A A+ A++

Mogłoby się wydawać, że wybór żwirku dla kota to banalna sprawa. Nic bardziej mylnego! Koty mają swoje preferencje, a ciągłe używanie żwirku, którego kot nie akceptuje, może skutkować niechęcią do korzystania z kuwety.

Zignorowanie potrzeb pupila może zakończyć się niemiłymi niespodziankami poza kuwetą, dlatego najlepiej jest wybrać najlepszy żwirek. Najlepszy, czyli taki, który będzie spełniał zarówno wymagania Twoje, jak i Twojego kota.

Żwirki dla kotów – najczęściej spotykane rodzaje żwirków

By wybrać mądrze, warto wiedzieć, jakie typy żwirków są dostępne w sklepach i czym się różnią. Inne żwirki będą polecane dla kociaka, który dopiero uczy się korzystać z kuwety, a inne dla dorosłego kota długowłosego, który niechcący roznosi go poza kuwetą. Różne rodzaje żwirków mają różne właściwości. Przedstawiamy więc najpopularniejsze podłoża dla kotów:

Żwirek bentonitowy

Bentonit to żwirek zbrylający – oznacza to, że pod wpływem wilgoci tworzy bryłki, które łatwo jest usunąć z kuwety. Żwirki tego typu są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Są wydajne, dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy i w większości przypadków są akceptowane przez pupila. Minusy? Tego typu żwirki bezwzględnie nie mogą być spuszczane w toalecie. Nawet najmniejszą ilość należy wyrzucać do kosza, inaczej bardzo szybko będzie potrzebna wizyta hydraulika. Żwirek z bentonitu bardzo szybko zapycha bowiem kanalizację. Nie nadaje się też dla kociąt i dorosłych kotów, które mają tendencję do jedzenia żwirku – połknięty może spowodować problemy zdrowotne. Mimo kilku zastrzeżeń, dla większości kotów i kociarzy jest to naprawdę dobra opcja.

Popularne marki: Hilton, Super Benek.

Żwirek silikonowy

Ściółka, która pozwala uniknąć nieprzyjemnego zapachu z kuwety (choć sam ma neutralny zapach), jest wydajny i całkiem elegancko prezentuje się w kuwecie? To możliwe. Żwirki silikonowe (a właściwie silikatowe) to wciąż jeszcze nowość na rynku. Ten rodzaj żwirku wytwarzany jest z silica gelu, czyli krzemionki. To naturalny materiał, dzięki czemu żwirek tego typu jest bardziej ekologiczny. Podłoże dla kota z silikonu może być zarówno zbrylający, jak i niezbrylający. Minusy? Nie każdy kot będzie go akceptował. Jeżeli jednak zostanie zaakceptowany przez Twojego pupila, warto z tego korzystać. Jedno opakowanie starcza na wiele dni.

Popularne marki: Hilton, Chico.

Żwirek dla kota drewniany i kukurydziany

Żwirek drewniany to ekologiczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią naturalne materiały. Lubiany przez koty, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i może być naprawdę wydajny. Choć nie powinno się go wrzucać do toalety, małe kawałki nie powinny zapchać kanalizacji. Większość żwirków tego typu ma naturalny, roślinny zapach, który będzie zachęcający dla zwierzęcia. Jeżeli masz pupila z problemami toaletowymi, ten typ żwirku może sprawić, że kot naprawdę polubi swoją kuwetę. Czy każde podłoże roślinne zbryla? Niekoniecznie, tego typu produkt znajdziesz w wersji zbrylającej i niezbrylającej. Minusy? Przy zakupie tego żwirku należy jednak nieco uważać. Różnice cenowe między najtańszym i najdroższym produktem dostępnym na sklepowej półce mogą być zaskakująco duże. Niestety, im droższy produkt, tym lepsza będzie jego wydajność. Najtańsze żwirki tego typu wbrew pozorom nie są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem – kuwetę trzeba wtedy napełniać nowym podłożem prawie bez przerwy. Lepszym wyborem są roślinne żwirki z wyższej półki (np. Cats Best), zwłaszcza przy użyciu środków poprawiających wydajność o kilka dni. Pochłaniacze zapachów są naprawdę świetnym rozwiązaniem.

Popularne marki: Cat’s Best.

Żwirek dla kotów tofu

Tak naprawdę jest to podłoże wytwarzane z soi, jednak zarówno wśród klientów, jak i producentów utarło się już określenie “tofu” i tak już zapewne zostanie. Taki żwirek dla kota jest przyjemnie miękki pod kocimi łapkami, nie rozsypuje się zbytnio poza obręb kuwety i bardzo dobrze pochłania zapachy.

Polecany produkt: Hilton Tofu.

Jaki rodzaj żwirków będzie najlepszy dla Twojego kota?

Choć może się wydawać, że jako opiekun możesz wybrać najlepszą opcję dla swojego kota na podstawie prostego wyliczenia plusów i minusów, sprawa nie jest tak prosta. Ostatecznie w końcu to Twój kot korzysta ze swojej kuwety i to on będzie mieć ostateczne zdanie w tej kwestii. Pierwsza zasada mówi, że jeżeli używany obecnie produkt jest zadowalający jednocześnie dla Ciebie i kota, najbezpieczniej będzie nic nie zmieniać.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz zmienić używane podłoże, zacznij od kupienia małej ilości, by sprawdzić, czy ściółka zostanie zaakceptowana przez czworonoga. Dzięki temu, jeżeli nowy produkt nie przypadnie do gustu, spokojnie będziesz mógł próbować dalej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych „Tropem Wilczym”
Następny artykuł“Lex-TVN” w Sejmie: czy po reasumpcji zostaną tylko emocje