A A+ A++

Dzieci w szczególny sposób odczuły izolację w domach. Ruch i kontakt z rówieśnikami jest im przecież niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dziś kiedy place zabaw i tereny rekreacyjno-sportowe funkcjonują jeszcze w ograniczonym zakresie warto pomyśleć o stworzeniu „domowego” placu zabaw we własnym ogródku lub na działce.

Autor: housemarket.pl 25 maja 2020 11:45

To wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Już samo planowanie i urządzanie „strefy tylko dla dzieci” będzie atrakcją i znakomitym zajęciem dla całej rodziny. Od czego więc zacząć? Na co zwrócić uwagę? Co powinno się znaleźć w przydomowym placu zabaw?

1. Przypatrzmy się dokładnie preferencjom naszych dzieci. Jakie mają zainteresowania? Czy pasjonuje je zabawa w dom, wspinanie po drzewach, czy gra w piłkę? Słuchajmy, obserwujmy dzieci i w miarę możliwości spełniajmy ich marzenia. Wyposażenie placu zabaw trzeba dostosować do wieku dziecka.

2. Plac zabaw powinien być harmonijnie wkomponowany w nasz ogród zapewniać trochę cienia i osłonę od wiatru. Zabawa w palących promieniach słońca może skończyć się porażeniem słonecznym i dolegliwościami skórnymi. Zwróćmy uwagę na sąsiedztwo – im dalej od ruchliwej ulicy lub starannie pielęgnowanych rabatek tym lepiej. Najbezpieczniejsze podłoże to oczywiście trawa, która amortyzuje upadki i pięknie pachnie. Na części placu można także ułożyć niski, drewniany podest idealny do zabawy klockami czy innymi drobnymi elementami. Warto rozważyć możliwość wykonania części ogródka z gumowej mozaiki, która zapewni bezpieczną zabawę.

3. Wybierając wyposażenie placu zabaw powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Należy kupować sprzęty, które posiadają certyfikat normy PN-EN 71-8 lub są oznaczone znakiem CE. Wyposażenie placu zabaw powinno być solidne, trwałe i dobrze wykonane. Upewnijmy się czy elementy wyposażenia nie mają ostrych kantów, wystających śrub czy gwoździ. Huśtawki, domki, drabinki powinny być solidnie zamontowane do podłoża. Co jakiś czas należy sprawdzić stan mocowania.

4. Pamiętajmy, że wiele elementów wyposażenia placu zabaw możemy wykonać samodzielnie przy użyciu drewnianych kratek, podestów, belek, płotków, skrzynek, gąbki, poduszek, fragmentów tkanin. Na przykład szałas można zbudować z maty wiklinowej i drewnianych słupków ogrodzeniowych. Własnoręcznie wykonane elementy placu zabaw należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami lub olejem do impregnacji drewna.

5. Do pomocy w projektowaniu i urządzaniu placu zabaw warto zaangażować dzieci. Są kreatywne i mają bujną wyobraźnię. Z pewnością podpowiedzą nam jak sobie wyobrażają swoje miejsce w ogrodzie.

Plac zabaw dla dzieci – podstawowe wyposażenie

Piaskownica: zabawa w piasku to ulubione zajęcie większości dzieci. Mogą godzinami budować zamki, lepić babki, kopać rowy i dziury. Do zabawy przydadzą się plastikowe wiaderka, łopatki, foremki, różne naczynia i dostęp do wody – choćby z ogrodowego węża. Do wyboru mamy piaskownice drewniane i plastikowe o różnych wielkościach. Piaskownice plastikowe w kształcie dużej muszli mają zdejmowane pokrywy i w gorące dni, po wysypaniu piasku, można zamienić je w niewielki basenik. Niezależnie od tego jaki model piaskownicy wybierzemy pamiętajmy o przykrywaniu jej na noc i częstej wymianie piasku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko od święta – zasiłek macierzyński dla mamy
Następny artykułKolejny pozytywny sygnał: piłka z kibicami w Szwajcarii od lipca?