Koronawirus (coronavirus) COVID-19 na dzień 3 marca 2020 przekroczył liczbę 90 tysięcy zarażonych. Wirus ten nazywany jest również jako SARS-CoV-2. Największą liczbę zachorowań zanotowano do tej pory w Chinach, gdzie liczba ta przekroczyła 80 tysięcy. Jeśli spojrzymy na sytuację państw europejskich to największą liczbę zarażeń można zauważyć we Włoszech – liczba ta przekroczyła 2 tysiące. Warto zauważyć, że w kontekście Europy między innymi kraje Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry i Ukraina nie zanotowały do tej pory żadnego przypadku koronawirusa.
Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?
Najważniejszą i najcelniejszą radą jest po prostu unikanie bliskich kontaktów z chorymi. Przeglądając najnowsze koronawirus wiadomości ze świata dowiedzieliśmy się, że to właśnie drogą kropelkową wirus przedostaje się na kolejne osoby. Według zaleceń różnych instytucji zauważyć można, że zachowanie dystansu wynoszącego przynajmniej 1 metr odległości od chorego jest absolutnym minimum. Jeśli dotykamy powierzchni których mogły dotykać osoby chore należy mieć na względzie to, aby unikać dotykania tymi samymi dłońmi okolic ust, nosa i oczu. W ten sposób wirus może łatwo przedostać się do organizmu. Należy również pamiętać o tym, aby często myć ręce, najlepiej wodą z mydłem, a jeśli nie mamy możliwości umycia rąk w taki sposób dobrze jest mieć przy sobie żele dezynfekujące z zawartością co najmniej 60% alkoholu. Istotne jest też to, aby myć ręce przez minimum 20 sekund.
Jakie objawy ma choroba związana z koronawirusem?
Wysoka temperatura, kaszel, kichanie, bóle mięśni – to objawy związane z działaniem koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Warto też wiedzieć, że od momentu zarażenia do ujawnienia się pierwszych objawów może minąć nawet 14 dni. Zwykle jednak po kilku dniach od zarażenia pojawiają się pierwsze symptomy. Trzeba też wiedzieć, że mimo braku symptomów taka osoba może zarażać kolejne osoby, dlatego tak ważna jest świadomość tego, aby w jaki sposób działa koronawirus. Jeśli chodzi o śmiertelność to jest ona względnie niska i wynosi od 1 do 2%, z tym, że największe zagrożenie stanowi dla osób w podeszłym wieku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS