Asyria. Początki państwa
Sama nazwa Asyria pochodzi od miasta Aszur położonego nad rzeką Tygrys w górnej Mezopotamii, czyli na terenach dzisiejszego północnego Iraku. Ośrodek został założony ok. 2600 r. p.n.e. i szybko się rozwijał ze względu na żyzną okolicę i usytuowanie w pobliżu ważnych szlaków handlowych. Pierwsi królowie miasta byli pasterskimi przywódcami, poźniej Aszur dostał się pod rządy wczesnych bliskowschodnich imperiów.
Ok. 2025 r. Imperium Akadu utraciło kontrolę nad swoimi peryferyjnymi terytoriami, w tym właśnie miastem Aszur. Lokalni gubernatorzy uzyskali niezależność, tworząc swoje własne państwo, czyli właśnie Asyrię. Wciąż jednak tytułowali się gubernatorami – tyle że boga Aszura, do którego miała należeć prawdziwa władza w nowym państwie.
Asyria prężnie się rozwijała, uczestnicząc w handlu z Babilonią i Azją Mniejszą. Kres niezależności przyniósł podbój dokonany przez legendarnego króla Babilonu Hammurabiego w XVIII w. p.n.e. Niedługo potem Asyria znalazła się pod władaniem Hurytów i ich państwa Mitanni, które na kilka wieków stało się dominującą siłą w region … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS