Przesyłki paletowe to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców. Jednak osoby prywatne również z nich korzystają. Wychodzą taniej niż paczki gabarytowe, a przy tym są łatwiejsze w transporcie. Sprawdzamy, jakie ceny mają przesyłki paletowe u poszczególnych przewoźników oraz jak przebiega proces nadania i dostawy.
Jako osoba prywatna czy właściciel niewielkiego sklepu prawdopodobnie nie korzystasz często z przesyłek kurierskich na paletach. Wydają się drogim rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw. Tymczasem warto sprawdzić ofertę kurierów w tym zakresie. Okazuje się, że paczki paletowe bywają tańsze niż wielkogabarytowe.
Przesyłka na palecie – kiedy ją wybrać?
Palety są najczęściej używane w przedsiębiorstwach zajmujących się hurtową sprzedażą. Stanowią wygodny sposób na transportowanie dużej ilości małych przedmiotów. Wystarczy ułożyć pudełka ściśle obok siebie i otoczyć folią stretchową. Warto posiadać wózek widłowy, którym bez wysiłku przeniesiesz paletę z miejsca na miejsce.
Przesyłka paletowa zda egzamin także w przypadku ciężkich, dużych przedmiotów. Lodówki, meble, opony samochodowe – ich transport bez palety będzie dużo trudniejszy. Sklepy z wyposażeniem wnętrz najczęściej wysyłają zakupy klientom na paletach o różnych wymiarach.
Możliwość wyboru rozmiaru ułatwia dopasowanie przesyłki do własnych potrzeb. Niektóre produkty zmieściłyby się w standardowej paczce, ale umieszczenie ich na palecie znacznie ułatwia transport. Przede wszystkim, sprawia, że nie trzeba dźwigać. W przypadku ciężkich przesyłek paleta stanowi wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż duży karton.
Nadawaj przesyłki paletowe taniej
Ponieważ palety są łatwiejsze w transporcie, wielu kurierów wycenia je taniej niż paczki ponadgabarytowe. Pamiętaj, że przedmioty o wadze 1200 kg, czyli klasyczne przesyłki paletowe wyślesz w Ship Center.
Masz możliwość porównania cen u kilku przewoźników. Koszt końcowy uzależniony jest od wymiarów palety oraz jej wagi. Zawartość nie może wystawać poza krawędzie i musi być porządnie zabezpieczona folią stretch.
Do kosztów wysyłki należy doliczyć zakup palety, ponieważ kurier nie przywiezie własnej. Jeśli prowadzisz firmę, prawdopodobnie posiadasz na zapleczu kilka sztuk pozostałych po dostawach towaru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je ponownie. Sprawdź przedtem, czy nie posiadają uszkodzeń.
Nie masz wolnej palety, a nie chcesz kupować nowej? Spróbuj zapytać w pobliskim supermarkecie. Możliwe, że posiadają palety, których nie będą już używać i będą skłonni oddać je za darmo.
Jak wysyłać przesyłki paletowe – kurierem czy pocztą?
Paczki paletowe to usługa nietypowa, dlatego nie każdy kurier ją oferuje. Do ich transportu potrzeba dużych samochodów dostawczych i dodatkowego sprzętu. Najlepiej zamówić wysyłkę palety kurierem, który specjalizuje się w tego typu usługach. Duże przedsiębiorstwa zazwyczaj współpracują z firmami kurierskimi długoterminowo, jednak istnieje możliwość jednorazowego nadania paczki.
Poczta Polska zajmuje się transportem przesyłek na paletach, ale obsługuje głównie większe ilości. Nadanie paczki jest skomplikowane i zazwyczaj wychodzi drożej niż usługa kurierska. Koszt wylicza się na podstawie powierzchni zajmowanej przez paletę w samochodzie.
Nie warto tracić czasu na przestarzałe metody. Przez prywatnego przewoźnika przesyłkę paletową nadasz szybciej i wygodniej. Wystarczy, że wypełnisz formularz online, a w przeciągu dwóch dni na twoim progu pojawi się kurier.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS