A A+ A++

W czasie remontu okna narażone są na szereg niekorzystnych czynników. Jak więc prawidłowo przygotować je na czas prac? Jakiś środków użyć, by pozbyć się ewentualnych, poremontowych zabrudzeń? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Lato i pierwsze dni jesieni to najlepszy moment na przeprowadzenie remontu. Taka inwestycja wymaga jednak szczegółowego planowania. W przeciwnym wypadku nawet mało istotne – jakby się mogło wydawać – szczegóły mogą okazać się źródłem poważnych problemów. Jedną z najpowszechniejszych trudności jest na pewno zabrudzenie okien, o które nietrudno podczas malowania ścian, tynkowania i, w nieco mniejszym stopniu, także innych prac.

Jest to problem nie tylko natury estetycznej. Usunięcie zaschniętej farby z ram i szyb może okazać się naprawdę trudne, a nie chcąc ich uszkodzić należy unikać skrobania. Jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ na okna mają tynki o zasadowym pH. Jeśli połączą się z wilgocią, mogą doprowadzić do szybkiego skorodowania okuć. Z tego samego względu niebezpieczny jest również pył powstający przy szlifowaniu płyt kartonowo-gipsowych.

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

1. Przygotowanie odpowiednich materiałów

Przed rozpoczęciem remontu należy skompletować również materiały niezbędne do zabezpieczenia okien przed szkodliwym wpływem farb, lakierów, tynków i pyłów. Chodzi tu przede wszystkim o folię malarską oraz taśmę, dzięki której będziemy mogli przytwierdzić folię w odpowiednich miejscach. Poza tym warto również zadbać o środki myjące. Pamiętajmy, że nawet mimo dobrego zabezpieczenia, zwykle nie udaje się nam całkowicie uniknąć zabrudzeń. Oklejanie okien PCV nie zawsze zabezpieczy je w stu procentach, a stosowanie do mycia niewłaściwych detergentów może uszkodzić ramy. Dobrze więc sięgnąć po dedykowane preparaty.

2. Oklejanie okien folią. O czym pamiętać?

Kiedy już wyposażymy się w odpowiednie materiały, możemy przystąpić do pracy. Zabezpieczenie okien jest z pozoru łatwym zadaniem, ale już w trakcie działania okazuje się, że po prostu brakuje nam umiejętności i wiedzy. Cienką folię o powierzchni kilku metrów kwadratowych trudno jest ujarzmić, poza tym nie zawsze wiemy, które elementy okna wymagają szczególnej ochrony.

Zacznijmy jednak od początku. Zanim okna zostaną oklejone taśmą, należy je dokładnie umyć (dotyczy to zarówno szyb, jak ram oraz pozostałych elementów) oraz pozostawić do wyschnięcia. Następnie usuńmy klamki, a przez cały czas remontu korzystać z klamek roboczych – unikniemy w ten sposób ich zabrudzenia. Samo oklejanie folią powinno powinno skupić się na szybach oraz ramach. Elementy ruchome należy ponadto dodatkowo zabezpieczyć taśmą.

3. Czyszczenie okien po skończonym remoncie

Nie zapominajmy, że folia malarska nie ochroni okien w stu procentach. Musimy więc liczyć się z tym, że przynajmniej małe ilości farb czy tynków znajdą się na oknach. Jeśli zauważymy to w ciągu pracy, powinniśmy na bieżąco usuwać zabrudzenia używając łagodnego środka myjącego – najlepiej specjalnego preparatu do okien o neutralnym pH. Po zakończeniu remontu dobrze też ocenić stan uszczelek. Jeśli są zniszczone, należy zlecić wymianę uszczelek – najlepiej profesjonalnej firmie. Jeżeli natomiast wciąż nadają się do użytku, warto wyczyścić je płynem do mycia naczyń wymieszanym z wodą oraz zabezpieczyć wazeliną techniczną. Oczyśćmy też okucia oraz otwory odpowietrzające i odwadniające, w których może gromadzić się kurz. Aby ułatwić sobie życie możemy oczywiście zlecić kompleksową konserwację okien po remoncie specjalistom.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-okna-przed-zabrudzeniem-lub-uszkodzeniem-w-czasie-remontu/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagrodzeni za patriotyczne śpiewanie
Następny artykułInwestycja w sport i zwyczajne remonty – w gminie Nowa Ruda duże i małe zadania równie ważne