A A+ A++

Akcję zainicjowała Anna Synowiec, radna sejmiku lubuskiego (KO), prywatnie mama 5-letniej Helenki, która też dopytuje się o wojnę na Ukrainie. Społeczniczka martwi się o dzieci, które muszą zderzyć się z traumą ostrzeliwań, bombardowań, ucieczki. Przekaz o wojnie słyszą w radiu, telewizji, internecie. 

– Dzieci odczuwają takie same emocje jak my dorośli. Czują strach, bezradność, smutek, szok, złość, rozpacz, współczucie, zagubienie i inne emocje, które mogą towarzyszyć tej sytuacji. A to wymaga od nas rodziców i osób sprawujących opiekę reakcji – tłumaczy Anna Synowiec. Razem z psychoterapeutką dr Joanną Wichlińską-Pakirską z Centrum Badań Psychologicznych i Psychoterapii w Kostrzynie nad Odrą przygotowały miniporadnik dla rodziców.

– To krótki materiał, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Pracujemy także nad wersją z napisami w języku ukraińskim – dodaje Synowiec 

– Im dziecko starsze, tym mówmy bardziej wprost. Pytamy o emocje, to jest bardzo ważne. Bo to co niewypowiedziane zostaje w środku i staje się bardzo dużym ciężarem. Kiedy dzieci mówią o swoim strachu, o swoich niepokojach, wówczas rozładowują emocje. Nie powinniśmy dziecka okłamywać, że wojna nie istnieje, ale pokazywać w niej też dobrą stronę, że istnieją też dobrzy ludzie, którzy stawiają jej opór – mówi dr Joanna Wichlińska-Pakirska, psycholożka.  

Synowiec podaje numery do psycholożek, psychologów, którzy pomogą nam zmierzyć się z dziecięcą traumą. W Zielonej Górze dyżury uruchomiło Stowarzyszenie na rzecz Kobiet “Baba”, które prowadzi posłanka Nowej Lewicy, Anita Kucharska-Dziedzic. 

Poradnik jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie .

Marszałek organizuje pomoc dla ukraińskich dzieci

Lubuska marszałek zorganizowała pomoc psychologiczną dla uchodźców z Ukrainy.

– Terapeuci wolontariusze pełnić będą telefoniczne dyżury przez pięć dni w tygodniu. Dla uchodźców opuszczenie rodzinnego bezpiecznego domu może się wiązać z ogromną traumą. Dlatego doraźnie przygotowane zostały dyżury psychologów, terapeutów – w tym specjalistów psychologii dziecięcej, czy rodzinnej. Wszystkie te osoby to wolontariuszki, które odpowiedziały na nasz apel, lub pracownicy wojewódzkich szpitali specjalistycznych – wyjaśnia marszałek Elżbieta Polak i dodaje, że choć większość z terapeutów udziela pomocy jedynie w języku polskim, angielskim, to także padają deklaracje związane z zapewnieniem pomocy tłumaczy. Dyżury będą telefoniczne, a w razie potrzeby – umawiane będą spotkania, także online.

Gdzie uzyskasz pomoc?

Przystań psychologiczna, nr tel. +48 553 300 999

Przystań psychologiczna, nr tel.+ 48 533 355 888

Mariusz Kaczmara, nr tel. +48 510 855 575

Kamila Kaźmierczak, nr tel. +48 511 826 562

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej, nr tel. +48 733 563 311

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpitale otwierają się na porody rodzinne. Teraz w końcu czas na ICZMP
Następny artykułPierwsze orędzie Bidena o stanie państwa. “Mówię do rosyjskich oligarchów, którzy kradli miliardy. Dość”