Policjantki z sokólskiej policji spotkały się uczniami szkół w powiecie sokólskim. Z młodzieżą rozmawiały m.in. o historii policji, etyce zawodowej funkcjonariuszy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Pierwsze wirtualne spotkanie odbyło się z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej. W trakcie zajęć mundurowa rozmawiała z młodzieżą o historii formacji policyjnych na świecie, państwowej policji oraz jak na przestrzeni czasów zmieniało się umundurowanie, sprzęt i stopnie policyjne. Funkcjonariuszka zwróciła również uwagę na obowiązujące policjantów zasady etyki zawodowej. Wszystko po to, aby przybliżyć młodym ludziom specyfikę służby. Spotkanie było też okazją do odpowiedzi na pytania dotyczące doboru do policji oraz kryteriów jakie należy spełnić, aby zostać funkcjonariuszem naszej formacji.
„Osoby, zainteresowane doborem do służby zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem Rekruta, zamieszczonym na naszej stronie w zakładce rekrutacja. Przypominamy, że nabór do służby w policji trwa, a wyznaczone przez komendanta głównego terminy przyjęć do służby na 2021 rok to: 20 kwietnia, 13 lipca, 15 września, 3 listopada oraz 20 grudnia” – czytamy na stronie sokolka.policja.gov.pl.
Drugie spotkanie odbyło się również online, tym razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokółce. Mundurowa przybliżyła młodzieży wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się między innymi za jakie czyny mogą odpowiadać przed sądem, a także czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy.
Zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich każda osoba pomiędzy 13 a 17 rokiem życia ponosi odpowiedzialność za popełnione czyny karalne. Natomiast zachowaniami uznawanymi za przejaw demoralizacji są na przykład: wagarowanie, wandalizm, ucieczki z domu, zachowania agresywne lub stosowanie przemocy, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków.
Prowadząca zajęcia wiele uwagi poświęciła problemowi “dopalaczy” w tym także aspektom prawnym, związanym z posiadaniem, udostępnianiem i sprzedażą środków odurzających. Na koniec spotkania młodzież obejrzała tematyczny spot.
opr. (or)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS