Współcześnie okna posiadają coraz lepsze parametry techniczne oraz izolacyjne. Dotyczy to także pakietów szybowych oraz profili. Tym samym ogromne znaczenie dla wzrostu izolacyjności cieplnej mają mostki termiczne. Mogą często występować w miejscach osadzenia okien.
Mostki termiczne – jak je ograniczyć?
Kupując nowoczesne i energooszczędne okna w Gdańsku należy zadbać także o ich prawidłowy montaż. Mocowanie okien musi być mocne oraz stabilne, aby podczas otwierania i zamykania skrzydeł pozostałe elementy były nieruchome. Bardzo ważne jest także, aby styki ościeżnic okiennych pozostawały szczelne, by nie dochodziło do przenikania zimna oraz opadów atmosferycznych. Niestety bardzo często w czasie montażu okien większą wagę przywiązuje się do szczelności mocowania, aniżeli do usunięcia mostków termicznych. Wyróżnić należy:
-
mostki cieplne punktowe,
-
mostki cieplne liniowe.
W domach pasywnych miejsca słabe pod względem termicznym mogą mieć duży wpływ na wzrost kosztów ogrzewania. Tradycyjny sposób montażu okien z wykorzystaniem pianki montażowej oraz taśmy paroizolacyjnej nie zawsze przynosi dobre efekty w zakresie eliminowania mostków termicznych. Mogą one powstać w miejscach styku ramy z murem. W tych miejscach ciepło może z łatwością uciekać, gdyż zatrzymywane jest tylko przez bardzo niewielką izolację termiczną. Można natomiast w prosty sposób unikać mostków termicznych dookoła okien, przez oddzielenie ich od ościeża w ścianie przez stosowanie warstwy płyt z poliestru ekstrudowanego.
Montaż okien bez mostków
Wykorzystując do montażu okien warstwę płyty z poliestru ekstrudowanego, można uniknąć wystąpienia mostków termicznych. W takiej sytuacji warstwa izolacji cieplnej może osłonić nie tylko mur od zewnątrz, lecz także powierzchnię wewnętrzne. Dzięki czemu ciepło nie ma drogi ucieczki. Bardzo ważne jest jednak, aby płyty poliestru ekstrudowanego były odcięte oraz przyklejone na odpowiedniej szerokości. Powinny być montowane nie tylko po bokach, lecz również na dole i na górze.
Mostki termiczne a jakość okna
Na występowanie ewentualnych mostków termicznych wpływać może także jakość zastosowanej stolarki okiennej. Poluzowane zawiasy lub odstająca płaszczyzna okien może powodować dodatkową utratę ciepła. Natomiast w sytuacji, kiedy szyby w oknach wahają się lub nie są idealnie przyległe do powierzchni ramy, wówczas również uzyskuje się straty ciepła. Dlatego, aby ograniczyć ucieczkę ciepła, warto zastosować okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, które wyposażone są w ramy warstwowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS