Troska należy się każdemu pacjentowi, ale seniorzy stanowią jedną z tych grup, z którymi trzeba postępować szczególnie ostrożnie. Z uwagi na możliwość współistnienia wielu schorzeń różnego typu, jak i na ogólne osłabienie organizmu, wynikające z wieku, każda procedura powinna być wykonywana precyzyjnie, z wyczuciem i empatią. Kluczowe jest również zastosowanie produktów medycznych wysokiej jakości, pozwalających zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych komplikacji. Sprawdź, które artykuły warto mieć pod ręką, jeśli opiekujesz się chorym seniorem.
Dezynfekcja i ochrona przed zakażeniami
Układ odpornościowy seniora nie jest już tak wydolny, jak u młodego człowieka. To dlatego kontakt z patogenami jest szczególnie ryzykowny dla osób starszych. Należy zadbać o ich bezpieczeństwo, zachowując wysoki poziom czystości.
Niezbędna okaże się dezynfekcja rąk (gdy chcemy wykonać przy seniorze jakiekolwiek czynności), jak również powierzchni (np. tych, na których stawiamy akcesoria, przeznaczone do użytkowania przez pacjenta lub wykorzystywane podczas procedur pielęgnacyjnych). O skuteczną dezynfekcję stolika nocnego, ramy łóżka czy parapetu, zadbają preparaty z tej strony: https://eplaster.pl/pl/c/Dezynfekcja-powierzchni/67.
Opatrywanie ran
U seniorów szwankować może zarówno mała, jak i duża motoryka, a także zmysł równowagi. To dlatego częściej mogą im się przydarzać różnego rodzaju wypadki – skaleczenia, oparzenia, stłuczenia.
Zrezygnuj z plastrów na sztucznym przylepcu. Rany opatruj plastrami na materiale a jeszcze lepiej wykonuj przyjazny dla skóry, oddychający opatrunek z gazy jałowej, podtrzymanej bandażem elastycznym. Pamiętaj o częstym zmienianiu opatrunku i dezynfekowaniu rany.
Mycie i pielęgnacja ciała
Osoby w podeszłym wieku nie zawsze są w stanie samodzielnie zadbać o czystość własnego ciała. Na początku udzielanie pomocy w tym zakresie może być krępujące, ale trzeba mieć na uwadze, że kompleksowe i dokładne mycie sprzyja zachowaniu zdrowia.
Do mycia seniora używaj łagodnych, naturalnych kosmetyków, bez sztucznych barwników i aromatów. Posługuj się delikatnymi myjkami i gąbkami, które nie uszkodzą wrażliwej skóry. Dla osób siedzących samodzielnie, warto zainstalować specjalne krzesełko, do instalacji na wannie lub do ustawienia pod prysznicem.
Pomoc w czynnościach fizjologicznych
Jeszcze bardziej krępującym tematem, niż pomoc w myciu, jest asysta podczas czynności fizjologicznych. Ze względu na ograniczoną ruchomość, problemy neurologiczne czy brak kontroli nad własnym ciałem, wielu seniorów musi korzystać z pieluch, a przy schorzeniach pęcherza – nawet z cewników.
W przypadku osób świadomych ale leżących, pierwszym wyborem zawsze powinien być basen i/lub kaczka. Załatwianie potrzeb fizjologicznych jest dzięki nim najbardziej zbliżone do naturalnego mechanizmu.
Wspieranie mobilności
Mądrość ludowa mówi, że osoba starsza będzie zdrowa tak długo, póki nie „zalegnie” – i sporo jest w tym stwierdzeniu prawdy. To dlatego po ciężkiej chorobie czy wypadku, warto zadbać o jak najszybsze (ale przy tym bezpieczne i fachowe) ponowne uruchamianie pacjenta.
Na początku już kilka kroków z balkonikiem stanowi dobry znak. Z czasem, gdy pacjent nabiera sił, warto zastosować kule pachowe oraz łokciowe. Dzięki nim senior odzyska przynajmniej częściowo samodzielność, co na pewno poprawi jego kondycję psychiczną.
Iniekcje i zakładanie kaniul
Starsi pacjenci bardzo często muszą mieć stale podawane leki – czy to za pośrednictwem jednorazowych iniekcji, czy też dzięki zakładanym na dłużej kaniulom.
W tym przypadku konieczne jest dobieranie najmniejszej możliwej średnicy igły – żyły seniora są mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia, co może powodować powstawanie rozległych, bolesnych krwiaków przy niedelikatnej iniekcji.
Monitorowanie parametrów życiowych
Do rutyny dnia codziennego u seniora należy włączyć weryfikowanie parametrów życiowych. Warto zapisywać wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego, pulsu oraz poziomu cukru. W razie problemów z oddychaniem dobrze jest mieć pod ręką pulsoksymetr.
Dodatkowo tak w domu seniora, jak i w każdym innym, powinny znaleźć się takie urządzenia jak termometr oraz waga.
W trosce o fizyczny dobrostan pacjenta w podeszłym wieku, nie możemy też zapominać o doniosłej roli, jaką w procesie zdrowienia gra psychika. Nie wystarczy samo wykonanie szeregu czynności – niezbędne jest znalezienie chwili, aby pobyć z seniorem i okazać mu zainteresowanie. To właśnie samotność jest dla wielu starszych pacjentów najtrudniejszą z dolegliwości a odzyskana radość życia pozwala na poczynienie niesamowitych postępów w terapii.
lh
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS