Wywoływanie wymiotów u psów i kotów jest w praktyce lekarsko-weterynaryjnej bardzo często stosowaną metodą przeciwdziałania skutkom spożycia toksycznych substancji. Kiedy trafimy do lekarza weterynarii z naszym psem, którego podejrzewamy o zjedzenie szkodliwych substancji z bardzo dużym prawdopodobieństwem procedura wywoływania wymiotów zostanie przeprowadzona. Niestety na ich wywołanie mamy bardzo ograniczony czas, ponieważ praca przewodu pokarmowego powoduje przemieszczanie się treści z żołądka do kolejnych odcinków jelit i wówczas opróżnianie żołądka mija się z celem.
Występują również sytuacje, kiedy nie należy prowokować wymiotów nawet kiedy pies zjadł coś trującego. Z tego powodu podstawowa wiedza w tym zakresie będzie przydatna również właścicielom zwierząt. Często zdarza się, że nasza szybka reakcja ratuje życie czworonogów. Jakie są więc wskazania i przeciwwskazania do wywoływania wymiotów u psa? W jaki sposób robią to lekarze weterynarii? Jak możemy zrobić to sami? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części tekstu.
Wskazania do wywoływania wymiotów
Podstawowym powodem do wywoływania wymiotów jest spożycie substancji toksycznych dla psa, takich jak na przykład czekolada, rodzynki (o których szkodliwości nie każdy właściciel wie), czy też trucizny bardziej znane, jak na przykład rodentycydy antykoagulacyjne stosowane w popularnych trutkach na gryzonie. Bardzo istotny jest czas od spożycia do zdiagnozowania problemu. Wymioty należy bowiem wywoływać wyłącznie w przypadku, gdy mogą one uchronić zwierzę przed toksycznym działaniem danej substancji. W większości przypadków czas ten wynosi do godziny. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy lekarz zdecyduje się na wywoływanie wymiotów nawet po znacznie dłuższym czasie, ponieważ każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Bardzo ważne są natomiast przeciwwskazania do wywoływania wymiotów u psów. Nie należy tego robić szczególnie gdy mamy do czynienia z psem w złym stanie, np. gdy traci przytomność oraz w przypadku gdy doszło do połknięcia substancji żrących (silne kwasy i silne zasady). Wówczas nie należy w żadnym wypadku prowokować wymiotów i od razu udać się do lekarza weterynarii. Ewentualne wywołanie wymiotów w takim przypadku może spowodować jeszcze silniejsze uszkodzenie błony śluzowej żołądka i przełyku. Innymi substancjami w przypadku których nie należy tego robić są substancje oleiste, ponieważ wówczas istnieje duże ryzyko ich aspiracji do układu oddechowego, co może być powodem jeszcze poważniejszych problemów. Z przyczyn oczywistych nie należy wywoływać wymiotów wówczas, gdy pies już wcześniej zwymiotował.
Jak lekarze weterynarii wywołują wymioty u psów?
Jedną z częstszych, bezpiecznych i mało inwazyjnych metod stosowanych przez lekarzy jest podanie substancji zwanej ropinirol w postaci kropli aplikowanych do oka. Zazwyczaj wymioty występują już po piętnastu minutach (niekiedy do trzydziestu minut) od podania preparatu. Jest to preparat o bardzo znikomych efektach ubocznych, w związku z czym jest coraz częściej stosowany w gabinetach weterynaryjnych. Inną metodą jest podanie apomorfiny. Jest to bardzo skuteczna w wywoływaniu wymiotów substancja (podobnie jak ropinirol), jednak w naszym kraju niedostępny dla psów, więc raczej nie spotkamy się z nim podczas wizyty u lekarza weterynarii. Inną substancją mogącą wywołać wymioty jest ksylazyna. Jest to substancja działająca najskuteczniej u kotów, jednak psy są na nią również wrażliwe. Jej pierwotnym zastosowaniem jest działanie uspokajająco-nasenne w związku z czym niegdyś często, dziś coraz rzadziej z powodu znacznych efektów ubocznych jest stosowana jako premedykacja przed znieczuleniem ogólnym.
Jak wywołać wymioty u psa?
Minimalną wiedzę w tym zakresie powinien posiadać każdy właściciel czworonogów. Oczywiście najkorzystniejszym sposobem zapobiegania zatruciom jest ograniczanie możliwości spożycia substancji toksycznych przez psy, jednak jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli już nasz pies zje coś, czego w żadnym wypadku jeść nie powinien (w tym momencie najlepszym przykładem jest wcześniej wspomniana trutka na szczury), najlepiej szybko udać się do lekarza weterynarii. Jeśli jednak taka wizyta nie jest możliwa w krótkim czasie, wówczas należy spróbować wywołać wymioty. Można to zrobić za pomocą zwykłej wody utlenionej, którą każdy z nas ma w domu. Należy podać doustnie 2ml/kg masy ciała psa, nie przekraczając maksymalnej ilości 45ml/psa. Wymioty powinny wystąpić już po chwili. Jeśli jednak nie wystąpią, nie należy w nieskończoność zwiększać dawki, ponieważ woda utleniona działa szkodliwie na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Więcej informacji na temat wymiotów u psa znajdziesz w serwisie prowadzonym przez lekarzy weterynarii Co w Sierści Piszczy https://cowsierscipiszczy.pl/wymioty-psa/
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS