Decyzja o budowie domu zwykle ściśle wiąże się z pytaniem, jak wybrać dobry projekt? Nie sposób zbagatelizować wagi tego zagadnienia, gdyż przemyślana odpowiedź przekłada się na późniejszą wartość użytkową, kwestie finansowe oraz codzienny komfort. Projekt domu to bardzo istotny aspekt, wymagający przeanalizowania kilku czynników. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie pytania zadać sobie przede wszystkim.
1. Dom duży czy mały?
2. Warunki zabudowy a projekt domu
3. Zmiany w projekcie
Dobry projekt domu powinien być dopasowany do wymogów działki i potrzeb mieszkańców. Spore znaczenie mają także kwestie finansowe oraz technologiczne. Wybór: drewno, cegła czy suporex również jest istotną decyzją.
Dom duży czy mały?
Nie zawsze im większy dom, tym większy komfort w nim panujący. Duża, pusta i niewykorzystywana przez rodzinę przestrzeń wcale nie przełoży się na wygodę. Istnieje kilka sposobów na dopasowanie projektu pod względem optymalnego metrażu. Jedną z częściej polecanych technik jest przypisanie każdemu z przyszłych lokatorów orientacyjnej powierzchni, dzieląc ją i na sypialnię, i na pomieszczenia użytkowane wspólnie, czyli salon, jadalnię, łazienkę, pomieszczenia pomocnicze. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto rozważyć opcję dodatkowego pokoju, który przeznaczyć można na przestrzeń dla gości, bibliotekę lub gabinet. Przyda się także druga łazienka lub odrębna toaleta. Do obliczeń należy dołożyć również powierzchnię komunikacyjną.
Ustalając wielkość domu, trzeba pamiętać nie tylko o jego ogólnej powierzchni, ale także o rozkładzie pomieszczeń: ich usytuowaniu względem siebie i połączeniu komunikacyjnym. Jadalnia nie powinna być ulokowana zbyt daleko od kuchni, idealne miejsce na garderobę to natomiast bliskie sąsiedztwo sypialni. Przemyślany układ może – szczególnie w niewielkich domach – wprowadzić dodatkową przestrzeń. Pomyśleć trzeba też o liczbie kondygnacji – to czynnik uzależniony również od planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Dodatkowe piętro lub użytkowe poddasze nie tylko nada odmienny wygląd bryle, ale pozwoli także uzyskać nowe rozwiązania funkcjonalne.
Warunki zabudowy a projekt domu
Wybrany projekt domu musi spełniać wymogi określone Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, należy zawnioskować do urzędu o wydanie warunków zabudowy. Oba dokumenty definiują rodzaj dopuszczalnej w okolicy zabudowy, maksymalną wysokość budynku, rodzaj dachu i kąt jego nachylenia, a nawet kolorystykę. Każdy projekt powinien zostać dopasowany do działki: przede wszystkim jej naturalnych walorów, kształtu czy nachylenia terenu. Pamiętać trzeba też o minimalnych odległościach między budynkiem a skrajem działki – te wartości określone są przepisami prawa.
Zmiany w projekcie
A co jeśli wybrany projekt nie do końca spełnia wyżej opisane wymogi lub jest prawie idealny, ale to “prawie” stanowi przeszkodę? Wiele osób zastanawia się nad możliwościami przeprowadzenia stosownych modyfikacji. Takie działania są w wielu przypadkach możliwe, choć nie każdy projekt w każdym stopniu można dopasować do warunków i własnego gustu. Korekty przeprowadza się na etapie obowiązkowej adaptacji projektu, wprowadzając dodatkowe zmiany. Czego mogą one dotyczyć? To przede wszystkim następujące aspekty:
- przeniesienie, likwidacja, pomniejszenie lub powiększenie okien i drzwi,
- zmiana materiałów i elementów konstrukcyjnych z zachowaniem parametrów technicznych,
- zmiana rodzaju pokrycia dachowego,
- modyfikacja instalacji oraz zmiana technologii grzewczej,
- zmiana funkcji pomieszczeń,
- zmiana wielkości tarasów, balkonów, schodów zewnętrznych.
Wszystkie modyfikacje opracowuje architekt z właściwymi uprawnieniami.
materiał zewnętrzny, artykuł promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS