Naturalny salon z niebieską sofą. Fot. Shutterstock
Jak przygotować podłoże?
Kładzenie paneli jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Na wstępie należy zatroszczyć się o odpowiednio przygotowane podłoże. Panele i deski należą do grupy tzw. podłóg pływających. Równie ważne przy ich układaniu jest to, aby pozostawić wolne przestrzenie wzdłuż ścian i wokół elementów konstrukcyjnych związanych z ogrzewaniem podłogowym i instalacją elektryczną. Należy zatroszczyć się również o odpowiednią wilgotność podłoża. Preferowana szczelina dylatacyjna powinna mieć około 10 mm.
Nie powinna ona być szersza jednakże niż 25 mm. Wymóg ten wynika z faktu, że podłoga z paneli cały czas pracuje i się przemieszcza. W zależności od tego, na jaki rodzaj podłoża będziemy kłaść panele, należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie i jest to sprawa pierwszorzędna. W przypadku, gdy mamy nierówną podłogę, podłoże powinno zostać odpowiednio wypoziomowane. Można do tego wykorzystać masę samopoziomującą bądź szpachlową. Jeśli listwy przypodłogowe będą przyklejane do ścian, należy zwrócić uwagę na zagruntowanie pasa ściany, do wysokości nieco mniejszej niż wynosi grubość panelu i wysokość listwy.
Czym się kierować podczas wyboru podkładu pod panele?
Jakie podkłady pod panele wybrać i jakie są ich najważniejsze parametry? Wybór podkładów pod panele jest niezwykle szeroki. W zależności od warunków powinniśmy wybrać podkład, który będzie odpowiedni do naszego podłoża oraz będzie posiadał konkretne cechy. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest niezwykle istotne! W przypadku, gdy nasza posadzka posiadania nierówności, pomoże on także w pracach przy nierównej podłodze. Podkład pod panele podłogowe powinien posiadać ściśle określone właściwości:
- izolacja akustyczna wnętrza
- izolacja termiczna (doskonale przewodzą ciepło)
- różny stopień zabezpieczenia podkładu przed wilgocią.
Podkłady, które dobrze przewodzą ciepło, sprawdzą się idealnie pod ogrzewanie podłogowe.
Wyróżniamy różne rodzaje podkładów pod panele. Do tych popularnych zaliczamy:
- podkład kwarcowy
- podkład korkowy
- podkład z polistyrenu ekstrudowanego (nada się do pod panele winylowe oraz zniweluje dźwięki transmisyjne)
- podkład poliuretanowo-mineralny o dużej gęstości
- podkład polistyrenowy
- podkład z maty kwarcowej
Możemy zdecydować się na tańszą opcję typu papier falisty, bądź karbowana tektura lub też na podkład wykonany z profesjonalnych materiałów. Podkłady podłogowe są istotnym elementem także dlatego, że wyciszają pomieszczenie. Dobry podkład pod panele powinien posiadać konkretne właściwości. W ogrzewaniu podłogowym sprawdzą się te, które przewodzą ciepło. Powinny charakteryzować się one niskim oporem cieplnym. Warto także sprawdzić jaką izolację akustyczną oferuje dany podkład.
W niektórych wypadkach możemy zastosować jako podkład pod panele najtańszą piankę. Pod panele powinna zostać także położona folia paroizolacyjna. Folię paroizolacyjną wykorzystuje się na każde podłoże, a zwłaszcza pod drewnianą podłogę, która ma tendencje do oddawania wilgoci. Do miejsc szczególnie narażonych można zastosować także grubsze modele. Montaż podkładu na folię należy dokonać kawałkami, które zostaną połączone ze sobą za pomocą taśmy malarskiej. Jeżeli posiadamy już, wybrany podkład możemy przejść do układania paneli.
Metody na układanie paneli podłogowych
Panele podłogowe w salonie Fot. shutterstock
Obecnie na rynku istnieje kilka opatentowanych sposobów na montaż paneli. W przypadku ogrzewania podłogowego najczęściej była stosowana metoda na klej, natomiast coraz częściej ta metoda jest wypierana przez zatrzask. Wyróżniamy 3 metody:
- za pomocą kleju
- na zatrzask
- z użyciem gumek uszczelniających.
W przypadku wybrania metody klejowej panele należy mocować klejami poliuretanowymi bądź syntetycznymi.
Jaki podkład pod panele wybrać?
Montaż paneli podłogowych jest nierozerwalnie związany z doborem odpowiedniego podkładu. Podkłady różnią się między sobą właściwościami. Wśród podkładów są te, które charakteryzują się dobrą przewodnością cieplną, aby mogły być wykorzystane do konkretnego systemu ogrzewania w pomieszczeniu. Niektóre podkłady są układane za pomocą łączenia płyt. Podłoga panelowa powinna być układana w linii prostej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS