A A+ A++

O ile w przypadku obroży wybór jest dość ograniczony, szelki zaskakują ilością możliwych modeli. Który z nich będzie najzdrowszy i najwygodniejszy dla Twojego psa? Pokażemy Ci wady i zalety różnych rozwiązań, a także sytuacje, kiedy lepiej wybrać obrożę, a kiedy szelki dla psa.

Szelki guard dla psa – dlaczego stały się standardem

Popularność szelek dla psa typu guard jest niepodważalna. Niemal każda marka szyjąca akcesoria dla psa oferuje model guardów. Najprościej ujmując, szelki guard dla psa składają się z dwóch obręczy, które są połączone paskami na plecach i brzuchu psa. Obecnie w większości modeli na rynku w szelkach tego typu znajduje się dużo punktów regulacji, dzięki czemu możesz lepiej dopasować szelki. 

Szelki guard sprawdzają się w przypadku psów o różnej budowie ciała, można także znaleźć bezuciskowe szelki guard dla szczeniąt, czy psów o wyjątkowo delikatnej skórze.

Jaki jest ich minus? Guardy będą wygodne i bezpieczne (czyli uniemożliwiające wydostanie się z nich) tylko wtedy, kiedy zostaną odpowiednio dopasowane. Będą więc dobrym wyborem dla psów współpracujących z opiekunem lub w miarę cierpliwych. Nieco dłużej też trwa ich zakładanie – w stosunku do, chociażby szelek dla psa typu walk-in.

Szelki dla psa typu walk-in – piękno prostoty

To szelki o najprostszej konstrukcji, a jednocześnie najłatwiej jest je założyć pupilowi. Składają się z dwóch obręczy na nogi, które łączą się na plecach, gdzie znajduje się też zapięcie na smycz. Wystarczy, że pies włoży nogi w odpowiednie dziurki i możesz zapiąć szelki. Jest to więc świetne rozwiązanie dla psów, które nie lubią dotykania głowy, ale też tych bardziej niecierpliwych. 

Szelki walk-in są znane także jako step-in. Zdarzają się szelki tego typu w wersji bezuciskowej, jednak o wiele rzadziej. O wiele częściej spotyka się szelki walk-in uszyte z kolorowej taśmy. Nie bez znaczenia jest cena tego typu szelek – najczęściej to najtańsze możliwe rozwiązanie, jeżeli wolisz szelki niż smycz. 

Ich wadą jest gorsze rozłożenie ciężaru na plecach – w przypadku psów ciągnących na spacerze, ale też po prostu większych psiaków lepiej wybrać inny model.

Szelki norweskie – nie tylko dla husky

Szelki norweskie to model, który budzi najwięcej kontrowersji. Fani szelek norweskich zwracają uwagę na dużą kontrolę nad psem, która jest kluczowa w przypadku bardzo silnych i dużych psów. Sceptycy zwracają jednak uwagę, że niektóre szelki tego typu mogą być groźne dla zdrowia. Jak jest naprawdę?

Szelki norweskie wyróżniają się obręczą, która obejmuje klatkę piersiową psa od przodu. Tradycyjnie w tym miejscu nie ma regulacji, więc też brak możliwości dopasowania szelek do psa. Dlatego lepiej nie stosować ich u szczeniąt, które szybko z nich wyrosną. Problem pojawia się jednak w przypadku psów ras dużych, u których tego typu szelki są najczęściej stosowane. Psy ras dużych i olbrzymich mogą rosnąć nawet do trzeciego roku życia. By szelki norweskie nie przyczyniały się do powstania chorób, lepiej kupić je pupilowi dopiero po zakończeniu okresu wzrostu – wtedy sprawdzą się znakomicie!

Kiedy szelki dla psa, a kiedy obroża

Szelki dla psa lepiej rozkładają ciężar na ciele psa, jednak tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobierzesz rozmiar i je dopasujesz. Obroża, choć nie jest idealnym rozwiązaniem – jest “łatwiejsza w obsłudze”. Mimo wszystko warto dołożyć nieco wysiłku i wybrać dla swojego psa idealne szelki. A ty, co wybierasz dla swojego psa?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTapo RV30 – robot sprzątający od TP-Link
Następny artykuł“Признан виновным”: в РФ мужчину оштрафовали за недонесение на друга-дворника