A A+ A++

Pył i kurz towarzyszą nam na każdym kroku. Odchody roztoczy kurzu domowego powodują alergie, a drobiny pyłu w powietrzu – smog, który jest zmorą naszych miast. Pył jest emitowany w wielu procesach produkcyjnych, a pylica jest chorobą zawodową w wielu gałęziach przemysłu. Nasze odkurzacze mają filtry tekstylne, papierowe, piankowe lub wodne. Filtry powietrza są również w samochodach. W przemysłowych urządzeniach odpylających na sucho wykorzystywane są powszechnie worki filtracyjne.

Budowa filtrów powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie przepuścić powietrze, a zawarte w nim cząstki stałe zatrzymać na materiale filtrującym. Materiałem filtrującym są przeważnie włókniny i tkaniny z włókien syntetycznych, sztucznych, szklanych lub naturalnych. Są to materiały porowate o odpowiednio dobranej średnicy oczek i innych cechach dostosowanych do specyfiki cząstek, które mają być na nich zatrzymane. W procesie filtrowania powietrza wykorzystuje się także wkłady z węgla aktywnego, neutralizujące zanieczyszczenia organiczne i nieprzyjemne zapachy, a także elektrostatyczne właściwości drobinek pyłu.

Worki filtracyjne – rodzaje materiału filtrującego

Najważniejszymi elementami urządzeń odpylających są worki filtracyjne. Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, możemy wśród nich wyróżnić m.in. worki:

  • polipropylenowe – są odporne na działanie rozpuszczalników organicznych, soli, kwasów i zasad, ale źle znoszą wysokie temperatury (powyżej 90°C);
  • poliestrowe – są bardzo odporne na działanie substancji utleniających, dobrze znoszą rozpuszczalniki i kwasy, działają w temperaturach poniżej 150°C;
  • poliimidowe – doskonale filtrują powietrze ze związków kwasowych, rozpuszczalników organicznych i związków kwasowych, wytrzymują temperatury nawet do 260°C;
  • z włókien szklanych – najbardziej wytrzymałe i odporne na działanie wysokich temperatur (do 270°C), nie ulegają hydrolizie i dobrze znoszą działanie innych czynników chemicznych.

Przemysł we współpracy z placówkami naukowo-badawczymi wprowadza do produkcji coraz nowocześniejsze tworzywa o większej skuteczności oraz materiały filtracyjne stanowiące mieszankę podstawowych włókien. 

Jak prawidłowo stosować worki filtracyjne?

Worki filtracyjne mają postać zamkniętych z jednej strony rękawów, walców, kieszeni itp. które umieszcza się w komorze filtracyjnej urządzenia odpylającego. Właściwy ich wybór zależy od rodzaju zanieczyszczeń powietrza i efektów jakie chcemy osiągnąć. Trzeba wziąć pod uwagę rozmiar cząstek zanieczyszczeń, temperaturę, właściwości chemiczne, wielkość przepływu powietrza, sposób mocowania filtra itd. Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie worków filtracyjnych to kierowanie się ceną (zamiast relacją ceny do jakości i żywotności filtra), brak znajomości różnorodnych materiałów filtrujących oraz niewłaściwy dobór filtra do powierzchni filtracyjnej. Żeby uniknąć kosztownych błędów warto skorzystać z usług firm z wieloletnim doświadczeniem, takich jak Gwarant-Eko GEKO Filtration, które oprócz konkurencyjnych cen oferują doradztwo i szeroko rozumiany serwis.

Jak wybrać właściwe worki filtracyjne?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWpadka Soni Bohosiewicz, pomyliła rasizm z wyprzedażami. Fani oburzeni: Pani jest ignorantką
Następny artykułSociete Generale podniosło rekomendację PKN Orlen do “trzymaj”