A A+ A++

Rynek nieruchomości osiąga kolejne rekordy. Wysoki popyt na mieszkania i ograniczona podaż sprawiają, że w dużych miastach ceny za metr kwadratowy to już kwoty pięciocyfrowe. Wzrost cen napędzają także inwestorzy, kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych. Czy mimo coraz wyższych stawek za lokale ten sposób inwestowania jest nadal opłacalny? Jak wybrać nieruchomość, żeby zagwarantować sobie jak najwyższe zyski i – co najważniejsze – nie stracić pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w artykule poniżej.

Określ strategię, jaką chcesz przyjąć i ryzyko, jakie jesteś w stanie ponieść

Wybór nieruchomości pod inwestycję należy zacząć od analizy… siebie samego! Jaką kwotą dysponuję? Czy konieczny będzie kredyt hipoteczny? Ile czasu chcę poświęcić na zajmowanie się nieruchomością po jej zakupie? Czy jestem w stanie ponieść większe ryzyko dla perspektywy wyższego zarobku? Odpowiedź na te pytania da nam jasną odpowiedź, w jakim kierunku mamy podążać.

Do wyboru mamy kilka dróg. Pierwsza to najem długoterminowy – tu zarówno ryzyko, jak i zysk są potencjalnie najmniejsze. Jeden solidny najemca gwarantuje spokój na długie lata. Przy najmie długoterminowym możemy zwiększyć zysk stawiając na większe mieszkanie i osobny najem każdego pokoju, jednak większa liczba wynajmujących to także większe ryzyko pustostanu.

Osoby, którym zależy na maksymalizacji zysków, mogą rozważyć najem krótkoterminowy. Nieruchomości do wynajęcia na doby przy odpowiednim obłożeniu przyniosą w skali roku wyższe profity. Ryzyko jest tu jednak o wiele większe, niż w przypadku najmu długoterminowego, co pokazała chociażby ostatnia pandemia koronawirusa i związany z nią lockdown. Najem krótkoterminowy to też większy wysiłek z naszej strony, obsługa gości i szykowanie mieszkania dla kolejnych odwiedzających może zajmować dużo czasu.

Kolejną możliwością są tzw. flipy – zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie i późniejsze odsprzedanie go z zyskiem. Tutaj przydaje się znajomość rynku, a także zagadnień z zakresu budownictwa i prawa. Atrakcyjna cena często będzie wynikiem niejasnej sytuacji prawnej lub złego stanu nieruchomości, a czasem wypadkową jednego i drugiego. Specjalistyczna wiedza może uchronić nas przed utratą kapitału i pomoże rozróżnić prawdziwą okazję od pozornej.

Profil potencjalnego najemcy

Po wybraniu odpowiedniej dla nas formy zarabiania na nieruchomości przychodzi czas na określenie, kto potencjalnie może wynajmować od nas mieszkanie. Szukamy niewielkiej kawalerki z myślą o pracownikach korporacji? Zadbajmy, by znajdowała się blisko lokalnego zagłębia biurowego. Większe mieszkanie podzielone na osobne pokoje z myślą o studentach? Tu ważny będzie atrakcyjny dojazd na uczelnię. Najem krótkoterminowy? Lokalizacja atrakcyjna turystycznie.

Ważne jest, aby nie sugerować się osobistymi odczuciami i wrażeniami. To, że mamy miłe wspomnienia związane z daną lokalizacją, nie powinno zaważyć na wyborze konkretnego mieszkania. Także przy remoncie lokalu nie należy kierować się do końca własnym gustem. Oryginalne wykończenie mieszkania dla nas może być atutem, część wynajmujących może jednak odstraszać, starajmy się zatem wybierać neutralne kolory ścian i obicia mebli.

Rozpoznanie lokalnego rynku

Wiemy już, jaki rodzaj najmu nas interesuje, znamy naszego potencjalnego najemcę, czas zatem poznać lokalny rynek i sprawdzić, ile możemy zyskać. Na tym etapie sprawdzamy nie tylko cenę mieszkania, które spełnia nasze kryteria, ale także obowiązujące stawki najmu w danej okolicy. Jeśli po sprawdzeniu tych informacji nie będziemy zadowoleni z rezultatów, warto wrócić do obranej przez nas strategii i profilu najemcy. Jeśli mieszkania w okolicy uczelni są bardzo drogie, może warto poszukać tańszych rozwiązań z myślą o młodych pracownikach? A może mamy możliwość wyboru innego miasta?

Inwestowanie zawsze związane jest z ryzykiem. Podczas szukania nieruchomości na sprzedaż w Wieliczce musimy rozważyć wiele możliwości i dopasować najlepsze dla nas rozwiązanie, nie tylko pod kątem finansowym, ale także uwzględniając naszą obecną sytuację życiową. Taki zakup to ogromna odpowiedzialność, jeśli zatem po dłuższych rozważaniach nadal nie wiemy, jakie mieszkanie wybrać, możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów – agentów nieruchomości, którzy mają fachową wiedzę pomagającą zmniejszyć ryzyko utraty kapitału.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPies pogryzł 78-latkę. Jego właścicielka uciekła
Następny artykułWaldemar Fornalik: Żeby wygrać z Lechem musimy mieć trochę szczęścia