A A+ A++
fot. Wiktor Pleczyński

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku systematycznie od lat prowadzą spotkania profilaktyczne z młodzieżą. Jedna z takich lekcji odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym PUL w Płocku.

Płoccy policjanci są świadomi znaczenia działań profilaktycznych, dlatego funkcjonariusze z Wydziału Prewencji od lat prowadzą spotkania z młodzieżą.

– Aktualnie zwiększyliśmy swoje działania w zakresie spotkań o tematyce związane z dyskryminacją, hejtem i mową nienawiści, ze względu na coraz większą liczbę osób odmiennych, między innymi obyczajowo, czy kulturowo przebywających na terenie miasta i powiatu płockiego – zaznacza sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku.

W trakcie lekcji funkcjonariusze omawiają zagadnienie stereotypów, podają ich przykłady. Celem spotkań jest uwrażliwienie młodych ludzi oraz wykształcenie postaw charakteryzujących się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi oraz ich samych.

fot. Wiktor Pleczyński

Co istotne, funkcjonariusze prezentują metody radzenia sobie z internetowym hejtem. Mundurowi starają się też promować zachowania wolne od wszelkich form radykalizmu i dyskryminacji. Prowadzący omawiają również przepisy oraz konsekwencje prawne, które wynikają z niewłaściwych zachowań.

Jedna z takich lekcji odbyła się 29 marca w I Liceum Ogólnokształcącym PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku. Funkcjonariusz z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku przedstawił poruszające historie osób, które były ofiarami nienawiści.

fot. Wiktor Pleczyński

– Można dowiedzieć się wielu wartościowych rzeczy o hejcie i mowie nienawiści. Takich rzeczy, które przydadzą się później w życiu. Teraz młodzież coraz częściej spotyka się z hejtem, szczególnie w internecie – zwracała uwagę jedna z uczennic.

W trakcie takich spotkań nie brakuje pytań ze strony uczniów, policjanci zachęcają do dyskusji i wyjaśniają kwestie nurtujące młodzież.

fot. Wiktor Pleczyński

Aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać dyskryminacji, kilka dni temu zainaugurowana została kampania „Szacunek nie ma koloru”. Dzięki wsparciu PKN ORLEN powstały plakaty, które trafią głównie do placówek oświatowych oraz zakładki do książek, które policjanci przekazują uczniom i studentom.

Jest to związane z przyjezdnymi pracownikami nowej instalacji Olefiny III, na której ma pracować docelowo kilka tysięcy pracowników. W dużej mierze będą to mieszkańcy Azji, stąd wspólna kampania ORLENU i policji, która ma pomóc w przełamywaniu barier, promowaniu wielokulturowości, przeciwdziałania stereotypom, a także zwalczaniu hejtu i mowy nienawiści.

Podczas kampanii zaplanowano spotkania z mieszkańcami, a także dystrybucję do szkół i instytucji materiałów, dotyczących sposobu komunikacji z cudzoziemcami.

Przypomnijmy, że na terenie budowy przygotowywane jest miasteczko pracownicze, w którym oprócz pokoi noclegowych, znajdują się miejsca wypoczynku, stołówka, a nawet kaplica. Znajdzie się tam również punkt policyjny.

Prace przy budowie nowej instalacji mają zakończyć się do 2025 roku. Koszt tej największej tego typu inwestycji w Europie szacowany jest na 13 mld złotych.

Płockie służby zostały wyposażone w translatory. Pomogą w kontakcie z obcokrajowcami [ZDJĘCIA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na trasie S2. Jeden pas ruchu zablokowany
Następny artykułПереговори офіційно почалися: став відомий новий суперник Усика після зриву бою з Ф'юрі