Karta kredytowa to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć możliwość szybkiego pozyskania dodatkowej gotówki w dowolnym momencie. Daje też ona sporą swobodę podczas zakupów i wyjazdów. Co warto wiedzieć o tym produkcie bankowym i gdzie szukać najlepszych ofert dla siebie? Oto najważniejsze informacje!
Do czego służy karta kredytowa?
Karta kredytowa na pozór nie różni się niczym od debetowej, którą otrzymuje każdy, kto zakłada konto w banku. Wygląda tak samo i służy do uiszczania opłat za towary i usługi. Różnica polega jednak na tym, że podczas płacenia kartą kredytową zaciąga się kredyt w instytucji finansowej, który ją wydał. Nie dysponuje się więc własnymi środkami.
Placówka ustala z klientem okresy bezodsetkowe, w których może on spłacić wydane środki bez żadnych dodatkowych kosztów. Dopiero po przekroczeniu konkretnych terminów jego dług zaczyna się powiększać o odsetki i stale rośnie. Dlatego ważne jest regularne uiszczanie należności, gdy korzysta się z tego instrumentu płatniczego.
Z karty kredytowej da się korzystać zarówno we wszystkich punktach stacjonarnych z terminalem, jak i w sklepach internetowych. Działa i w Polsce, i za granicą, dlatego niektórzy traktują ją jako zastrzyk gotówki podczas wakacji czy innych wyjazdów. Nie ma znaczenia, na co wydaje się pieniądze. Ważne, aby regularnie spłacać zadłużenie.
Jak wybrać kartę kredytową?
Wybór idealnej karty kredytowej jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. Wszystko dzięki specjalnemu narzędziu, czyli rankingowi usług bankowych na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. To zestawienie generowane przez system, który analizuje warunki różnych placówek i układa je w kolejności od najatrakcyjniejszej dla klienta.
Pierwszy aspekt, na jaki oprogramowanie zwraca uwagę, to bezpłatne dysponowanie kartą. W bankach często cenę użytkowania miesięcznego produktu podaje się w zakresie od zera do kilkunastu złotych. To dlatego, że po spełnieniu określonych wymogów można pozbyć się opłat i korzystać z udogodnienia za darmo.
Kolejna kwestia to oprocentowanie, z jakim musi mierzyć się klient, jeśli nie zdąży spłacić swojego zapożyczenia w terminie bezodsetkowym. Im ono niższe, tym lepiej dla interesanta. Zazwyczaj w przypadku kart kredytowych wynosi ono ponad 20%, więc bywa dość wysokie.
Warto wiedzieć, że okres bezodsetkowy dzieli się na dwa etapy.
– Okres rozliczeniowy – zazwyczaj trwa on miesiąc, a na końcu klient otrzymuje podsumowanie tego, ile pieniędzy wydał w tym czasie.
– Okres na spłatę – zwykle ma podobną długość co rozliczeniowy, ale jest przeznaczony na zwrot zaciągniętych w ramach kredytu środków bez naliczania odsetek.
Banki ustalają często minimalną kwotę, jaką klient musi uiścić w ramach okresu rozliczeniowego. Nie przejdzie do kolejnych płatności, jeśli nie zwróci kilku procent zobowiązania. Co ważne, każdy klient ma inną zdolność kredytową i może korzystać z karty zgodnie z indywidualnymi limitami.
System na stronie internetowej Bankier.pl analizuje Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i sprawdza, jakie terminy na spłatę oferują poszczególne placówki. Ponadto bierze pod uwagę bonusy oferowane przez banki, czyli pieniądze, jakie da się pozyskać w ramach cashbacku czy w formie voucherów do sklepów. Ich wartość wynosi zwykle kilkaset złotych.
W rankingu Bankier SMART uwzględnia się wszystkie te czynniki i na ich podstawie układa się oferty w kolejności od najlepszej. Wszystkie najważniejsze aspekty są wyróżnione obok każdej z propozycji, więc zestawienie łatwo się przegląda i analizuje. Można szybko znaleźć opcję, która odpowiada użytkownikowi.
Karta kredytowa – zalety
Karta kredytowa to produkt dopasowany do potrzeb i sytuacji klienta. Otrzymuje się go po przeanalizowaniu zdolności kredytowej, więc powinien być dobrany do konsumenta tak, aby nie miał on większych problemów ze spłatą zaciągniętych środków. Przy tym jednak bardzo ważne stają się zdrowy rozsądek i umiejętność zarządzania pieniędzmi.
Warto pozyskać kartę kredytową, aby móc w dowolnym momencie skorzystać z dodatkowej gotówki, jakiej nie ma się w oszczędnościach. Sprawdza się to zarówno w nagłych sytuacjach losowych, jak i podczas wyprzedaży, kiedy trafi się na przydatne sprzęty domowe w okazyjnej cenie. Możliwość płacenia za granicą pozwala na spędzenie wakacji w nieco lepszym standardzie.
Korzystanie z karty kredytowej jest dyskretne i wygodne. Wygląda ona tak samo, jak debetowa i nikt nie musi wiedzieć, że wykorzystuje się środki w ramach pożyczki. Ponadto klienci mogą korzystać z ciekawych bonusów od banków i robić np. zakupy w sklepach internetowych w ramach voucherów.
Minusy karty kredytowej
Minus płynący z dysponowania kartą kredytową to fakt, że kiedy się z niej nie korzysta, zwykle trzeba uiszczać opłatę dodatkową o wartości kilkunastu złotych miesięcznie. Klient nie w każdym okresie rozliczeniowym ma potrzebę użytkowania produktu, więc niekiedy należność staje się konieczna.
Karty kredytowe cechują się wysokim oprocentowaniem, więc jeśli pominie się okres bezodsetkowy, trzeba liczyć się z dużymi kosztami dodatkowymi. Im dłużej zwleka się ze spłatą, tym z większym długiem ma się do czynienia. Poza tym dla niektórych produkt staje się narzędziem skłaniającym do większych zakupów i utraty kontroli nad wydatkami.
Decyzję o karcie kredytowej powinno się solidnie przemyśleć, ponieważ u osób ze skłonnością do nadmiernych wydatków może okazać się niemałym zagrożeniem. Jeśli jednak korzysta się z niej rozważnie i spłaca regularnie, to nie ma powodów do obaw.
Jak zdobyć kartę kredytową w Pruszkowie i Grodzisku Mazowieckim?
Każdy mieszkaniec Pruszkowa czy Grodziska Mazowieckiego ma prawo ubiegać się o kartę, jeśli dysponuje zdolnością kredytową. Po znalezieniu najlepszej oferty w rankingu Bankier SMART powinien udać się do wybranej placówki w swojej miejscowości lub złożyć wniosek online.
Banki wymagają przedstawienia dowodu osobistego, a także papierów poświadczających zdolność kredytową. Następnie przechodzą do rozpatrywania wniosku i decydują o przyznaniu lub nieprzyznaniu produktu. Warto przy tym korzystać z możliwości internetowego załatwiania spraw finansowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS