Python to język programowania, który z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się tak, gdyż jest on w miarę prostym językiem do opanowania i jednocześnie otwiera bardzo dużo możliwości zawodowych w obszarze IT. W artykule przyjrzymy się, w jaki sposób rozpocząć naukę podstaw programowania w Pythonie. Zastanowimy się, co jest lepsze dla początkujących programistów – nauka z książek, czy może udział w szkoleniu z programowania. Zostań z nami i zobacz, czy Python jest dla Ciebie.
Czy Python to dobry język programowania na początek i czy warto zacząć od niego swoją przygodę w IT?
Python to popularny język programowania i wiele osób decyduje się na rozpoczęcie od niego swojej przygody z programowaniem.
Jest on bardzo dobrym językiem dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę, gdyż ma prostą i przejrzystą składnię. W początkowym etapie nauki Pythona, pisząc kod nie musisz zajmować się skomplikowanymi zagadnieniami, takimi jak: programowanie obiektowe, czy tworzenie klas.
Jednocześnie Python wykorzystywany jest w bardzo wielu obszarach. Programiści i analitycy używają go do:
- tworzenia skryptów automatyzujących pracę
- tworzenia prototypów aplikacji
- tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych używając frameworków Django lub Flask
- analizy danych oraz wizualizacji m.in. w bibliotekach Pandas, Numpy, Seaborn i Matplotlib
- tworzenia algorytmów uczenia maszynowego w obszarze sztucznej inteligencji.
Język programowania Python jest badzo dobrym wyborem na początek. Dzięki temu, że Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, łatwo jest znaleźć materiały szkoleniowe. Jest też dostępna obszerna dokumentacja, z której możemy czerpać wiedzę.
Poza tym wiele firm korzysta z Pythona w różnych obszarach i poszukuje programistów Pythona oraz analityków posługujących się tym językiem. Dzięki temu łatwiej jest zacząć pracę w obszarze IT i znaleźć interesujący nas obszar. Znając Pythona możemy pracować na stanowisku programisty lub zajmować się analizą i przetwarzaniem danych.
Jak zacząć naukę programowania w Pythonie i od czego zacząć naukę?
W pierwszym kroku zainstaluj najnowszą wersję Pythona na swoim komputerze i zastanów się, w jaki sposób chcesz zdobywać wiedzę. Wolisz przeczytać książki o Pythonie, obejrzeć filmy, czy skorzystać z kursu programowania?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę podstaw Pythona, ułóż plan szkolenia, aby poznawać materiał we właściwej kolejności. Plan nauki możesz zrobić na podstawie książki lub możesz skorzystać z programu proponowanego przez szkoły programowania.
Niezależnie od wybranej ścieżki kariery i od tego, jakim obszarem chcesz się zajmować, na początek musisz poznać podstawy języka. Zakres wiedzy z kursu Python od podstaw na początek powinien być wystarczający.
W kolejnym etapie spróbuj znaleźć w Internecie materiały na każdy z tematów zawartych w ułożonym przez Ciebie programie. Informacji na temat Pythona jest bardzo dużo i bez problemu znajdziesz przykłady kodu, który możesz spróbować u siebie uruchomić. Na początek spróbuj poznać zmienne, pętle, instrukcje warunkowe oraz listy, krotki, słowniki i zbiory. W kolejnym kroku zacznij naukę funkcji. Pisz jak najwięcej prostych programów, aby zdobyć praktykę.
Python jest językiem wykorzystywanym w wielu branżach w różnych obszarach programistycznych oraz w obszarze analizy danych. Dlatego w kolejnym kroku zastanów się, jak chcesz używać Pythona i czym konkretnie chcesz się zajmować – stronami internetowymi, analizą danych, czy tworzeniem prostych skryptów optymalizujących pracę.
Od tego jaką ścieżkę wybierzesz będzie zależała dalsza nauka. Jeśli zdecydujesz się zostać Python developerem w obszarze web developmentu, będziesz potrzebował poznać frameworki Django i Flask. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na analizę danych, kolejny etap nauki przeznacz na poznanie biblioteki Pandas.
Czy każdy może nauczyć się programowania i zostać programistą języka Python?
Z programowaniem jest podobnie jak z innymi zawodami na rynku pracy. Nie każdemu rola programisty może pasować, podobnie jak nie każdemu pasuje zostanie lekarzem, pilotem czy nauczycielem.
Niekoniecznie każda osoba rozwinie zainteresowanie lub pasję do programowania. Nawet, jeśli Python jest stosunkowo łatwy do nauki, brak motywacji lub zainteresowania może stanowić przeszkodę w nauce i rozwijaniu się w roli programisty.
Dlatego przed zainwestowaniem dużej ilości czasu i pieniędzy w naukę programowania, warto na początek zobaczyć, czy będziesz w stanie zainteresować się tym tematem.
Na początek poznaj tylko niezbędne elementy języka i jak najszybciej zacznij programować i pisać proste skrypty. Zobaczysz wówczas, czy zajęcie to sprawia Ci satysfakcję i czy masz wystarczająco dużo determinacji, aby rozwiązywać problemy z kodem.
Chociaż Python uznawany jest za język prosty, na początku nie każde zagadnienie musi być dla Ciebie jasne. Dlatego zanim zdecydujesz, czy programowanie jest dla Ciebie, poświęć na nie kilka miesięcy. Poznawanie nowych tematów, nie tylko w obszarze programowania, wymaga czasu. To, że w pierwszych dniach nauki będzie Ci trudno, nie oznacza, że nie możesz się nauczyć. Jeśli po 2-3 miesiącach nauki uznasz, że temat jest dla Ciebie męczący i w ogóle Cię nie interesuje, możesz się zastanowić, czy to jest rzeczywiście Twoja ścieżka kariery.
Na jakie stanowisko najlepiej aplikować – Junior Python Developer czy inne?
Wybór stanowiska zależy od Twojego doświadczenia, umiejętności, celów zawodowych oraz dostępnych możliwości na rynku pracy.
Jeśli wiesz, że chcesz pracować w branży IT w roli programisty Pythona i posiadasz już odpowiednie kompetencje, możesz aplikować na stanowisko Junior Python Developer.
Z kolei, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z programowaniem i nie masz jeszcze dokładnie sprecyzowanej ścieżki kariery, możesz aplikować na stanowiska analityczne, które nie wymagają programowania. Im szybciej znajdziesz pracę w obszarze IT, tym szybciej zaczniesz współpracować z innymi osobami oraz poznawać technologie i narzędzia używane przez programistów i analityków.
Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem często zaczynają naukę od języka SQL, gdyż jest on najprostszy i jednocześnie jest przydatny na stanowiskach związanych z analizą danych i programowaniem.
Zanim złożysz aplikację na konkretne stanowisko pracy, przejrzyj wymagania oraz opis zadań, które Cię czekają. Zobaczysz wówczas, czy opisywane zadnia są dla Ciebie ciekawe i czy chcesz je wykonywać. Aplikuj na te stanowiska pracy, której najbardziej odpowiadają Twoim umiejętnościom i doświadczeniu.
Czy warto uczyć się Pythona z książek, czy lepiej skorzystać z kursów?
Decyzja między nauką z książek a korzystaniem z kursów zależy głównie od Twoich preferencji i sposobu nauki.
Książki pozwalają uczyć się w swoim tempie i samodzielnie eksplorować materiał. Z drugiej jednak strony, w książkach jest bardzo dużo szczegółowych informacji, które na początku nauki nie są Ci potrzebne.
Jeśli preferujesz samodzielną naukę i masz dobrą dyscyplinę w organizacji czasu, nauka z książek może być dla Ciebie odpowiednia.
Kursy przeważnie oferują interaktywne zajęcia, ćwiczenia praktyczne oraz wsparcie trenera. Nauka na kursie może być szybsza i łatwiejsza niż nauka z książek, gdyż masz do dyspozycji trenera, który Ci pomoże, jeśli jakiś temat nie będzie jasny.
Ostateczny wybór między nauką z książek a kursami zależy od Twoich preferencji, stylu nauki i dostępności zasobów. Niektórzy ludzie mogą preferować samodzielną naukę z książek, podczas gdy inni mogą bardziej korzystać z interaktywności i wsparcia oferowanego przez kursy. Najbardziej skuteczne jest połączenie kursu z wiedzą z książek. Na szkoleniu możesz zdobyć podstawową wiedzę na temat danego języka, którą następnie poszerzysz korzystając z książek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS