A A+ A++

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który pomaga nam zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, przygotować się na nie lub ich unikać. Odczuwając go wzmagamy swoje skupienie w nowej pracy czy martwimy się o bliskie osoby. W przypadku, gdy stany lękowe towarzyszą jednostce przez dłuższy czas, konieczne może być podjęcie psychoterapii. 

Charakterystyka i objawy

Od najmłodszych lat lęk pomagał w wybieraniu bezpiecznych zachowań. W odróżnieniu od strachu, którego przyczyną są konkretne rzeczy, lęk ma często charakter irracjonalny. Lęk może pojawiać się w codziennym życiu niespodziewanie, w momentach, które nie są obiektywnie trudne ani stresujące. Jeśli wzmożone napięcie towarzyszy nam w czasie wykonywania zwykłych czynności albo w otoczeniu, w którym zazwyczaj czuliśmy się spokojnie, stanowi to poważny sygnał alarmowy. Stany lękowe mogą zwykle być związane są z takimi objawami jak: nadpobudliwość, problemy z koncentracja, pamięcią i planowaniem, bezsenność a także szereg objawów somatycznych: mrowienie w okolicach brzucha, ból w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, szybsza praca serca, zaczerwienienie skóry, blednięcie skóry. Możemy doświadczać zespołu lęku uogólnionego, napadów paniki, fobii lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Kiedy poczucie niepokoju, zagrożenia i podenerwowania jest uporczywe i przewlekłe powinniśmy skierować się do specjalisty. Nie ma się czego obawiać, gdyż z podobnymi problemami zmaga się nawet do dziesięciu procent populacji, zatem nikt nie jest osamotniony w swoim cierpieniu. Psychoterapia to ważny krok do polepszenia jakości swojego życia i uniknięcia nasilania się zaburzeń. Obecnie, ta przez internet jest najlepiej dostępna, oferuje ją wiele miejsc, m.in. klinika Psychology for Life Changing. Terapia poznawczo-behawioralna umożliwia dojście do źródła problemu i zmianę wzorca zachowań. Sprawdź stronę: https://www.psychologychange.com/pl/ 

Sposoby na radzenie sobie ze stanami lękowymi

Pierwszym krokiem, który najlepiej jest zastosować od razu kiedy czujemy duży niepokój jest skupienie się na oddechu i powolne wyciszenie swoich myśli. Wdechy i wydechy wykonywane bardzo miarowo razem z próbą skupienia się tylko na tej czynności pozwolą na chwilę odwrócić uwagę od lęku. Na co dzień można sięgnąć po dowolne techniki relaksacyjne, które nam służą, do tego wysypiać się, zapewniać sobie odpowiednią ilość ruchu, dobrze się odżywiać i nawadniać. W dłuższej perspektywie jednak ogromnie ważna będzie pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Współcześnie mamy pod ręką takie narzędzia, które ułatwiają nam dotarcie do psychoterapeutów w bardzo prosty sposób i bez wysiłku. Sięgnąć po poradę można z dowolnego miejsca, gdyż coraz większą popularność zyskuje terapia online. W leczeniu zaburzeń lękowych pomoże psychoterapia przez internet w klinice Psychology for Life Changing. Psychoterapia jest zdecydowanie jedną z najlepszych metod leczenia stanów lękowych, chociaż w niektórych przypadkach konieczne może być również wdrożenie farmakoterapii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Lechowicz: Benedykt XVI przerastał jemu współczesnych
Następny artykułRóżne rodzaje składników używanych w kuchni