Plan treningowy to nie tylko wskazówki i wytyczne dotyczące kolejnych treningów, których celem jest na przykład budowanie masy mięśniowej czy utrata nadprogramowych kilogramów.
Jest to swoisty przewodnik dla tych, którzy do ćwiczeń podchodzą w sposób świadomy. Jego ułożenie nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób, które nie mają odpowiedniego przygotowania.
Jak więc ułożyć plan treningowy w domowych warunkach?
Wyznaczenie realnych celów
Pierwszym krokiem do stworzenia planu treningowego jest wyznaczenie celów. Muszą być realne, a więc możliwe do osiągnięcia w danym przedziale czasowym. Nie powinny być zbyt ogólne – nie zakładamy na przykład utraty 5 kg, a 1 kg na tydzień przez 5 tygodni. Ważne, aby pamiętać, że trening to tylko jeden ze sposobów osiągnięcia celu. W przypadku osób odchudzających się bardzo istotna jest prawidłowa dieta czy wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych. Plan treningowy musi współgrać z naszym stylem życia i rozkładem dnia. Nie zakładajmy, że będziemy ćwiczyć codziennie, jeśli wiemy, że w pracy czeka nas cięższy czas i dużo nadgodzin. Takie plany treningowe są po prostu nierealne, a ich niewypełnianie może rodzić frustrację.
Jakie ćwiczenia można wykonać w domowych warunkach?
Gdy układamy plan treningowy, zastanówmy się, jakie ćwiczenia możemy wykonywać. W domowych warunkach zdecydowana większość treningów jest do zrealizowania. Potrzebne będą tylko specjalny sprzęt na siłownię albo dodatkowe akcesoria. Sprawdźmy więc, czym dysponujemy i co ewentualnie możemy dokupić. Zastanówmy się również nad tym, jakie ćwiczenia lubimy, a które wykonujemy z niechęcią. Wyznaczenie treningów opartych na ćwiczeniach mało atrakcyjnych nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Plan treningowy – korekty i poprawki
Jak wypełnić plan treningowy, a tym samym odnieść sukces? Bardzo często zdarza się, że podlega on korekcie, a więc nie jest wypełniany tak, jak na początku zakładaliśmy. Wystarczy choroba, kontuzja czy brak możliwości wykonywania ćwiczeń w danym czasie, aby musieć skorygować plan treningowy. Trzeba to robić z głową – w ciągu jednego dnia nie jesteśmy w stanie nadrobić straconego tygodnia, natomiast po dłuższej nieobecności na ćwiczeniach nasz organizm może nie poradzić sobie z większymi wyzwaniami.
Jeśli zauważymy, że plan treningowy jest zbyt wyczerpujący, należy go skorygować. Tworząc go po raz pierwszy, niektórzy konsultują swoją pracę ze specjalistą. Ocenia on szanse realizacji planu, ale jego zadaniem nie jest już obserwacja postępów. Takie rozwiązanie może być nie tylko budżetowe, ale i bezpieczniejsze, zwłaszcza dla początkujących w domowym treningu siłowym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS