A A+ A++

Konopie indyjskie znajdują szerokie zastosowanie, ale ze względu na prawo, nie można ich uprawiać bez zezwoleń. Warunki, siew oraz pielęgnacja nie są szczególnie wymagające, ale w praktyce odbywa się jedynie w warunkach domowych – w ukryciu. Jeśli chcesz poznać ogólne warunki uprawy konopi indyjskich, przejdź do skróconego opracowania poniżej. Przygotowaliśmy również obszerny poradnik uprawy marihuany (indoor) w specjalnych growboxach, przy użyciu lamp, nawilżaczy i wentylatorów. Pamiętaj jednak, że uprawa taka jest nielegalna, a za jej prowadzenie grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Czym są konopie indyjskie i po co się je uprawia?

Konopie indyjskie to jeden z trzech głównych gatunków z rodziny konopiowatych. Rośliny te znane są głównie z produkcji narkotyków i używek. Znaleźć w nich można wysokie stężenia THC, które to odpowiada za wywoływanie efektu odurzenia. Uprawa tych roślin w Polsce jest nielegalna.

Konopie indyjskie sieje się w kilku krajach świata np. w Afganistanie czy Królestwie Zjednoczonych Niderlandów. Wykorzystuje się je w całości w wielu branżach przemysłu czy farmakologii.

  • Kwiaty wykorzystywane są do produkcji narkotyków. Kwiaty konopi indyjskich zbiera się w momencie, kiedy pokryją się żywicą, a następnie się je suszy. To podczas suszenia konopie indyjskie nabierają właściwości odurzających poprzez proces dekarboksylacji (nadawania właściwości psychoaktywnych). Tak wysuszone kwiaty konopi można nazywać już marihuaną. Wysuszone kwiatostany wykorzystuje się również do produkcji haszyszu.
  • Nasiona konopi indyjskich wykorzystywane są głównie jako materiał siewny, ale także jako materiał genetyczny do banków nasiennictwa w celu zachowania „czystych” gatunków konopi indyjskich.
  • Medycyna – konopie indyjskie wykorzystuje do produkcji medycznej marihuany, która wykorzystywana jest w terapii depresji, lęków, zaburzeń odżywiania, czy nawet zmniejszania siły i częstotliwość ataków padaczki.

Co zawierają konopie indyjskie?

Konopie indyjskie w swoim składzie zawierają wiele substancji biologicznie aktywnych, które to wykazują wiele działań na ludzki organizm. Najbardziej popularną substancją w kwiatach konopi indyjskich jest THC – tetrahydrokannabinol, która odpowiada za psychoaktywne działanie marihuany.

W konopiach indyjskich można znaleźć również inne kannabinoidy, flawonoidy, terpeny oraz żywice.

Substancje te mają wiele właściwości i można do nich zaliczyć: działanie przeciwwymiotne, przeciwzapalne, pobudzające apetyt, wyciszające, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe czy nawet przeciwdrgawkowe. Należy jednak pamiętać, iż konopie indyjskie posiadają właściwości odurzające i w Polsce traktowane są jako narkotyk.

Czy uprawa konopi indyjskich jest legalna?

Konopie indyjskie ze względu na wysoką zawartość THC posiadają właściwości odurzające. W polskim prawie roślina ta traktowana jest jako narkotyk, stąd uprawa konopi indyjskich może skończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Uprawę, sprzedaż i konsumpcję konopi indyjskich na terenie Polski reguluje ustawa antynarkotykowa z 29 lipca 2005 r. W myśl tej ustawy, każdy kto dopuści się wyżej wymienionych czynów, zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 3. O wymiarze kary decyduje wiele czynników, na które składają się między innymi: wcześniejsza kryminalna przeszłość zatrzymanego czy ilość posiadanej substancji zabronionej.

W Polsce konopie indyjskie mogą uprawiać jedynie niektóre placówki badawcze i naukowe. Otrzymują one zezwolenie na uprawę danej ilości krzaków potrzebnych do przeprowadzenia badań.

Jakie konopie można uprawiać?

Konopie występują w trzech głównych odmianach: konopie siewne, indyjskie i dzikie. Każdy z gatunków różni się od siebie wyglądem, wzrostem, kształtem liści, stosunkiem CBD do THC, czy zawartością poszczególnych kannabinoidów.

Zobacz poradnik o uprawie marihuany: https://hemplo.pl/uprawa/marihuany/

W Polsce po uzyskaniu pozwolenia uprawiać można konopie włókniste (siewne). Zdobycie takiego zezwolenia nie jest trudne, a rolnik decydujący się na przemysłową uprawę może liczyć się z dużym zyskiem. Wykorzystuje się je w przemyśle samochodowym, budowlanym, spożywczym, farmaceutycznym czy opakowaniowym. Uprawa jest możliwa, bowiem zawierają bardzo małe ilości THC, a stosunkowo duże CBD. Nie wywołują one efektu odurzenia i często wykorzystywane są w medycynie. Uprawa tych roślin bez pozwolenia może skutkować ograniczeniem wolności do lat 3.

Konopie indyjskie w swoim składzie zawierają wysokie stężenia THC i stosunkowo małe CBD. Z tego względu, że są półproduktem marihuany, w Polsce uprawa jest nielegalna i zakazana. Konopie indyjskie mogą uprawiać jedynie niektóre placówki naukowe i badawcze.

Konopie dzikie – konopi tych zwykle się nie uprawia, ale mogą występować dziko. Zawartość THC to niekiedy 10%, dlatego również i ich uprawa jest zabroniona.

Czy można kupić nasiona konopi indyjskich?

Wydawać by się mogło, iż posiadanie nasion konopi indyjskich jest tak samo nielegalne jak posiadanie krzaków konopi. Sprawa jednak nie jest tak oczywista.

Temat konopi indyjskich reguluje ustawa antynarkotykowa z 29 lipca 2005 r. W ustawie tej wymienione są czynności takie jak uprawa, sprzedaż i konsumpcja, jednak ustawodawcy nie uwzględnili posiadania nasion tej rośliny. Nasiona konopi indyjskich nie posiadają żadnych właściwości psychoaktywnych i nie są zakwalifikowane jako prekursor narkotyków.

Na terenie Polski działa kilka firm oferujących nasiona konopni indyjskich jako materiał kolekcjonerski, edukacyjny, czy mający na celu zachować dane gatunki konopi. Można je całkowicie legalnie kupić i nimi handlować, ale nielegalne jest ich wysiewanie. Tutaj sprawdzisz ofertę nasion marihuany:

nasiona

Popularne odmiany konopi

Odmian konopi indyjskich jest bardzo wiele. Każda odmiana różni się od siebie wyglądem, warunkami uprawy, wzrostem, składem chemicznym, zawartością THC czy trudnością w uprawie.

Hodowcy zajmujący się uprawą konopi indyjskich upodobali sobie konkretne odmiany ze względu na ich właściwości, działanie oraz wygląd.

Do najpopularniejszych odmian konopi indyjskich można zaliczyć konopie feminizowane, czyli odmiany żeńskie. Wybiera się tę płeć ze względu na kwiaty, z których później produkowana jest marihuana czy haszysz. Zazwyczaj nie uprawia się gatunków męskich. Wykorzystuje się je jedynie jako materiał genetyczny do zapylania i pozyskiwania materiału siewnego.

Do najpopularniejszych odmian konopi indyjskich można zaliczyć:

  • Orange Bud,
  • White Widow,
  • Amnezia Haze
  • Bluberry
  • OG Kush
  • AK-47

Każda z wyżej wymienionych odmian różni się od siebie działaniem oraz wyglądem. Odmiany te są popularne głównie przez ich wysokie stężenie THC i unikalny efekt „haju”.

Wymagania do uprawy konopi indyjskich

Konopie indyjskie to rośliny, które nie potrzebują szczególnej opieki. Hodowcy, w celu zapewnienia jak najlepszego wzrostu i wielkości zbiorów, muszą zwrócić szczególną uwagę na niektóre aspekty. Istnieją różne metody uprawy tych roślin w celu zebrania jak największego plonu.

Gleba jest bardzo ważnym czynnikiem w hodowli konopi indyjskich. To z gleby roślin pobierają wodę i składniki odżywcze. Konopie indyjskie potrzebują lekko osuszonej i dobrze napowietrzonej gleby o pH= 5.5-6.5. Podłoże napowietrza się poprzez wymieszanie ziemi z włóknem kokosowym. Glebę należy odpowiednio nawozić przed zasianiem ziaren, aby upewnić się, że rośliny mają odpowiednio dużo składników odżywczych. Plantatorzy używają zazwyczaj nawozów naturalnych, jednak niektórzy preferują nawozy sztuczne. Ważne jest także znalezienie miejsca znajdującego się w zagłębieniu, aby rośliny miały możliwość korzystać z wody opadowej. Możliwa jest uprawa w domu i na zewnątrz.

Światło dostarcza roślinom energię potrzebną w procesie fotosyntezy. Konopie indyjskie wymagają dziennego nasłonecznienia przez około 5-6 godzin, jeżeli uprawiane są na zewnątrz. Znana jest także technika 12/24 co oznacza, że konopie naświetla się przez 12 godzin, a potem pozostają w ciemności. Niektórzy hodowcy stosują metodę ciągłego naświetlania konopi w celu skrócenia rozwoju rośliny.

Temperatura ma kluczowy wpływ na rozwój rośliny. W okresie wegetacyjnym temperatura nie może spaść poniżej -7oC ponieważ zahamuję to optymalny rozwój. Kiedy rośliny lekko podrosną, należy unikać temperatury poniżej 12oC ponieważ zahamuje to ich wzrost. Zbyt wysoka temperatura także nie jest pożądana. Nie można przekraczać 30oC, ponieważ działa to niekorzystnie na kwiatostany. Optymalną temperaturą jest 25-28oC.

Jak siać konopie indyjskie?

Konopie indyjskie to rośliny nie wymagające zbyt dużej opieki ze strony plantatora. Można je uprawiać w pomieszczeniach (indoor) i na zewnątrz (outdoor). Sianie i sposób jego wyboru jest jednym z elementów kluczowych.

Istnieje kilka sposobów siania, a każdy z plantatorów dobiera sobie odpowiedni.

Sianie w domu – sposób ten umożliwia uprawę konopi przez cały rok. Gleba wykorzystywana w tym sposobie jest najczęściej glebą do kwiatów doniczkowych z dodatkiem włókna kokosowego. Podłoże powinno także posiadać odpowiednie pH= 5.5-6.5 i być odpowiednio użyźnione. Uprawę prowadzi się w tzw. „growboxach”. Zastosowanie takiego „boxa” pozwala na dostateczne naświetlenie rośliny. Stosuje się naświetlanie 12/24h lub 24/24h w celu szybszego wzrostu. Pozwala on także na kontrolowanie temperatury upraw wewnątrz – 25-28oC. Konopie sieje się również w doniczkach o 3 cm poniżej poziomu gleby.

Sianie na zewnątrz – możliwe jest ono tylko o określonej porze roku i odbywa się głównie w kwietniu. Nasiona sieje się na specjalnie przygotowanej glebie. Glebę pod uprawę miesza się z torfem lub włóknem kokosowym w celu napowietrzenia ziemi. Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokości 3 cm-5 cm, aby zapewnić równy wzrost plonów. Miejsce, w którym wysiewa się konopie indyjskie, powinno być dobrze nasłonecznione, aby zapewnić im 5-7 godz. światła dziennego. Należy zapewnić konopiom odpowiednią wilgotność z uwagi na szybki wzrost roślin.

Wzrost, pielęgnacja i nawożenie plantacji

Konopie indyjskie to rośliny, które dobrze znoszą niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe. Siać je można nawet na glebach średniej klasy. Podczas wzrostu nie potrzebują stosowania środków grzybobójczych i innych preparatów.

W praktyce należy jedynie stosować środki chwastobójcze, w celu eliminacji wszystkich roślin obcych.

Konopie osiągają pełną dojrzałość w ciągu trzech – czterech miesięcy. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie, ponieważ potrzebują one kilkukrotnie więcej wody niż np. pszenica czy kukurydza.

Podczas wzrostu roślin usuwa się kwitnące osobniki męskie. W tym celu wyszukuje się roślin męskich po owocach, które pojawiają się znacznie wcześniej niż kwiaty damskiej odmiany konopi.

Kiedy u konopi żeńskich pojawią się kwiaty, ponownie należy nawieźć pole w celu dostarczenia składników odżywczych. Zabieg ten stosuje się w celu uzyskania dorodniejszych kwiatostanów.

Zbiory konopi indyjskich

Jak wygląda zbiór konopi indyjskich?

Konopie zbiera się po około 100 dniach. Kwitnienie tych roślin przypada zazwyczaj na sierpień lub wrzesień, ale zależy od odmiany konopi. Zbiór nie zależy tylko od dojrzałości rośliny.

Zbiór konopi zależy od czynników:

  • wilgotność gleby,
  • warunki atmosferyczne,
  • wysokość łodyg,
  • wielkość kwiatów,
  • dojrzałość kwiatów,
  • kolor żywicy.

Konopie zbiera się suche, w celu uniknięcia strat wywołanych pleśnieniem roślin podczas przechowywania.

Wysokość łodyg ma znaczenie, ponieważ każda z odmian konopi ma swój własny wzrost świadczący o dorosłości. Niektóre konopie mogą sięgać nawet 3 metrów wysokości w momencie dojrzałości.

Kwiaty są głównym elementem konopi, który interesuje hodowców tej rośliny. To z kwiatów konopi indyjskiej wywarza się marihuanę i haszysz. Pożądane są kwiaty duże i gęste.

Kolor żywicy stanowi o dojrzałości kwiatostanów. Żywica na początku ma zazwyczaj kolor biały, a z czasem kolor ten przybiera odcienie brązu, co wskazuje na wystarczającą dojrzałość do zbioru. Kolor kwiatów zmienia się pod wpływem wzrastającego stężenia THC w konopi.

Zbiór konopi indyjskich prowadzi się ręcznie w przypadku małych wielkościowo plantacjach. Polega to głównie na zerwaniu całej konopi tuż przy linii gruntu, a następnie oddzielenie liści wiatrakowych od łodygi. Liście przeznacza się głównie na nawóz bądź produkuje się z nich masło konopne. Łodygi wraz z kwiatami przeznacza się do suszenia. Gdy konopie będą wystarczająco suche, oddziela się kwiaty od łodyg. Łodygi przeznacza się na słomę lub kompost, a kwiaty natomiast przeznacza się do produkcji narkotyków.

Możliwy jest także zbiór zmechanizowany i polega on na wykorzystaniu specjalnych kombajnów zbierających całe konopie wraz z korzeniami, bądź wykorzystaniu specjalnej kosiarki trzypoziomowej. Wykorzystanie tej kosiarki pozwala zbierać różne poziomy konopi i oddzielenie poszczególnych części morfologicznych rośliny.

Czy można sprzedawać produkty z konopi indyjskich?

Z konopi indyjskich produkuje się głównie narkotyki, takie jak haszysz czy marihuana. W Polsce uprawa tej rośliny jest nielegalna. Uprawy konopi indyjskich w Polsce prowadzi się głównie nielegalnie, a produkty powstające z takich upraw trafiają bezpośrednio na czarny rynek.

Jedynym legalnym produktem w obrocie w Polsce jest medyczna marihuana sprzedawana na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób. Jej cena wynosi ok. 60-100 zł/g.

Co grozi za nielegalną uprawę konopi indyjskich (marihuany)?

Konopie uprawiać mogą jedynie niektóre placówki naukowo badawcze, które wcześniej uzyskały specjalne pozwolenie. W Polsce uprawa konopi indyjskich nawet na własny użytek może skończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Uprawę konopi indyjskich w Polsce reguluje ustawa antynarkotykowa z dnia 29 lipca 2005 r. W myśl tej ustawy za uprawę konopi indyjskiej grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności. Wymiar kary zależy od wielu czynników, takich jak wcześniejsza niekaralność, czy ilość krzaków znalezionych przez funkcjonariuszy.

Ważne także jest pojęcie „na własny użytek”. Pojęcie to nie jest ujednolicone i bardzo często jest różnie interpretowane. Niektórzy pod tym pojęciem rozumieją 0,5 g, a niektórzy 5g konopi. Więcej dowiesz się o tym w opracowaniu dlaczego marihuana jest w Polsce nielegalna.

Uprawa konopi siewnych-włóknistych jako alternatywa

Konopie włókniste to jeden z trzech głównych gatunków konopi. Nie wywołują efektu haju, ponieważ w swoim składzie nie posiadają wysokiego stężenia THC (0,2%) oraz wysokiego stężenia CBD (do 50%). Uprawa ich, po uzyskaniu zezwolenia, jest legalna i dość opłacalna. Przeczytasz o tym więcej w opracowaniu uprawa konopi siewnych – włóknistych.

Konopie włókniste wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, miedzy innymi w przemyśle: spożywczym, papierniczym, opakowaniowym i produkcji biopolimerów. Suszone kwiaty tych roślin wykorzystywane są do waporyzacji ze względu na wysokie stężenia CBD. Słoma z konopi wykorzystywana jest do produkcji betonu konopnego czy włókien. Korzenie i liście często przeznaczane są na kompost, a nasiona przeznacza się do produkcji bio-żywności lub wykorzystuje się jako materiał siewny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedna z ostatnich sesji pytań do Johnsona w Izbie Gmin. Jak podsumował swoją kadencję?
Następny artykułKtoś zostawia metalowe kolce na leśnych ścieżkach. Leśnicy ostrzegają