A A+ A++

W dzisiejszych czasach komputer stacjonarny służy nam głównie do gier i pracy. Musi to więc być maszyna szybka i niezawodna, złożona z uzupełniających się podzespołów o wysokiej wydajności. Jak wybrać odpowiedni komputer stacjonarny?

1. Dla kogo komputer stacjonarny?
2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera stacjonarnego?

3. Komputer stacjonarny – ile to kosztuje?

Kiedyś komputery stacjonarne były podstawowym sprzętem informatycznym w domu, ale zmieniło się to wraz z erą przenośnych, niedrogich laptopów. Dla kogo więc jest komputer stacjonarny w 2021 roku? Będą to przede wszystkim dwie grupy użytkowników. Pierwsza to ci, którzy na komputerze dużo pracują i potrzebują sprzętu z wygodnym monitorem, który nie będzie męczył oczu, a także kręgosłupa (dzięki swojemu ustawieniu na wysokości oczu). Na wydajności podzespołów w tej grupie odbiorców zależy przede wszystkim grafikom, informatykom i innym przedstawicielom zawodów, w których komputer musi posiadać bardzo dobrą moc obliczeniową, aby móc zapewnić płynne warunki pracy.

Druga grupa to oczywiście gracze. Komputer gamingowy musi cechować się jak najlepszymi podzespołami, wysoką ilością pamięci RAM, doskonałą grafiką i procesorem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując komputer gamingowy lub do pracy?

Idealnie, gdyby wszystkie podzespoły w komputerze stacjonarnym były najlepsze i najdroższe, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego wybierając taki sprzęt, przede wszystkim zwróćmy uwagę na (w kolejności od najważniejszego):

Jest to w istocie serce komputera, a bez serca, jak wiadomo – żaden organizm nie może funkcjonować. Od jakości procesora zależeć będzie szybkość pracy całego układu. Wybierając procesor, zwróćmy przede wszystkim uwagę na ilość rdzeni i wątków. Najczęściej jest tak, że jeden rdzeń potrafi obsługiwać jeden wątek.

Zakup 4-rdzeniowego procesora to absolutne minimum, zarówno w przypadku komputera dla gracza, jak i dla grafika. Zaleca się raczej kupowanie procesorów 6-rdzeniowych, a sprzęt z 8-rdzeniowym procesorem to już naprawdę porządna maszyna. Oprócz ilości rdzeni i wątków procesory różnią się od siebie jeszcze ilością i szybkością pamięci cache oraz częstotliwością taktowania. Zasadniczo im wyższe te parametry, tym lepiej.

Na pewno można się spierać co do tego, czy w komputerze „do celów specjalnych” ważniejszy jest procesor, czy karta graficzna. Bez dobrej karty graficznej – „nie pójdą” nam najnowsze gry ani bardziej wymagające projekty, to bez wątpienia. Wybierając kartę graficzną zwróćmy uwagę na ilość i typ pamięci – powinno to być minimum 4GB. Warto też zwrócić na częstotliwość taktowania rdzenia czy dodatkowe możliwości, takie jak obsługa VR czy rozdzielczości 4K oraz typ portów do podłączenia monitorów. Niebagatelne są też układy chłodzące kartę. Niestety, w ostatnich miesiącach najbardziej wydajne karty graficzne z serii GeForce 1080 i 1070 oraz Radeon RX 580 i 570 znacznie podrożały ze względu na zapotrzebowanie dla kopalni kryptowalut.

Tutaj na szczęście nie musimy się zbyt długo zastanawiać. Im więcej pamięci RAM odpowiedzialnej za multitasking, czyli wykonywanie wielu operacji naraz – tym lepiej. Komputer dla gracza czy grafika powinien być wyposażony w minimum 8 GB pamięci RAM. Pamięć zawsze można też będzie rozbudować w późniejszym czasie, o ile kupimy odpowiednią płytę główną.

O ile procesor to serce komputera, to płyta główna to jego mózg. Dlatego ważne jest, by wszystkie podzespoły, które dokupujemy do naszego peceta, były z nią kompatybilne. Oznacza to, że dana płyta główna musi mieć gniazdo, do którego pasować będzie dany procesor. Płyta główna obsługuje też bezpośrednio pamięć RAM, dlatego dobrze jest wybrać model z 4 slotami, co pozwoli nam rozbudować pamięć do 32 lub nawet 64 GB.

Wybór pomiędzy starszym dyskiem HDD a szybkim SSD może być o tyle trudny, że dyski HDD posiadają zwykle większą pojemność. Z tego powodu dość często w dobrych sprzętach gamingowych widzi się następującą konfigurację: dysk SSD o pojemności 120 lub 250 GB mieści system operacyjny, natomiast dodatkowo w komputerze zamontowany jest dysk HDD z jednym lub nawet dwoma terabajtami pamięci na dane, w tym gry. W ten sposób zyskujemy zarówno dużą wydajność i szybkość, jak i bardzo dużą przestrzeń na instalowanie olbrzymich ilości danych.

Dobry zasilacz o parametrach co najmniej 550-700W, a także układy chłodzenia złożone z wentylatów i różnego rodzaju coolerów – to z pewnością elementy, na które trzeba dodatkowo zwrócić uwagę, wybierając komputer stacjonarny. Ponadto nie wolno oczywiście zapominać o akcesoriach – klawiaturze i myszce gamingowej czy do pracy, słuchawkach, no i – last but not least – dobrym monitorze. Akcesoria to jednak temat na oddzielny artykuł…

Na koniec warto jeszcze powiedzieć, ile powinien kosztować dobry komputer stacjonarny. Przy odrobinie wysiłku można złożyć sprzęt, w który pogramy w najnowsze gry czy bez problemu podejmiemy się prac graficznych już za 3000 złotych. Lepiej jednak oczywiście dołożyć nieco budżetu z myślą o przyszłych tytułach i wymaganiach sprzętowych i kupić komputer za 4-5 tys. złotych. Przy wydatku rzędu 8 tysięcy złożymy już potężną maszynę, która bez problemu stawi czoła największym wyzwaniom.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAvatar 2 wykorzystał do efektów specjalnych również dzieci i konie. Zobacz zdjęcia
Następny artykułFidziukiewicz znów to zrobił! W sobotę derby Hutnik-Garbarnia