A A+ A++

Gleba jest podstawą zdrowego i pięknego trawnika. Skład gleby nie jest często uważany za problem dla odpowiedniej kondycji trawy. Wiele problemów z trawą można jednak powiązać ze słabą glebą. Gleba przechowuje paliwo, którego potrzebuje trawa i inne rośliny do wzrostu, podobnie jak silnik napędzający kosiarkę.

Jaki rodzaj gleby jest najlepszy dla trawnika?

Lekko kwaśna gleba jest preferowana przez większość gatunków traw. pH gleby powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Gleba zaś powinna być luźna i zbita, a nie ciężka i próchnicza.

Bez odpowiednich narzędzi trudno określić pH trawnika. Miernik pH jest najlepszym narzędziem do tego zadania. Można go wynająć, kupić lub wypożyczyć. Do badania rodzaju gleby można również użyć miernika elektronicznego lub papierka lakmusowego.

Możesz zbadać pH gleby w wielu miejscach, pobierając próbki gleby z różnych obszarów ogrodu. W celu przeprowadzenia badań zanieś je do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Zbyt kwaśna gleba – objawy

Wprawdzie wiemy, jak zbadać kwasowość gleby, ale jakie mogą być tego sygnały? Pierwszym z nich jest zły stan murawy. Poziom pH może być zbyt niski, jeśli trawa nie rośnie lub źdźbła nie są na tyle mocne, by wytrzymać deptanie. Zbyt kwaśne podłoże również może być oznaką problemów. Kwaśna gleba może również powodować problemy z systemem korzeniowym. Nie jest on w stanie prawidłowo wchłonąć wszystkich składników odżywczych. Rośliny nie wchłaniają magnezu i fosforu w zbyt kwaśnej glebie.

Nadmiernie kwaśna gleba pod trawnikiem: Przyczyny

Kwasowość gleby zależy od miejsca, w którym mieszkasz i panujących tam warunków mikroklimatycznych. Około 40% gleb w Polsce ma odczyn kwaśny.

Częste i obfite deszcze stopniowo obniżają pH gleby. Powoduje to wypłukiwanie potasu, wapnia, magnezu. Zakwaszeniu gleby sprzyjają zanieczyszczenia powietrza, w tym tlenki azotu, dwutlenek siarki i dwutlenek węgla, które są emitowane z zakładów przemysłowych i pojazdów. Gazy te przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczy.

Praktyki ogrodnicze mogą również wpływać na pH gleby. Na zakwaszenie gleby może wpłynąć nadmierne podlewanie, nawożenie nawozami mineralnymi (głównie azotowymi) oraz nawożenie organiczne. Gleba może być zakwaszona przez ściętą trawę i liście pozostawione na trawniku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInterpelacja radnych Rady Miasta Zambrów w sprawie planowanych podwyżek ceny energii cieplnej
Następny artykułDwaj przedsiębiorcy skazani za szpiegostwo na rzecz Rosji. Działali za rządów PiS przez kilka lat