A A+ A++

Są w Polsce gminy, w których pokrycie planami wynosi 100 proc. ich powierzchni, ale są i takie, gdzie nie przyjęto ani jednego MPZP. Czy dokumenty planistyczne pomagają zapanować nad chaosem urbanistycznym? – pytają autorzy raportu opublikowanego przez Pismo Wspólnota. Jak na tle innych miast i gmin wypadają samorządy powiatu garwolińskiego?

Pismo Wspólnota opublikowało ranking samorządowy: Pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, w którym zgromadzone i zaprezentowane zostały dane z 2020 roku.


– Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jeden z podstawowych instrumentów utrzymywania czy też wprowadzania ładu przestrzennego przez władze samorządowe. W powszechnym odczuciu, potwierdzanym także opiniami ekspertów, jest ich za mało, a tempo powstawania kolejnych – zbyt wolne. Przyczynia się to do widocznego gołym okiem chaosu przestrzennego. Zgodnie z prawem przyjęcie MPZP nie jest obowiązkowe dla terenu całej gminy. I często taka powszechność pokrycia planami nie jest celowa. Nie można zapominać, że tak ich opracowanie, jak i ponoszenie konsekwencji przyjętych zapisów, bywa kosztowne. Nie da się określić jaki procent pokrycia terenu planami jest optymalny. Zależy to od konkretnej sytuacji, innej w każdej gminie. Dlatego prezentowanego przez nas rankingu nie należy traktować jako prostej oceny – im większe pokrycie terenu przez MPZP, tym lepiej. Sugerujemy, żeby patrzeć na te wyniki informacyjnie, a nie traktując jako ocenę działalności władz samorządowych – czytamy w raporcie Pisma Wspólnota.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Najprościej mówiąc jest to dokument, który określa, co na danym obszarze można wybudować. Procedura uchwalenia MPZP jest długa i obejmuje szereg działań konsultacyjnych.

W powiecie garwolińskim dwa samorządy mogą poszczycić się tym, że ich obszar jest w 100 proc. objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Są też takie gminy, w który takiego dokumentu nie uchwalono wcale albo obejmuje on zaledwie skrawek obszaru gminy.

Miasto Garwolin zajęło 124 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji miast powiatowych (267 miast). Obszar Garwolina jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w 45,74 proc.

Dla porównania – Ryki, Mińsk Mazowiecki czy Radzyń Podlaski mogą się poszczycić 100-proc. wynikiem. Łuków ma 99 proc. obszaru miasta objętego MPZP, Siedlce – 59 proc, a Otwock – zaledwie 34,75 proc.

W klasyfikacji miast świetnie wypada Żelechów – 100 proc. obszaru objętego MPZP. Pilawa osiągnęła wynik 8,87 proc., a Łaskarzew – zaledwie 2,15 proc.
Wśród gmin wiejskich w powiecie garwolińskim przodują dwa samorządy – Parysów (100 proc.) i Górzno (99,79 proc.). Na trzecim miejscu jest gmina Garwolin – 26,36 proc.

Pozostałe gminy uchwaliły MPZP dla bardzo małego obszaru: Sobolew – 1,64 proc. Wilga – 1,58 proc., Borowie – 1,12 proc., Miastków Kościelny – 0,71 proc., Maciejowice – 0,34 proc. Dwa samorządy nie uchwaliły MPZP wcale – to gmina Łaskarzew i gmina Trojanów.

Zobacz pełny raport

jd

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFama Jeżyce III w Poznaniu z finansowaniem
Następny artykuł“Rachunki łagodności”? Niestety nie w Polsce. W Portugalii o wiele taniej niż nad Bałtykiem