A A+ A++

Podejmując się rozpoczęcia psychoterapii wchodzimy w bardzo osobistą relację z obcą osobą, która pełni rolę naszego psychoterapeuty. Opowiadamy ze szczegółami o życiu osobistym i bardzo trudnych wydarzeniach z życia, którymi często nie dzielimy się nawet z najbliższymi. Zdarza się, że taka relacja trwa latami, więc osoba naszego psychoterapeuty może stać się dla nas bliska. Relacja terapeutyczna to relacja, jaką nawiązuje psychoterapeuta i pacjent podczas procesu terapii. Jest to relacja skupiona na pacjencie i jego potrzebach, ponieważ jej zadaniem jest przywrócenie dobrostanu psychicznego osoby, która zgłosiła się po pomoc. Jest jednostronna, ponieważ psychoterapeuta nie wprowadza pacjenta w szczegóły jego życia, pozostawiając tę przestrzeń wyłącznie do jego dyspozycji. Obowiązują w niej ustalone wcześniej zasady, takie jak zasada poufności, aby terapia odbywała się w poczuciu całkowitej dyskrecji. Dobrze zbudowana relacja terapeutyczna jest dużym krokiem do uzyskania pozytywnych skutków podjęcia psychoterapii. 

Czego może nauczyć nas przebieg relacji terapeutycznej podczas psychoterapii?

Obserwacja tego jak kształtuje się i przebiega relacja terapeutyczna jest często jednym z kluczowych elementów obserwacji postępów, jakie wykonuje pacjent. Nierzadko sposób, w jaki wygląda nasza relacja z psychoterapeutą jest odzwierciedleniem relacji, które zawiązujemy poza gabinetem. Jest to szansa na poznanie działania naszych schematów, którymi posługujemy się w kontaktach z innymi i trudności społecznych, z którymi borykamy się w codziennym życiu. Dzięki takiej relacji możemy, z pomocą psychoterapeuty, spojrzeć obiektywnie na to jak postępujemy w relacjach z innymi ludźmi i poszerzać naszą wiedzę w zakresie tej samoświadomości. 

Przeniesienie i przeciwprzeniesienie – co oznaczają te terminy i czemu występują w relacji terapeutycznej?

Przeniesienie to zjawisko, które występuje ze strony pacjenta i jest wykierowane w psychoterapuetę. Jest to przeniesienie emocji, które towarzyszą nam w najbliższych lub najtrudniejszych relacjach i często to właśnie one są jednym z czynników podjęcia psychoterapii. Najczęściej przeniesienie dotyczy relacji, które wpływają i kształtują nasze życie. Mogą to być relacje z rodzicami lub partnerami. Osoba przenosząca emocje na psychoterapeutę spodziewa się takiej samej reakcji, jakiej oczekuje od osoby, wobec której wcześniej takie emocje lub zachowania przejawiała. Daje to możliwość zaobserwowania przez psychoterapeutę naturalnych reakcji, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć sztucznie i pozwala zauważyć jakimi schematami posługuje się pacjent i jak skutecznie mu pomóc.

Przeciwprzeniesienie to reakcja psychoterapeuty w odpowiedzi na przeniesienie pojawiające się u pacjenta. Są to emocje wobec pacjenta, które psychoterapeuta wykorzystuje do tego, aby lepiej zrozumieć osobę, z którą podejmuje współpracę. Jeżeli specjalista czuje jakąś emocję do osoby, której pomaga, mimo tego, że ich relacja nie powinna wywoływać danego stanu, być może pojawiła się ona wskutek przeniesienia przez pacjenta pewnych schematów zachowań jakimi posługuje się poza gabinetem. Przeciwprzeniesienie może być odpowiedzią na pytanie, czemu dany pacjent wzbudza podobne reakcje emocjonalne wśród ludzi, którymi się otacza i jak pomóc mu w problemach z tym związanych.

Psychoterapia Warszawa – czego powinniśmy się spodziewać zaczynając psychoterapię? 

Spotykając się w gabinecie raz w tygodniu nietrudno o przywiązanie się emocjonalne do osoby, która niosąc nam pomoc i ulgę wykonuje jednak swoją pracę. Mimo, że psychoterapia jest usługą, nie znaczy to, że psychoterapeuci nie są zaangażowani w relacje ze swoimi pacjentami. Wykonując swoją pracę wkładają ogromny wysiłek w celu poprawienia naszego dobrostanu. W procesie edukacji uczą się jak nie dopuścić, aby relacja terapeutyczna stała się szkodliwa i w pełni wiedzą jak pracować, aby ta stworzona z pacjentem była dobra i bezpieczna. Obecnie panujące warunki na świecie pokazały nam możliwość wykonywania różnych usług w formie zdalnej, jedną z nich jest psychoterapia online. Podczas psychoterapii prowadzonej w takiej formie, mimo braku bezpośredniego kontaktu psychoterapeuty z pacjentem, również nawiązuje się relacja terapeutyczna. Psychoterapia online jest równie skuteczna, co ta w gabinecie, ponieważ prowadzona jest z taką samą należytą starannością oraz spełnia wszystkie kryteria poprawnie prowadzonej terapii. W Centrum Nowa dajemy możliwość nieprzerwanego uczestnictwa w sesjach terapeutycznych nie wychodząc z domu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLubin gotowy na przyjęcie Ukraińców
Następny artykułPierwsza dama Ukrainy przerywa milczenie. “Dzisiaj nie będę panikować i płakać. Będę spokojna i pewna siebie”