30.04.2020r. 13:52
Strategia ta przewiduje wzmocnienie konkurencyjności eksportowej USA poprzez m.in.
1. Utworzenie w administracji rządowej wyższego stanowiska w postaci pełnomocnika ds. wsparcia eksportu amerykańskich technologii jądrowych, którego zadaniem będzie m.in. koordynacja działań podmiotów prywatnych i publicznych w celu stworzenia jak najlepszych warunków dla rodzimego przemysłu do inwestowania za granicą.
2. Zapewnienie wsparcia amerykańskich instytucji finansowych dla cywilnego przemysłu jądrowego w konkurowaniu z finansowaniem zagranicznym. Zintegrowanie powstających w amerykańskim sektorze prywatnym technologii jądrowych z finansowaniem rządowym, Export-Import Bank (Ex-Im) jest niezbędne do konkurowania z przedsiębiorstwami państwowymi. Dodatkowo, aby wyrównać szanse, nowa amerykańska Korporacja Międzynarodowego Rozwoju Finansowania (U.S. International Development Finance Corporation – DFC) powinna zmienić dotychczasowe zapisy wyłączające wsparcie dla projektów jądrowych. Wzmocnienie wewnętrznych możliwości Ex-IM i DFC oraz wykorzystanie specjalistycznej wiedzy w innych agencjach federalnych będzie miało zasadnicze znaczenie dla zapewnienia konkurencyjnych modeli finansowania dla krajów poszukujących USA jako odpowiedzialnego partnera jądrowego.
3. Zwiększenie wydajności procesów eksportowych i zawarcie odpowiednich umów dwustronnych (w oparciu o rozdział 123 amerykańskiej ustawy o energii jądrowej z 1954 roku z późniejszymi zmianami) w celu otwarcia nowych rynków na eksport amerykańskich technologii, materiałów i paliw jądrowych.
4. Rozszerzenie programów międzynarodowej współpracy cywilnej w dziedzinie technologii jądrowej, w tym wymian technicznych regulatorów i pomoc w opracowaniu zagranicznych ram regulacyjnych w celu przyspieszenia zagranicznego licencjonowania amerykańskich technologii jądrowych za pomocą istniejących licencji NRC.
Energetyka jądrowa jest nieodłącznie związana z bezpieczeństwem narodowym, a USA straciły pozycję światowego lidera w tej dziedzinie na rzecz Rosji i Chin. Departament Handlu szacuje wartość tego rynku na 500 – 740 mld dolarów w ciągu następnych 10 lat. Obecnie Rosja dominuje w tym sektorze i zwiększa swoje wpływy na świecie dzięki zagranicznym zamówieniom na reaktory jądrowe o wartości 133 mld USD, planując budowę ponad 50 reaktorów w 19 krajach. Z kolei Chiny budują 4 reaktory za granicą, z perspektywami 16 kolejnych. W ciągu ostatnich 33 lat w Chinach zbudowano 45 reaktorów, a 12 jest obecnie w budowie.
Obok wsparcia całego rządu, kongres USA zapewnia także szerokie dwustronne i dwuizbowe wsparcie dla amerykańskiej energii jądrowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS