z założeń projektów.
  3. Venture Capital to inwestycje (długo i średnio terminowe), które są przeznaczane na firmy niepubliczne.
  4. Fundusze i programy unijne, ale też krajowe.
  5. Działanie pod skrzydłami anioła (anioły biznesu), czyli inwestora, który będzie wspierał młodych przedsiębiorców w rozkręceniu firmy.
  6. Własny kapitał, jednak często jest to trudne, by odłożyć znaczną sumę pieniędzy na rozruch przedsiębiorstwa.

Szukając odpowiedniej formy finansowania, warto przyjrzeć się stronom, typu katalog startupów, gdzie można znaleźć wiele informacji na temat działalności innych firm, które są na etapie rozpoczynania swojej biznesowej przygody. Co więcej, jest to szansa na dołączenie do społeczności start-upowej. Wiele osób, które zastanawia się, w jaką działalność inwestować, przegląda wspomniane katalogi. Dzięki dodaniu się do nich można pozyskać dofinansowanie i zwiększyć swój kapitał. Łatwiejsze staje się również nawiązywanie relacji. W katalogu start-upów znajdują się informacje, takie jak:

  • opis projektu;
  • rok założenia;
  • dla kogo jest ta branża;
  • grupa docelowa;
  • rodzaj finansowania;
  • cele;
  • lokalizacja.

Inkubatory i akceleratory – co to jest?

W związku ze zwiększaniem popularności start-upów często można natknąć się na te dwa określenia – inkubatory i akceleratory. Co to takiego?

Inkubator przedsiębiorczości

Jest to program wsparcia dedykowany dla młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki w biznesie przedsiębiorców. Inkubator oferuje swoją osobowość prawną osobom, które nie mają wiedzy i środków do założenia własnej działalności. Oprócz tego zajmuje się szerzeniem wiedzy wśród osób młodych, na przykład uczniów liceów czy studentów. Różne inkubatory mogą mieć swoje warunki dotyczące tego, kogo przyjmują pod swoje skrzydła. Warto sprawdzić, czy start-up się kwalifikuje. Inkubatory nie mają również ściśle określonego czasu działania. Co więcej, inkubatory najczęściej prowadzone są przez przykładowo fundacje, czy inne organizacje pozarządowe lub samorządowe. Działają one mocno na polu społecznym, w tym na przekazywaniu wiedzy.

Akceleratorbiznesu

Jest on również programem wsparcia, działa jednak bardziej na poziomie mentoringowym (wsparcie prawne czy organizacyjne), tak aby wspomóc firmę w różnych etapach funkcjonowania. Akceleratory przeznaczone są dla założycieli start-upów, którzy mają konkretną wizję i pierwsze próby za sobą. Są to programy trwające do kilku miesięcy, jednak jest to czas poświęcony na intensywną naukę.

I akcelerator i inkubator mogą zapewnić też pomoc finansową w postaci przyznanych środków. W zamian oczekują najczęściej niewielkich udziałów we start-upie.

Jakie szanse i zagrożenia stoją przed założycielami start-upów?

Każda nowa działalność jest ryzykowna. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy pomysł na biznes ostatecznie przekształci się w wysokodochodową firmę. Start-upy są dodatkowo objęte ryzykiem. Dlaczego? Ich innowacyjność może być kluczem do sukcesu albo sprawić, że firma upadnie. Warto przed wejściem z usługą czy produktem w branżę, sprawdzić potrzeby rynku. Powinno się rozważnie, a nie pochopnie podejść do modelu biznesowego – przedsiębiorcy wchodzą na rynek z nowatorskim pomysłem, a to wiąże się z dużą szansą na zostanie liderem i budowanie swojej marki bez obaw o konkurencję.

Początkowe trudności wielu przedsiębiorcom sprawia brak kapitału i pozyskanie środków. Założycieli startupów czekają duże wydatki. Mogą oni jednak korzystać ze wsparcia – czy to programy finansowe, czy inwestorzy – jednak po czasie może się okazać, że potrzeba więcej pieniędzy na rozwój, a nie zawsze duże kwoty jest łatwo uzyskać.

Obserwacja rynku i zmieniających się trendów powinna trwać cały czas. Szczególnie przed rozpoczęciem działalności, gdzie można jeszcze zmienić szczegóły podczas planowania założeń firmy. Warto dokonać analizy rynku. Jeśli zostanie ona dobrze przeprowadzona, zwiększa to możliwość wejścia na rynek i szansę na sukces.

Chociaż start-upy nie są ograniczane wiekowo, czy pod kątem zdobytego doświadczenia, to jednak często można spotkać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Budowanie marki, obserwacja rynku i potrzeb klientów, nieumiejętne budowanie zespołu i zarządzanie czy problem z pozyskaniem finansowania sprawia, że wiele start-upów upada bardzo szybko.

W przypadku sukcesu największą szansą dla start-upów jest korzystanie z inkubatorów i akceleratorów biznesu, które wspomogą młodego przedsiębiorcę w działaniu. Ryzykowne przedsięwzięcia, jak na przykład niekorzystanie z dostępnego wsparcia i działanie samemu, w przypadku tego rodzaju działalności nie są zalecane.

Aby zwiększyć szanse na sukces w swojej branży, warto obserwować konkurencję. Innowacyjność pomysłu nie zapewnia, że nie pojawi się ona w dalszej lub bliższej przyszłości, ale również możliwe jest to, że któraś z funkcjonujących firm posiada już podobną usługę czy produkt. Warto mieć to na uwadze.

Wiele startupów upada na wczesnym etapie działania. Założyciele tracą czas i pieniądze, a pomysł odchodzi w zapomnienie. Dlatego tak istotne jest, aby dopracowywać wszystkie niezbędne szczegóły, czy korzystać z odpowiednich narzędzi.

Materiał promocyjny

Napisany dnia: 28.06.2023, 07:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtrakcyjna posada w szpitalu, a w tle wotum zaufania dla marszałka z PiS. Co wydarzy się na sesji?
Następny artykułРодичі заступника міністра працювали на російський ВПК навіть після початку великої війни: скандальний чиновник досі при владі