A A+ A++

Badania opublikowane w magazynie „Scientific Reports” pokazują, że czynniki takie jak poziom wykształcenia, zawód i wysokość dochodów, mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią lub demencji w starszym wieku.

Jak czynniki społeczne wpływają na naszą pamięć?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London objęło 8442 dorosłych Anglików w wieku 50 lat i starszych, których obserwowano przez 10 lat (od 2008/09 do 2018/19). Celem było sprawdzenie, jak czynniki społeczne i ekonomiczne, jak wykształcenie czy zawód, wpływają na zmiany w ich stanie poznawczym.

W trakcie badania badacze obserwowali, jak uczestnicy przechodzili przez różne etapyod pełnego zdrowia, przez łagodne problemy z pamięcią, aż po demencję. Czynniki społeczne zbierano za pomocą kwestionariuszy wypełnianych przez samych uczestników. Z kolei zaburzenia poznawcze diagnozowano na podstawie wyników testów, raportów samych osób oraz opinii lekarzy. Badanie uwzględniało także takie czynniki, jak wiek, płeć czy stan cywilny.

Demencja rzadziej dotyka pozytywnie myślących

Wykształcenie, praca i majątek a ryzyko demencji

Badania pokazały, że osoby z lepszym wykształceniem, wyższym statusem zawodowym i wyższymi dochodami, mają mniejsze ryzyko rozwoju problemów z pamięcią i demencji.

Osoby, które ukończyły uniwersytet lub studia podyplomowe, pracują na stanowiskach kierowniczych lub jako specjaliści, a do tego należą do najbogatszej jednej trzeciej społeczeństwa, rzadziej przechodzą ze zdrowego stanu poznawczego, do problemów z pamięcią lub demencji.

Z kolei osoby, które mają niższe wykształcenie (na poziomie podstawowym lub średnim), pracują fizycznie lub wykonują rutynowe prace, a do tego należą do najgorzej sytuowanych pod względem finansowym, częściej doświadczają tych problemów. 

Demencja starcza obniża jakość życia i generuje wysokie koszty dla państwa
Demencja starcza obniża jakość życia i generuje wysokie koszty dla państwa

Badania wykazały, że wykształcenie ma ogromne znaczenie dla zdrowia poznawczego. Osoby z wyższym wykształceniem, mają o 43% mniejsze ryzyko przejścia ze zdrowego stanu poznawczego do łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych. Z kolei osoby z najwyższymi dochodami, należące do najbogatszej jednej trzeciej populacji, są o 26% mniej narażone na rozwój demencji po wystąpieniu łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych.

Dodatkowo, osoby z wykształceniem wyższym lub wykonujące specjalistyczne zawody, mają znacznie większe szanse na poprawę zdrowia poznawczego. Osoby te mają o 81% większe prawdopodobieństwo powrotu do zdrowego stanu, a w przypadku osób zamożnych to prawdopodobieństwo wzrasta o 56%. Wyniki pokazują, jak ważny jest status społeczno-ekonomiczny w walce z problemami poznawczymi.

– Nasze badanie podkreśla krytyczną rolę zamożności, wykształcenia i wykonywanego zawodu nie tylko w zmniejszaniu ryzyka przejścia z łagodnego upośledzenia poznawczego do demencji, ale także w zwiększaniu prawdopodobieństwa odwrócenia upośledzenia poznawczego do zdrowego stanu poznawczego, co jest obiecujące. Ma to kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia w późniejszych latach i zmniejszenia długoterminowego obciążenia systemów opieki zdrowotnej, rodzin i całego społeczeństwa. Nasze ustalenia podkreślają potencjalną moc ochronną stabilności finansowej i dostępu do zasobów w promowaniu zdrowia mózgu i odporności poznawczej, podkreślając znaczenie polityk społecznych, które wspierają dobre samopoczucie psychiczne i poznawcze na wszystkich poziomach dochodów – powiedziała starsza autorka, dr Dorina Cadar.

Dlaczego czynniki społeczne wpływają na zdrowie poznawcze?

Badanie nie potrafili dokładnie wyjaśnić, dlaczego czynniki społeczno-ekonomiczne wpływają na zdrowie poznawcze, ale naukowcy mają pewne przypuszczenia. Uważają, że wykształcenie i intelektualnie wymagająca praca, dostarczają większej stymulacji dla mózgu, co pomaga budować tzw. rezerwy mózgowe.

Ponadto, osoby z wyższym wykształceniem, wykonujące bardziej wymagające prace i posiadające wyższe dochody, mają lepszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz zasobów, które wspierają zdrowie, takich jak zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i opieka profilaktyczna.

Obniżanie cholesterolu i dbanie o wzrok to nowe kierunki zapobiegania demencji
Obniżanie cholesterolu i dbanie o wzrok to nowe kierunki zapobiegania demencji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHogwarts Legacy – prace nad kontynuacją bestsellera trwają. Można spodziewać się powiązań z nadchodzącym serialem
Następny artykułChelsea w żałobie. Nie żyje John Dempsey