Osoby zajmujące się zawodowo branżą BHP często zwracają uwagę, że buty robocze i ich prawidłowy wybór to temat traktowany niejako po macoszemu. O ile odzież ochronna zwykle skupia uwagę, o tyle obuwie pozostaje na marginesie. To duży błąd! Dobrze dobrane obuwie robocze przekłada się nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo, co ma znaczenie zwłaszcza na stanowiskach, w których istnieje duże zagrożenie urazami i kontuzjami.
1. Ile powinny kosztować buty robocze?
2. Obuwie robocze dopasowane do stanowiska
3. Materiały i konstrukcja
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że profesjonalne buty robocze europejskie normy EN i posiadać oznaczenie CE. Przykładowe buty robocze męskie znajdziesz na stronie https://www.glovex.com.pl/buty-robocze-ochronne-obuwie-bhp.
Ile powinny kosztować buty robocze?
Sugerowanie się wyłącznie ceną, jeśli chodzi o buty ochronne i robocze, to zdecydowanie zły pomysł – zwłaszcza, gdy po głowie chodzi ci pomysł, by wybrać model najtańszy. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że męskie buty robocze towarzyszą pracownikowi przez cały dzień, a zapewniany przez nie komfort i dopasowanie do indywidualnych potrzeb przekłada się na szereg aspektów, w tym wspomniane już bezpieczeństwo, a nawet stopień zmęczenia. Dobrze dobrane obuwie ochronne zabezpiecza przed przykrymi konsekwencjami wypadków w miejscu pracy.
Nie traktuj zatem ceny, jaką mają konkretne półbuty robocze czy trzewiki robocze, jako podstawowego kryterium wyboru. Czym zatem się sugerować?
Obuwie robocze dopasowane do stanowiska
Buty robocze BHP muszą być przede wszystkim dostosowane do branży. Inne przeznaczone są dla pracownika zajmującego się wykańczaniem wnętrz, inne dla robotnika budowlanego, a jeszcze inne dla osoby wykonującej swoje czynności w hali produkcyjnej. Jeśli pracownik działa na zewnątrz, trzeba go dodatkowo zaopatrzyć w buty robocze zimowe.
Bardzo ważne jest także określenie zagrożeń na danym stanowisku pracy, gdyż to one determinują normy spełniane przez buty. W większości przypadków wystarczająca okaże się norma S1P, jeśli jednak mówimy o zatrudnionych na zewnątrz, trzeba wybierać obuwie BHP spełniające normy S3. Na czym polegają różnice w wymienionych przykładach? Norma S1P zapewnia podstawową ochronę stóp, między innymi w zakresie bezpieczeństwa palców czy zabezpieczenia nóg w przypadku nastąpienia na ostry przedmiot. Norma S3 natomiast dodatkowo zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi – wodą.
Materiały i konstrukcja
Analizując szczegóły konstrukcyjne buta, zwróć uwagę głównie na podeszwę, bo to od niej w dużej mierze zależy wygoda i bezpieczeństwo. Na uwagę zasługują podeszwy dwuwarstwowe, gdzie spodnia część jest wykonana z twardego i odpornego materiału, zaś wewnętrzna zapewnia maksimum wygody. Wierzchnia część buta natomiast może być wykonana ze skóry lub połączenia skóry z tworzywem sztucznym. Materiał ma znaczenie z punktu widzenia funkcjonalnego.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS