Pomarańcza to nazwa zwyczajowa jednego z rodzajów drzew cytrusowych z rodziny rutowatych. Pomarańcza pochodzi z Chin i wschodniej Azji, jest powszechnie uprawiana w krajach tropikalnych i subtropikalnych, np. w Brazylii.
Jak wiemy, pomarańcze to duże, ciężkie owoce, których soczysty, słodko-kwaśny miąższ okryty jest z reguły grubą, miękką, błyszczącą skórką. W polskich sklepach pomarańcze pojawiają się oczywiście przez cały rok, ale często są jadane w zimowych i późnojesiennych porach, a ich aromat, tak jak zresztą aromat mandarynek, bywa kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia.
Kupując pomarańcze, pamiętajmy żeby wybierać duże kule bez plamek, które mogą świadczyć o pleśnieniu bądź gniciu. Prócz tradycyjnej pomarańczy o jasnej skórce znajdziemy również odmianę czerwoną, której miąższ jest ciemnoczerwony, a także odmianę bergamota o zielonkawej barwie. Co ciekawe, o dojrzałości pomarańczy nie świadczy intensywny kolor skórki, acz zawartość kwasów i cukrów. Bardzo często skorka pomarańczy jest poddawana różnego rodzaju zabiegom chemicznym, dlatego przed jej wykorzystaniem należy dokładnie ją obmyć i wyszorować.
Pomarańcze zawierają przede wszystkim mnóstwo witaminy C, witamin z grupy B i beta-karotenu, a także są doskonałym źródłem wapnia, fosforu, magnezu i innych. Pomarańcze zawierają także bioflawonoidy, olejki eteryczne, kwasy owocowe, również błonnik pokarmowy. Pomarańcze są owocami niskokalorycznymi: w 100 g owoców znajduje się 45 kcal, w tym ok. 11 g węglowodanów.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, pomarańcze są świetnym owocem budującym naszą odporność i zapobiegającym przeziębieniom. Dodatkowo witamina C, jako antyoksydant, pomaga w zwalczaniu wodnych rodników, które przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Potas dba o prawidłowe ciśnienie krwi i serce, a witaminy z grupy B – o stan skóry. Ponadto kwas foliowy (witamina B9) jest istotny szczególnie dla pań, gdyż wspomaga prawidłową gospodarkę hormonalną i dba o prawidłowy rozwój dziecka. Bioflawonoidy zawarte w pomarańczy mogą także obniżać poziom cholesterolu. Pomarańcze pozytywnie wpływają również na układ trawienny oraz metabolizm, a zawarte w nich olejki eteryczne działają uspokajająco i rozluźniająco.
Pomarańczę jadamy często surową, bo taka oczywiście smakuje najlepiej. Jednak nie gardzimy również różnymi przetworami i sokami z pomarańczy, które służą często jako dodatek do dań i deserów. Pomarańcza pasuje do np. lodów, ciast, ciasteczek, doskonale łączy się z czekoladą i przyprawami korzennymi, można z niej wykonać domowy kisiel, galaretkę, mus bądź dżem. Pomarańcze wykorzystuje się często przy produkcji alkoholi, można je także łączyć z różnymi mięsami, np. kurczakiem i gęsiną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS