A A+ A++

Łazienki w loftowym stylu to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Oparte na industrialnej i poprzemysłowej stylistyce, te wnętrza z charakterem pasują do pomieszczenia o każdym metrażu. Jakie są charakterystyczne cechy loftowej łazienki? Jak ją urządzić? Jak dobrać elementy wyposażenia?

d1gryap

Geneza powstania loftowego stylu opiera się na modzie na adaptację wiekowych poprzemysłowych budynków na mieszkania i pracownie dla artystów. Wysokie stropy, surowe betonowe ściany, duże okna z czarnymi profilami, otwarta przestrzeń, odsłonięta czerwona cegła i dobrze widoczne rury i elementy instalacji. W takim oryginalnym wnętrzu nie trzeba wiele, aby stworzyć aranżację z charakterem. A co, jeśli ten wyjątkowy styl chcemy odtworzyć w nowoczesnej łazience?

Łazienka w stylu loft – po czym ją poznasz?

To bardzo charakterystyczne wnętrze o zdecydowanym i wyrazistym stylu. Wchodząc do loftowej łazienki, od razu ją rozpoznasz. Nowoczesna wersja klasycznego industrialnego wystroju opiera się na wyróżniających go elementach: szare surowe ściany, czerwona cegła, miedziane rury, czarne dodatki. Ich podstawowy aspekt dekoracyjny jest zachowany, jednak we wspólnej designerskiej formie.

Specjaliści od wystroju wnętrz ostrzegają, że styl loftowy nie jest dla każdego. To aranżacje o bardzo zdecydowanej stylistyce, zamknięte w określonych ramach, nie pozostawiające zbyt wiele pola do własnej interpretacji. Trzeba się dobrze czuć wśród surowych materiałów i szaro-czarnej kolorystyki ocieplonej jedynie czerwoną cegłą, sfatygowanym drewnem i zielonymi roślinami.

d1gryap

Miłośnicy industrialnych aranżacji cenią sobie je za namacalny wręcz klimat wnętrza, za surowość i minimalizm. W tej stylistyce ważna jest naturalna faktura materiałów i elementów wyposażenia: chropowatość betonu, naturalna struktura kamienia czy oryginalna faktura drewna. Nie potrzeba ozdobnych dodatków, największą wartość aranżacyjną ma prostota i swoisty charakter użytych materiałów.

Materiały prasowe

(Materiały prasowe, Fot: materiały prasowe)

Wyposażenie industrialnej łazienki

Jak urządzić wnętrze, aby jak najlepiej oddawało loftowego ducha? To styl o bardzo wyrazistych charakterystycznych cechach, zatem warto wybrać kilka elementów najlepiej sprawdzających się w naszym wnętrzu. To wystarczy, by stworzyć niebanalną aranżację.

Co na ściany i podłogi?

Jako tło świetnie sprawdzają się płytki w tonacjach bieli i szarości, w dużym formacie, z minimalnymi i niewidocznymi połączeniami. Aby podkreślić industrialny charakter wnętrza, jedną ścianę (np. za umywalką) warto wyłożyć płytkami imitującymi cegły. Na rynku dostępne są płytki powstałe przez pocięcie czerwonych cegieł odzyskanych z rozbieranych budynków. Każda z nich jest inna, zachwycają fakturą i kolorystyką, same w sobie będąc swoistym dziełem sztuki. Nadają wnętrzu niesamowity klimat. Do loftowego wnętrza lepiej będą pasować matowe (niż szkliste) okładziny ścienne, np. szare gresy z delikatną kamienną fakturą.

d1gryap

Beton architektoniczny

To jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych na wnętrzarskim rynku w ostatnich sezonach. Świetnie pasuje także do stylu loftowego. Duże betonowe płyty świetnie sprawdzają się jako dekoracyjne okładziny ścienne lub jako pokrycie sufitu. Imitują surowe betonowe stropy i nieobrobione ściany. Zamiast płyt, można wykorzystać tynki strukturalne imitujące beton. Specyficzny wygląd, kolorystyka i faktura betonu dają niepowtarzalny efekt.

Baterie

Koniecznie stalowe, miedziane lub czarne, z ozdobnymi kurkami lub nowoczesne z mieszadłem. Szukajmy takich nawiązujących wyglądem do klasycznych instalacji, które w loftowej łazience są obowiązkowym elementem wyposażenia.

Wanna

Jeśli tylko metraż na to pozwala, to skłaniajmy się ku modelom wolnostojącym. Białe nowoczesne wanny prostokątne o minimalistycznej linii wykończenia robią niesamowite wrażenie na tle szarych kamiennych pokryć ścian i czarnych dodatków. Wprowadzają luksus do surowej aranżacji, tworząc jednocześnie idealne miejsce na domowe zabiegi SPA i relaksujące kąpiele.

Kabina z brodzikiem

Wybierajmy te najbardziej minimalistyczne, oparte na prostym połączeniu kilku szyb prysznicowych. W loftowej łazience królują stalowe lub czarne profile kabin na planie prostokąta lub kwadratu. Jeśli tylko układ pomieszczenia na to pozwala, zastanówmy się na kabiną typu walk-in bez drzwiczek prysznicowych. Świetnie wygląda, a dobrze zaaranżowana jest w stanie wizualnie powiększyć łazienkę. A jaki brodzik do loftowej łazienki? Jak najmniej wysunięty nad powierzchnię podłogi i z wyczuwalną fakturą. Dostępne są na rynku kamienne i cementowe brodziki w wielu kolorach i formatach.

d1gryap

Umywalki

W aranżacjach szczególnie mocno nawiązujących do “warsztatowej” wersji loftowych wnętrz dobrze wyglądają ciężkie metalowe umywalki ze szczotkowanej stali. W odsłonach nieco bardziej nowoczesnych idealnie wpisują się modele nablatowe z klasycznej białej ceramiki. Wybierajmy owalne misy, jeśli chcemy kształtem nawiązać do innych miękkich linii we wnętrzu. Jeśli zaś celujemy w geometryczne kubistyczne formy, lepiej postawmy na kwadratowe lub prostokątne umywalki.

Meble łazienkowe

Szafki, półki i regały – podobnie jak pokrycie ścian i podłóg – zwykle pełnią funkcję tła dla innych elementów wyposażenia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy chcemy podkreślić unikalny charakter konkretnego mebla, np. odrestaurowanej drewnianej komody lub wiekowego krzesła. Nowoczesne meble łazienkowe do loftowej łazienki to przede wszystkim proste szafki, słupki i szuflady o kubistycznych kształtach, z lakierowanymi frontami w stonowanej kolorystyce. Ich industrialny charakter wyraża się w czarnych surowych uchwytach lub metalowych listewkach wzdłuż krawędzi.

Oświetlenie

Idealnie wpisują się tu lampy nawiązujące wyglądem do “przemysłowych” modeli lub “gołe” ozdobne żarówki z kloszami z artystycznie wykończonego czarnego drutu.

 Materiały prasowe

(Materiały prasowe, Fot: materiały prasowe)

Kabina prysznicowa czy wanna – co lepiej pasuje do loftowej stylistyki?

W pierwotnej wersji loftowe łazienki były przestronne, z dużym oknem wpuszczającym promienie słoneczne. Na dużym metrażu z łatwością mieściła się zarówno wanna, jak i prysznic. We współczesnej wersji obie te opcje świetnie wpisują się w styl loftowy.

d1gryap

Kabiny prysznicowe w stylu loft. Idealnie pasują tu nowoczesne kabiny łazienkowe ze stalowymi lub czarnymi profilami. W zależności od układu i metrażu pomieszczenia producenci proponują różne modele, np.kabiny prysznicowe KOŁO dostępne są w wersji narożnej, owalnej, prostokątnej lub do zabudowy wnęki. Alternatywą są kabiny typu walk-in. To bardzo minimalistyczne konstrukcje oparte na pojedynczych szybach prysznicowych, bez drzwi, często także bez brodzika. To też bardzo wygodna opcja, dająca mnóstwo wygodnej przestrzeni wewnątrz kabiny natryskowej. Lekka optycznie, pozwala uniknąć wizualnego zmniejszenia pomieszczenia przez wyraźne oddzielenie kabiny prysznicowej.

Wanna w industrialnym wnętrzu. Jeśli tylko metraż pozwala, najlepszym wyborem będzie wanna wolnostojąca. W oryginalnej wersji w loftowych wnętrzach pojawiały się ciężkie, metalowe duże wanny, koniecznie z wyeksponowanymi rurami i dużymi kurkami. W nowoczesne interpretacje tego stylu zdecydowanie lepiej wpisują się nowoczesne białe wanny wolnostojące, oparte na prostych liniach i bardzo minimalistyczne.

Parawan nawannowy, czyli rozwiązanie typu 2w1. To opcja szczególnie popularna w małych łazienkach, gdzie trudno znaleźć miejsce i na wannę i na kabinę z brodzikiem. To też świetny kompromis i pogodzenie różnych potrzeb domowników. Dzięki wanno-prysznicu miłośnicy długich kąpieli mogą relaksować się w wannie, a zwolennicy szybkiego odświeżającego natrysku mogą korzystać z przestronnej kabiny. W loftowym stylu dobrze odnajdzie się zabudowana wanna (np. takimi samymi płytkami co ściany lub podłogi) z postawionym na niej otwieranym parawanem nawannowym ze stalowymi lub czarnymi profilami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł16 zadań zgłoszono do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego
Następny artykułBy pamięć o bohaterach Solidarności nie zaginęła