Lampa sufitowa a styl wnętrza
Wybór lampy sufitowej warto zacząć od określenia stylu wnętrza. Inne oświetlenie sprawdzi się w salonie industrialnym, a inne w klasycznym czy glamour. Co więc warto wiedzieć o lampach do konkretnych aranżacji?
- Styl nowoczesny – w takich aranżacjach najważniejsze są proste linie, minimalizm i neutralne kolory. Doskonale sprawdzą się więc lampy o geometrycznych kształtach. Mogą być wykonane ze szkła, metalu lub z tworzyw sztucznych.
- Styl klasyczny – tutaj strzałem w dziesiątkę będą lampy sufitowe o bogato zdobionych kloszach i konstrukcjach. Jeżeli chodzi o materiały, dobrze odnajdą się modele kryształowe, porcelanowe, a nawet mosiężne.
- Styl skandynawski – w takich aranżacjach liczy się prostota, naturalność i funkcjonalność. Z tego względu warto sięgnąć po lampy z drewnianymi elementami, o białych lub pastelowych kloszach.
- Styl industrialny – tu kluczowa jest surowość i użycie takich materiałów jak beton, cegła czy metal. Dobrze więc sprawdzą się lampy sufitowe o metalowych konstrukcjach, z widocznymi żarówkami, o geometrycznych kształtach.
Funkcjonalne oświetlenie salonu
Planując oświetlenie salonu, warto przemyśleć, jakie funkcje ma ono pełnić. Często pokój dzienny może służyć jako miejsce spotkań z gośćmi, jadalnia, biuro czy strefa relaksu. Mając to na uwadze, łatwiej zaplanować rozmieszczenie światła.
Lampa sufitowa może być źródłem światła ogólnego, a oprócz tego przydadzą się jeszcze dodatkowe kinkiety lub lampy stojące, które skupią się na konkretnych strefach w pokoju dziennym. Na popularności zyskują też taśmy LED, które dodatkowo eksponują wybrane miejsca w salonie.
Lampa sufitowa a rodzaj światła
Kupując lampę sufitową do salonu, a dokładniej – żarówki, warto zwrócić uwagę na rodzaj światła. Do wyboru jest światło ciepłe, neutralne i zimne. Pierwsze z nich tworzy przytulną atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi. W przypadku żarówek LED-owych ma ono 2700-3000K. Drugie światło najlepiej sprawdza się podczas pracy lub wykonywania codziennych czynności (3500-4500K). Trzecie – zimne (5000-6500K), jest najrzadziej wybierane do salonów, ewentualnie do tych urządzonych w stylu nowoczesnym. Idealnym rozwiązaniem może być zakup lampy sufitowej z regulacją natężenia światła, która pomoże dopasować je do aktualnych potrzeb.
Lampa sufitowa a wielkość klosza
Przy wyborze lampy, należy wziąć pod uwagę także jej wielkość. To z kolei jest zależne od metrażu pomieszczenia. Za mała lampa może nie zapewnić wystarczającego oświetlenia, natomiast za duża niepotrzebnie przytłoczy przestrzeń. Jak więc znaleźć złoty środek?
Lampa sufitowa powinna być proporcjonalna do wielkości salonu. W niewielkich pokojach odpowiednie będą modele o średnicy klosza do 50 cm. W większych można pozwolić sobie nawet na lampy do 100 cm średnicy.
Wysokość zawieszenia lampy sufitowej
Nie bez znaczenia jest również wysokość, na której zostanie zawieszona lampa sufitowa. Ma to wpływ na komfort i funkcjonalność pomieszczenia. Optymalnie oświetlenie główne wiesza się na wysokości 200-220 cm od podłogi. Dzięki temu lampa odpowiednio rozprasza światło i nie oślepia mieszkańców.
Wszystko zależy jednak od wysokości salonu. Jeśli sufit jest wysoko, powyżej 2,8 m, warto zawiesić lampę niżej, by stworzyć przytulną atmosferę. Można tu rozważyć kupno żyrandola, który doda wnętrzom elegancji lub po prostu zdecydować się na lampę z długim przewodem. W niższych pokojach dziennych, poniżej 2,6 m, lepiej mogą sprawdzić się modele zawieszone bliżej sufitu, np. plafony, które zapewniają równomierne oświetlenie salonu i optycznie go nie zmniejszają.
Często salon pełni też funkcję jadalni. Wówczas lampę wiesza się przeważnie nad stołem. Powinna ona zawisnąć na wysokości ok. 75-90 cm nad blatem. To zapewni domownikom i gościom odpowiednie oświetlenie podczas spożywania posiłków, ale też ich nie oślepi.
Jak wybrać lampę sufitową do salonu – podsumowanie
Wybór lampy sufitowej powinien być przemyślany. Należy wziąć pod uwagę szereg różnych kwestii. Jedną z nich jest styl. Oświetlenie musi uzupełniać wnętrze, aby zachować spójność aranżacji. Inna lampa sprawdzi się w salonie klasycznym, a inna w industrialnym.
Nie bez znaczenia jest również wielkość salonu. To do niej należy dostosować nie tylko średnicę klosza, ale i wysokość zawieszenia lampy. Równie istotne jest rozplanowanie oświetlenia w całym pokoju dziennym. Warto rozważyć montaż lampy sufitowej jako światła głównego, ale i innych źródeł w roli oświetlenia strefowego.
Przy wyborze lampy nie można też zapominać o żarówkach. Obecnie najpopularniejsze są modele LED-owe. Warto zastanowić się, czy emitowane światło ma być ciepłe, neutralne czy zimne. Salon stanowi najczęściej serce domu, w którym toczy się codzienne życie mieszkańców. Dobrze więc przemyśleć, jaką lampę sufitową wybrać, by komfortowo się w nim czuć.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS