Liczba wyświetleń: 1603
Na łamach magazynu „Nature” opublikowano cztery prace z pierwszymi szczegółowymi rezultatami, jakie przekazała sonda słoneczna Parker Solar Probe – poinformowała NASA.
Parker zbliżył się do Słońca na rekordową odległość 24 mln km, to bliżej niż średnia odległość gwiazdy i Merkurego (planeta, położona najbliżej Słońca).
Sonda przekazała nowe dane nt. wiatru słonecznego. Aparat pozwolił po raz pierwszy zobaczyć, jak w pobliżu powierzchni Słońca zmienia się jego pole magnetyczne: może odwrócić się ono o 180 stopni, wracając do pozycji wyjściowej i jednocześnie rozpędzać wiatr do gigantycznych prędkości w krótkim czasie. Takie „przełączenia” pola magnetycznego wyzwalają ogromne ilości energii.
Sonda Parker zarejestrowała także w potoku cząsteczek słonecznych błyski energetyczne z niezwykle wysoką zawartością pierwiastków ciężkich. Tego rodzaju błyski nie osiągają nigdy Ziemi, ale podobne zdarzenia należy analizować, ponieważ ich nagłe pojawienie się może wpływać na pogodę kosmiczną w pobliżu naszej planety.
Jak zaznaczyła NASA, rozumienie procesów, związanych z przyśpieszeniem czy przenoszeniem energii słonecznej pomoże w przyszłości chronić ludzi w Kosmosie.
Za kolejnych pięć lat Parker zbliży się do Słońca na odległość 6 mln km. Urządzenia sondy są zabezpieczone ekranem, który jest odporny na ogromne temperatury. Aparat wystartował w sierpniu 2018 roku, jest to pierwsza podobna misja w ramach badania powierzchni Słońca.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS